To, ka budžets ir jāplāno apzinās ļoti daudzi. Ja jūs kādam pajautāsiet, vai viņš uzskata, ka ir svarīgi piedomāt pie tā, kā tiek tērēta nauda, visticamāk viņš viennozīmīgi atbildēs, ka jā, tomēr ja jautājums būs vērsts tieši uz viņu pašu, visticamāk sekos attaisnojumi, kāpēc viņš to nedara. Šie neveiklie attaisnojumi ir iemesls tam, ka cilvēki nespēj iekrāt naudu un dzīvot stabili. Ja arī jūs esat viens no tiem, kas labi apzinās budžeta veidošanas nozīmi, bet izvēlas to nedarīt, saprotiet, kas jūs attur un mēģiniet rast risinājumu. Šeit būs daži no biežākajiem iemesliem, kāpēc cilvēki izvairās no budžeta plānošanas un ieteikumi, kā tiem tikt pāri.

1. Prokrestinācija

Viens no visbiežākajiem iemesliem ir prokrestinācija jeb, vienkāršāk sakot, slinkums. Tā dzīvē ir ar daudz ko, ne tikai budžeta plānošanu. Cilvēki apzinās dažādu procesu nozīmi savā dzīvē, taču, ja tas prasa kaut vai mazliet laika un pūļu, mēs to atliekam uz vēlāku, kaut gan dziļi zemapziņā saprotam, ka šis mirklis nekad nepienāks. Ir vienkārši jābeidz sevi mānīt un jāķeras pie lietas. Budžeta plānošana patiesībā neprasa nemaz tik daudz laika. Sākumā būs vajadzīgas dažas sekundes dienā, lai pierakstītu izdevumus un pēc tam pāris stundas, lai veiktu savu izdevumu analīzi un izveidotu pašu budžeta plānu. Ja tas jums vienalga liekas pārāk sarežģīti un laikietilpīgi, izmantojiet kādu no budžeta plānošanas rīkiem. Tad jums atliks vien reģistrēt savus tēriņus un lielāko daļu darba paveiks datorprogramma. Ja jūs pamēģināsiet, jūs sapratīsiet, cik patiesībā tas ir vienkārši un pat interesanti.

2. Bailes atzīt savas vājības

Lai cik tas arī muļķīgi nebūtu, daudzi cilvēki dzīvo mierīgāk, ja viņi nezina, cik tieši tērē dažādām lietām. Piemēram, daudziem patīk ēst ārpus mājas. Ja tam tiek iztērēti daži eiro dienā vai pāris dienās, tas nemaz neliekas tik daudz, turklāt cenas vēl bieži vien mēs prātā noapaļojam uz leju. Tomēr, ja tas viss tiek uzlikts uz papīra un veikti precīzi aprēķini, ir skaidri redzams, ka tas sastāda ļoti lielas summas un atsakoties no šīs ekstras būtu iespējam ietaupīt. Kamēr mēs nezinām patiesos skaitļus, mēs varam sevi mānīt, domājot, ka nemaz tik daudz jau netērējam. Šādā gadījumā nekas cits neatliks kā vien stāties pretī savām bailēm. Vienkārši beidziet sevi mānīt un pierakstiet visus izdevumus. Tas, ka zināsiet, cik tērējat, neko ļaunu nenodarīs.

3. Nevēlēšanās no kaut kā atteikties

Vārds budžets daudziem asociējas ar stingru taupību un sevis ierobežošanu, tieši tāpēc budžeta plānošana tiek uztverta diezgan negatīvi. Jāsaprot, ka budžeta plānošana vēl automātiski nenozīmē atteikšanos no kaut kā un taupīšanu uz svarīgām lietām, tieši pretēji, budžets tiek plānots, lai saskatītu iespējas ietaupīt naudu, nenesot liekus upurus. Plānojot budžetu, ir iespējams saprast, kur nauda aizplūst nelietderīgi un tādā vaidā var panākt, ka naudas krāšana kļūst par ļoti vienkāršu uzdevumu. Ir jābeidz uztvert budžeta plānošanu kā kaut ko sliktu. Sākot to darīt, uzreiz būs skaidrs, ka tas ir labākais lēmums, ko jūs jebkad esat pieņēmis, jo naudas būs vairāk, neko būtisku savā dzīvē nemainot.

4. Zināšanu trūkums

Vēl daudzi vienkārši nezina, kā to darīt. Cilvēkiem vienkārši trūkst zināšanu par to, kas budžeta plānošana ir, vai arī daudzie viedokļi un definīcijas ir sajaukušas prātu tā, ka vairs īsti nav skaidrs, ar ko jāsāk un kas jādara. Patiesībā, budžeta plānošana nav reglamentēta vai noteikta. Pamatā budžeta plānošanas mērķis ir atrast nepilnības savā budžetā, balstoties uz iepriekšējo pārskata periodu datiem, un turpmāk plānot budžetu, izlabojot šīs nepilnības. Budžeta plānošanas metodes ir ļoti dažādas un dažādus ieteikumus par budžeta plānošanu var atrast it visur. Izvēlieties to metodi, kas jums šķiet ērta un izdevīga un sāciet plānot. Ja tomēr jums šķiet, ka izdarīsiet kaut ko ne tā, izmantojiet jau iepriekš minētos budžeta plānošanas rīkus. Tad viss, kas jums būs jādara, jāseko instrukcijām, kas norādīts šajā rīkā.

Patiesībā iemesli, kāpēc cilvēki izvēlas neplānot savu budžetu ir ļoti daudz un dažādi, taču tiem ir jātiek pāri. Pats grūtākais vienmēr ir sākums. Pēc tam viss notiks pats no sevis un jūs brīnīsieties par to, kā iepriekš budžetu varējāt neplēnot. Vajag tikai vairāk sevi motivēt un saprast, ka jūs neviens no malas nevēros un nevērtēs. Budžeta plāns, lai kāds tas arī būtu, ir domāts tikai un vienīgi jums pašam, līdz ar to, nav nekāda pamata baidīties izdarīt kaut ko nepareizi vai atklāt sev patieso situāciju par saviem tēriņiem.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here