Vai tev ir gadījies, ka pēc iepirkšanās tu jūties ļoti nelāgi, jo tu apjaut, ka tu esi iztērējis par daudz naudas, un tev visdrīzāk nāksies vai nu palikt parādā par īri, vai aizņemties naudu, lai segtu visus maksājumus? Man šī situācija ir ļoti pazīstama, jo arī man ir gadījies attapties, ka esmu iegādājies daudz dažādas nevajadzīgas lietas un beigās attapies ar dažādu mantu kalnu un gandrīz tukšu bankas kontu. Un šajā situācijā tu visdrīzāk nepārtraukti par to domā, līdz beidzot tev tiek piesaistīts oficiālais rēķins, kurš skaidri parāda to, cik daudz tu esi pārtērēji. Un tad tu krīti panikā, jo tev nav ne jausmas kā rīkoties un kā tu to atmaksāsi. Vai tev šāda situācija kaut ko neatgādina? Manuprāt, šāda kredītkartes limita pārtērēšana ir ļoti līdzīga vienas nakts sakariem, vai tev tā neliekas? Ja ne, tad ļauj man paskaidrot, kādēļ kredītkartes ir kā vienas nakts sakari.

Pirmkārt jau kredītkartes un to pārtērēšana ir kā vienas nakts sakars, jo tās dod tev iespēju uz brīdi justies patiešām labi. Ja tev patīk un apmierina šāda tavu vēlmju apmierināšana īstermiņā, tad nav problēmu, bet lielākai daļai cilvēku nepatīk iegūt to, ko kārajos, bet justies apmierinātam tikai īsā termiņā. Tieši to dara arī kredītkartes (un vienas nakts sakari), tās ļauj tev just prieku tajā brīdī, kad tu iegādājies kādu sen kārotu preci, pat, ja tu to patiesībā nevarēji atļauties, taču šis prieks noteikti būs ļoti īss, jo ātri vien tu apjautīsi, ka tu esi pārtērējis savu limitu un tagad esi parādā bankai, kas noteikti nav patīkami.

Vēl viena līdzība kredītkartēm un vienas nakts sakariem ir, ka, lai cik jautri un labi tie būtu, ar laiku, tev apniks šīs īstermiņa saistības un tu vēlēsies ko vairāk. Vienas nakts sakaru joma tas nozīmē, ka ar laiku tu sāksi vēlēties nopietnākas attiecības, bet kredītkaršu sakarā, tas nozīmēs, ka tev vienkārši apniks nemitīgi būt parādā savam kredītkartes izsniedzējam un nemitīgi justies slikti par to.

Vienas nakts sakari gluži tāpat kā parādi un kredītkartes var arī radīt nopietnas un ilgtermiņa sekas. Ja mēs labi padomājam, tad vienas nakts sakari, lai gan it kā ir bez saistībām un pilnīgi īstermiņa lieta, tomēr ir attiecības, un, lai cik īstermiņa šīs attiecības būtu, tās tomēr ir ļoti delikātas, un tu nekad nevari būt īsti drošs vai vienas nakts sakars vēlāk tev nevar atspēlēties greizsirdīga partnera veidā vai kā citādāk. Līdzīgi ir arī ar kredītkartēm, jo, pat, ja tu ilgāku laiku ik mēnesi pārtērē savu ienākumu limitu, taču kaut kā esi spējīgs to atmaksāt, tas nenozīmē, ka visas šīs pārtērēšanas reizes netiek uzskaitītas tavā kredītvēsturē, kas var nozīmēt, ka nākotnē tev var būt lielas grūtības aizņemties, piemēram, kredītu mājoklim. Un vai tiešām īstermiņa prieks no jaunā apģērba vai jaunākā Iphone ir tā vērts, lai tu sabojātu savu kredītvēsturi?

Un pēdējā kredītkartes un vienas nakts sakara līdzība ir, ka kā kredītkaršu pārtērēšana tā vienas nakts sakari visbiežāk nesaistās ar ilgu šo situāciju pārdomāšanu pirms to veikšanas. Un, lai gan pāris reizes var būt ļoti jautri ne par ko nedomāt un vienkārši darīt, ar laiku tas var kļūt par ieradumu, kas noteikti ne tev, ne tavai finanšu situācijai nebeigsies labi.

Tagad, kad tu zini, cik kredītkartes vai drīzāk to pārtērēšana un vienas nakts sakari ir līdzīgi, ceru, ka nākamreiz, kad tu vēlēsies iegādāties kaut ko, bet tu apzinies, ka tu to patiesībā nevari atļauties, tu tomēr neķersies pie savas kredītkartes vai cita veida kredīta aizņemšanās un tomēr labāk iekrāsi naudu šai precei. Un ko tu zini, iespējams, pēc pāris dienām tu apjautīsi, ka tev šo preci nemaz nevajag un tu varēsi ietaupīt kam citam.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here