Autodidaktisms ir mācību veids, kurā cilvēks pats izvēlas to, ko viņš grib mācīties, kā arī pats meklē un maina mācību veidus, metodes un ilgumu, lai pēc iespējas ātrāk un efektīvāk apgūtu to priekšmetu, ko viņš ir izvēlējies. Atšķirībā no ierastās mācību metodes, kur skolotājs māca vienam vai vairākiem studentiem vielu, šādi students pats var daudz ātrāk atrast un saprast to, ko viņš jau māk un saprot un pēc tam uzsākt mācīties tikai tās lietas, kas nav saprotamas. Autodidaktisms nav viegls mācību veids, jo cilvēkam, kas to vēlas piekopt ir jābūt ļoti atbildīgam un visu laiku sev jāatgādina, kāds ir šis mērķis un ko viņš vēlas iemācīties, lai no šī mērķa nenovirzītos un nesāktu darīt citas, mazvērtīgākas lietas. Autodidaktiem gluži tāpat, kā biznesmeņiem ir pašiem jāplāno savs laiks un jādomā par to, kad kur un kā tiks veltīts šis laiks, lai iemācītos šīs lietas, kas ir nepieciešamas.

Pirms mēs varam noteikt, kāpēc šis mācību veids ir labāks mums ir jāsaprot, kāpēc cilvēki izvēlas šādā veidā paši mācīties nevis iegūt zināšanas no skolotājiem. Pamatā jau autodidakti saprot, ka skolotājs nekad nevar būt tik labs, ka viņš zinās visu, ko students prot un visu, ko viņš neprot un tāpēc bieži vien tiks stāstītas vai mācītas tādas lietas, kas nu nebūt nav vajadzīgas. Kā arī šiem cilvēkiem parasti ir ļoti stipri mērķi un viņi saprot, ka lai šos mērķus sasniegtu ar tām zināšanām, ko viņiem var sniegt skolotāji vien nepietiks un būs tās jāiegūst arī pašmācības veļā. Aplami ir domāt, ka šie autodidakti nekad neizmanto skolotājus vai arī citu cilvēku palīdzību, bet parasti šī palīdzīga tiek iegūta, kā tikai viena daļa no kopējās zināšanu uzņemšanas un arī no skolotāja nemitīgi tiek prasīts, lai tiek paskaidrotas lietas, kas nav saprotamas un tādā veidā mācību laiks tiek samazināts vairākas reizes. Protams, ja tiek apgūta, kāda pavisam jauna joma, tad sākumā ir jāapgūst pamati un to var darīt tikai noklausoties kādas konkrētas lekcijas vai izlasot kādu grāmatu, un tikai tad var sākt aktīvi strādāt pie tālākās zināšanu iegūšanas. Ļoti labs veids, kā šīs sākuma zināšanas iegūt it skatoties dažādas lekcijas vai klausoties audio-grāmatas to darot 2 vai par 3 reiz ātrāk nekā ir ierastais klausīšanās un skatīšanās ātrums. Sākumā varētu likties, ka šādi taču nav iespējams neko saprast, bet ar laiku jūs redzēsit, ka pierast ir vienkārši un pēc tam jūs tajā pat laikā kad citi noskatās 1 stundu noskatīsities vai noklausīties 2 vai par 3 stundu materiālu un tādā veidā samazināsit savu kopējo mācību ātrumu.

Nu, kad mēs zinām, kā un kāpēc autodidakti paši mācās, mums vajadzētu uzzināt, vai šis veids ir labāks par ierasto zināšanu iegūšanas veidu. Pamatā jau tas viss ir atkarīgs no cilvēka un kur viens indivīds daudz labāk apgūst materiālu no skolotāja tur cits daudz vieglāk izlasa grāmatu vai noklausās kādu lekciju. Bet lielos vilcienos, ja tev ir pietiekoši daudz apņēmības un vēlme to darot autodidaktisms var būt ļoti efektīvs mācību veids un ar to ir iespējams iegūt zināšanas daudz reiz ātrāk nekā tas būtu ierastajā mācību veidā.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here