Ātrie kredīti un līdz ar to arī nebanku kreditori ir viena no tām jomām, kurā joprojām visu laiku tiek ieviestas dažādas izmaiņas un grozījumi. Ilgu laiku šajā nozarē ikviens kredītu devējs varēja rīkoties diezgan brīvi, nebija stingru ierobežojumu, kas kontrolētu kā kredītu devējus, tā arī kredītu ņēmējus. Līdz ar to pašā sākumā, kad Latvijā pirmo reizi parādījās privātie kreditori, daudzi no Latvijas iedzīvotājiem kļuva par parādniekiem un tika arī apkrāpti.

Lai lēnām sāktu sakārtot nebanku kreditēšanas nozari, 2010. gadā tika dibināta LNKA jeb Latvijas nebanku kredītdevēju asociācija. Šobrīd tajā ir vairāk kā 80% no visiem Latvijā esošiem nebanku kreditoriem, turklāt arī LNKA nodrošina, ka tās biedri ir atbildīgi aizdevēji, par to liecina uzticības zīme. Šī uzticības zīme nodrošina, ka kreditors ir godīgas uzņēmējdarbības veicējs, turklāt tas arī ievēro visus valsts un LNKA likumus un ierobežojumus.

Lai kreditors varētu darboties šajā kreditēšanas jomā, noteikti kreditoram ir jābūt arī licencei. Lai to pirmreizēji varētu iegūt, nepieciešams samaksāt EUR 71 140, turklāt katru gadu nepieciešams arī licenci pārreģistrēt. Nelicencētu kredīta devēju darbošanās Latvijā ir nelegāla un par to ir jāziņo attiecīgajām iestādēm, kuras regulē kreditoru darbību.

Ātro kredītu nozarē joprojām tiek veiktas likumu izmaiņas un grozījumi. Pēdējās veiktās izmaiņas, kas stāsies spēkā līdz ar 2016. gadu, ir saistībā ar soda procentiem, kas tiek piemēroti tiem kredītu ņēmējiem, kas nespēj atmaksāt aizdevumu summu atpakaļ kreditoram paredzētajā laikā. Ja līdz šim ikviens kredītu devējs pats noteica soda procentu apmēru, līdz ar to kreditoram atmaksājamā summa varēja būt pat daudzkārt lielāka nekā pats aizņēmums, tad grozījumi, kas tagad ir pieņemti, būs kredītu ņēmējam izdevīgāki. No 2016. gada janvāra kredīta ņēmējam, kurš kavē kredīta atmaksu, neveicot termiņa pagarinājumu, soda procenti nevarēs sastādāt vairāk par 36%, kas nāk vēl klāt pašiem kredīta procentiem. Piemēram, ja kredīta procenti ir 10%, tad kopā ar soda procentiem kredīta ņēmējam nedrīkstēs piemērot vairāk par 46%.

Bez šīm likuma izmaiņām jau ilgāku laiku kredītu devējus iegrožo tādi ierobežojumi, kā kredītu izsniegšana tikai pilngadīgām personām. Turklāt LNKA biedri no 2013. gada drīkst izsniegt naudas aizdevumus tikai tām personām, kas ir vismaz 20 gadus vecas.

Likumdošana nosaka arī to, ka kredīti vairs netiek izsniegti visas diennakts garumā. Tas nozīmē, ka kredītu ņēmējs var saņemt nepieciešamo naudas aizdevumu tikai kredīta devēja darba laikā. Tomēr Latvijā šobrīd darbojas arī tādi kreditori, kuriem darba laiks ir no 7:00 līdz 24:00. Nesen tika apstiprināti likumprojekti, kas aizliedz izsniegt ātro kredītu pēc plkst. 23:00. Tas nozīmē, ka Latvijā naudas aizdevumus pie nebanku kreditoriem varēs saņemt tikai no 7:00 līdz 23:00. Šādas izmaiņas tika veiktas, lai izvairītos no tā, ka kredīti tiek pieprasīti, kredīta ņēmējam atrodoties alkohola vai pat narkotisko vielu reibumā. Tāpat arī bieži vien kredīti tiek pieprasīti tikai tāpēc, ka beigusies nauda nakts ballītes turpināšanai. Protams, kredīta pieprasījumu aizvien vēl varēs internetā iesniegt visas diennakts garumā.

Lai gan jau tagad kredītu devējiem ir stingri jāpārbauda kredītu ņēmēju kredītvēsture un ienākumu stāvoklis, tomēr aizvien vēl daļa kreditoru izsniedz naudas aizdevumus arī rūpīgi nepārbaudītiem klientiem. Taču drīz vien kredītu devējiem būs jāpārbauda visu kredītu ņēmēju ienākumu stāvoklis un kredītvēsture, pat ja aizņēmuma summa ir līdz 150 EUR. No klientiem, kuri vēlas saņemt vairāk kā 500 EUR, noteikti jāpieprasa arī izziņa no darba vietas, VSAA un VID, kā arī jābūt pēdējo mēnešu konta izrakstam par ienākumiem.

Nesen pieņemtajos likumprojektos arī noteikts, ka kredīta devēju GPL (gada procentu likmes) griesti nevar būt lielāk par 100%, kā arī maksājumu kavējumu apmērs ir līdz 0,05% dienā.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here