Šāds jautājums tika uzdots filmā “Volstrīta: Nauda nekad neguļ” , kur Džeks Mūrs, kuru attēlo Shie LaBeoufs prasa savam topošajam bosam, kāds ir viņa skaitlis, kuru sasniedzot viņš vairs nestrādātu un varētu mierīgi sākt atpūsties. Filmā, protams, šī aina tika dramatizēta un atbilde bija “Vairāk”, bet reālajā dzīvē šis ir ļoti labs jautājums, kā mēģināt noskaidrot to, cik daudz naudas tev vajadzētu, lai beigtu strādāt un tā teikt aizietu pensijā, kad tu varētu dzīvot vai nu no procentiem, ko šī nauda tev nopelna vai arī vienkārši tērējot šo summu un nespējot to iztērēt visas savas dzīves laikā.

Viens skaitlis, ko tev vajadzētu saņemt, lai pārtrauktu strādāt ir ļoti interesants domu eksperiments, jo šeit tev būs jāsāk domāt par to, cik daudz naudas tev vajadzētu, ko tu gribētu dzīvē izdarīt un iegādāties un vai vispār tu gribētu beigt strādāt un sākt baudīt ilgi pelnīto atpūtu. Lielākā daļa no mums katru mēnesi saņem algu un tāpēc daudz vieglāk domāt par šo vienu skaitli ir iedomāties cik daudz naudas tev vajadzētu mēnesī, lai nosegtu visas savas vēlmes un vajadzības tāpēc sāksim ar ikmēneša jeb ikgadējiem ienākumiem:

Ikmēneša ienākumi

Latvijā vidējā darba alga, ko cilvēki saņem uz rokas ir aptuveni 500 Eiro, un tas nozīmē, ka gadā tiek saņemti aptuveni 6000 Eiro. Protams, lielākajai daļai cilvēku šāda naudas summa ir krietni par mazu, lai nosegtu visas savas primārās vēlmes, nemaz nerunājot par izklaidēm un citām ne tik obligātām lietām. Tieši tāpēc tev vajadzētu padomāt cik daudz naudas mēnesī tev vajadzētu, lai tu varētu dzīvot tādu dzīves veidu, kā tu vēlētos. Šeit uzreiz vajag atmest domu par miljoniem un par dažādām luksusa automašīnām, bet gan būt reālam un domāt, kāds varētu būt šis skaitlis. Vai tev pietiktu ar 1000 Eiro mēnesī, vai varbūt 2000 mēnesī, bet varbūt 5000 mēnesī būtu pietiekoši, lai tu varētu apmierināt visas savas vēlmes? Ja tu izvēlies 5000 mēnesī, tas nozīmē, ka tev gadā būtu jāsaņem 60 tūkstoši Eiro un tad tu būtu nosedzis visus savus tēriņus un vēl tev atliktu nauda lai iegādātos dažādas luksusa preces un dotos ceļojumos. Ar 5000 Eiro mēnesī ir iespējams panākt tiešām ļoti daudz, un noņemot dzīvošanu, ēšanu transportu un citus neatliekamos izdevumus tev vēl jo projām noteikti ka paliks vairāki tūkstoši Eiro, ko tērēt dažādu preču un mantu iegādei vai arī pāris mēnešus iekrāt un iegādāties jaunu automašīnu vai veikt citu lielāku pirkumu. Bet varbūt tavs skaitlis ir vēl lielāks un tu gribētu daudz ceļot un katru dienu palikt citā viesnīcā, un tāpēc tev vajadzētu 10000 Eiro mēnesī, kas gadā jau būtu 120 tūkstoši Eiro.

Viens skaitlis

Kad tu esi atradis savu ikmēneša un ikgadējo skaitli, tad tu vari sākt domāt arī par savu vienoto skaitli, kas parasti būs tik liels, lai 4% no tā sastādītu tavus šos mēneša ienākumus. 4% ir tā robeža, ko ir iespējams droši saņemt gadā noguldot vai investējot savu naudu un tāpēc arī šis viens skaitlis tiek parasti rēķināts tā lai iegūtu drošu naudas apjomu, kut pat dažādas tirgus svārstības tevi īpaši neietekmētu. Ja tavs skaitlis ir 5000 Eiro mēnesī, jeb 60 tūkstoši gadā, tad tev vajadzētu 1.5 miljonus Eiro, lai katru gadu saņemtu 4% atdevi, kas būtu šie 60 tūkstoši. Ja savukārt tavs skaitlis ir 10 tūkstoši mēnesī, jeb 120 tūkstoši gadā, tad tev jau vajadzētu 3 miljonus Eiro, lai varētu droši dzīvot no procentiem, ko tu varētu iegūt ieguldot šo naudu. Savukārt, ja tavs skaitlis ir mazāks, un, tev pietiktu ar 2000 Eiro mēnesī, tad tavs skaitlis jau ir vairs tikai 600 tūkstoši, jo no tiem 4% ir tieši 24 tūkstoši, ko tad tev arī vajadzētu lai katru mēnesi varētu labi dzīvot.

Milzu skaitlis

Protams, mēs visi esam racionāli un tāpēc arī šeit pirmā doma man par to, kāds būtu tavs skaitlis ir sākt rēķināt cik daudz man vajadzētu naudas, lai varētu ik mēnesi neuztraukties par saviem tēriņiem. Bet šī jautājuma patiesā vērtība ir noskaidrot, cik tev naudas vajadzētu, lai tu varētu vairs vispār neuztraukties par naudu, jo pat tad, ja tu iegūtu šo savu ideālo ikmēneša ienākumu, tu tik un tā gribētu iegūt savā īpašumā aizvien dārgākas un dārgākas lietas, dzīvot aizvien labāk un labāk un tā ātri vien tev šī patreiz ideālā naudas summa būtu pārāk maza. Tāpēc tagad ir vērts padomāt arī par skaitli, kuru iegūstot tev vairs nekas nebūtu jādomā par naudu, vai to, ka tu nevari kaut ko iegādāties. Šāds skaitlis varētu būt 10 miljoni vai 100 miljoni Eiro, bet pašā ekstrēmākajā gadījumā tas būtu viens miljards Eiro. Ar šādām naudas summām ir ļoti maz lietas, ko tu nevarētu iegādāties vai arī ko tu nevarētu izdarīt un tāpēc iegūstot, piemēram, šos 100 miljonus Eiro tu varētu pat šo naudu neinvestēt, bet gan vienkārši dzīvot kā karalis visu savu atlikušo dzīvi!

Kāds tad ir tavs skaitlis?

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here