Kanādas dolārs ir ne tikai oficiālā Kanādas valūta, bet to dēvē arī par piekto vispopulārāko valūtu pasaulē, jo apmēram 2% no visas pasaules naudas rezervēm ir uzkrāti tieši Kanādas dolāra valūtā. Šis Kanādas dolārs ir arī ļoti populāra tirdzniecībā izmantota valūta, kā arī bieži vien dažādu valstu centrālās bankas izvēlas savus uzkrājumus veidot tieši Kanādas dolāros, jo šī valūta ir viena no visstabilākajām valūtām pasaulē.

Kanādas dolāra vēsturi var meklēt jau 17. gadsimta vidū, kad Franču kolonisti uz Kanādu atveda pirmās monētas. Līdz šim brīdim Kanādā kā valūtu pārsvarā izmantoja tādas preces kā kažokādas un vampum jostas, taču līdz ko arvien jauni iekarotāji devās uz jauno zemi Ziemeļamerikā, tā Kanādas teritorijā sāka parādīties virkne dažādu valūtu monētas, kuras šie kolonisti izmantoja, lai iegādātos vietējās preces. Taču nevienas no šīm kolonistu valūtām nekļuva par oficiālu maksāšanas līdzekli līdz aptuveni 19. gadsimtam, kad katrā Britu kolonijas pavalstī bija cita oficiālā valūta, un šajās pavalstīs izmantoja ne tikai Lielbritānijas valūtu, bet arī Spāņu, Portugāļu un citu iekarotāj-valstu valūtas, kurām bija dažādi valūtas maiņas kursi, kas nenāca par labu šo pavalstu tirdzniecībai ar citām valstīm.

Pirmās banknotes Kanādā tika izdotas ap 1821. gadu, kad dažus gadus iepriekš – 1817. gadā – tika izveidota Monreālas Banka. Šīs banknotes bija ASV valūtai līdzīgi dolāri, un, tā kā šāda valūta kļuva par līdz šim veiksmīgāko valūtu un maksāšanas līdzekli, drīz vien šie dolāri tika pasludināti par primāro maksāšanas metodi Kanādas teritorijā, un to sāka izdot arī citu pavalstniecību bankas, piemēram, Kvebekas banka un Augškanādas Banka, kas ievērojami atviegloja tirdzniecību ar Kanādu, kuru tajā laikā dēvēja par Britu Ziemeļamerikas teritorijām. Taču šajās teritorijās tik un tā saglabājās liels daudzums dažādu valūtu, kuras cilvēki izmantoja norēķiniem.

kanadas dolars simbolsVisam vajadzēja mainīties, kad 1841. gada 10. februārī vienā kopējā valstī – Kanādas Provincē – tika apvienota tajā laikā pastāvošās pavalstis Augškanāda un Lejaskanāda, jo, kad beidzot tika izveidota viena kopēja valsts, tās valdībai būtu iespējams arī ievēst kopēju, oficiālu un standartizētu valūtu. Taču šī jaunizveidotās provinces pārvaldnieki tik un tā nespēja vienoties ne par valūtas reitingiem, ne vērtībām, kā rezultātā 1854. gada 1. augustā spēkā stājās Valūtas Akts, kurā tika pasludināts, ka Kanādas Provincē oficiālā valūta ir gan Britu mārciņas, šiliņi un pensi, gan ASV dolāri un centi, bet jau 1857. gadā šis valūtas akts tika pārskatīts un tika nolemts, ka no šī gada 31. decembra Kanādas Provincē par oficiālo valūtu kļūs dolāri un centi, kuriem priekšā tika pievienots Kanādas nosaukums, tā izveidojot valūtu, kuru mēs tagad pazīstam kā Kanādas dolāru.

Pašreiz apgrozībā ir iespējams sastapt 6 dažādu vērtību Kanādas dolāra monētas, kuru visu aversā kopš 1908. gada ir tajā laikā valdošā monarha portrets, taču šo monētu reversa dizaini mainās ar katru izlaisto monētu sēriju. Kopš 2013. gada Kanādas Banka vairs neizlaiž viena centa monētas, taču šīs monētas vēl joprojām ir oficiāls maksāšanas līdzeklis Kanādā, lai gan cirkulācijā to mūsdienās sastapt ir praktiski neiespējami. Mazākā Kanādas dolāra monētas vērtība ir 5 centu monēta, kā rezultātā pašreiz Kanādā darbojas sistēma, kad visi pirkumi un rēķini tiek noapaļoti uz leju, ja pēdējais centu cipars ir zem pieci un uz augšu, ja tas ir virs pieci, tā nodrošinot, kad par visām precēm un pakalpojumiem ir iespējams samaksāt skaidrā naudā. 5 centu monētai seko 10 centu monēta, 25 centu monēta, 50 centu monēta, 1 dolāra monēta un 2 dolāru monēta.

Bet Kanādas Dolāra banknotes, kuras pašreiz ir apgrozībā, ir 5 dažādās vērtībās. Uz 5 dolāru Kanādas dolāra banknotes ir attēlots pirmais Franču – Kanādiešu ministrs Vilfrēds Laurirs, 10 dolāru banknoti rotā Sera Džona A. Makdonalda portrets, kurš bija Kanādas pirmais premjerministrs, 20 dolāru banknotē tu varēsi ieraudzīt Kanādas monarha Karalienes Elizabetes II portretu, 50 Kanādas dolāru banknoti rotā Viljama Lajona Makenzija Kinga portrets, kurš vadīja Kanādu 2. Pasaules kara laikā, bet uz 100 dolāru banknotes ir iespējams redzēt Sera Roberta Bordena portretu, kurš vadīja Kanādu 1. Pasaules kara laikā. Kanādā netiek ražotas lielāku vērtību dolāru banknotes, jo, jau tagad 100 dolāru banknotes Kanādā tiek ļoti bieži viltotas, tādēļ daudzus veikalos tās mēdz arī nepieņemt.

Līdzīgi kā citas lielākās valūtas, arī Kanādas dolārs ik gadu piedzīvo nelielu inflāciju, 2015. gada pirmajā pusē šī inflācija bija 2,2%, kas nozīmē, ka ik gadu arī šīs valūtas pirktspēja samazinās. Piemēram, ja 20. gadsimta pašā sākumā piena paku Kanādā bija iespējams iegādāties par 0,05 Kanādas dolāra centiem, tad pašreiz aptuveni 115 gadus vēlāk piena paku ir iespējams iegādāties par vidēji 2,5 Kanādas dolāriem.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here