Kredīts ir naudas aizdevums, ko iespējams saņemt bankās un pie privātajiem kredītu devējiem. Tā ir iespēja iegādāties sen kāroto preci vai pakalpojumu uzreiz, netērējot savu laiku un pacietību, kamēr nepieciešamā naudas summa tiek sakrāta paša spēkiem. Mūsdienās ikviena pilngadīga persona var saņemt kredītu, turklāt arī pieejamo summu amplitūda ir liela. Tāpat kredīts dod iespēju norēķināties situācijās, kad pašam nav nepieciešamo finansiālo līdzekļu, bet nauda ir steigšus vajadzīga.

Viens no populārākajiem kredītu veidiem, kurus cilvēki labprāt izmanto, ir ātrais kredīts, kas sniedz iespēju bez ilgas gaidīšanas saņemt vajadzīgās finanses; turklāt arī summas apmērs var būt vairāki tūkstoši eiro. Pirms ātro kredītu ieviešanās Latvijā 2007. gadā, kredītu ņēmējiem vienīgo iespēju saņemt papildu līdzekļus sniedza bankas. Tagad kredītus iespējams saņemt pie privātajiem kreditoriem, kas kredītu pieprasījumus izskata daudz ātrāk un bieži neizvērtē tik stingri. Tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc cilvēki tik bieži izvēlas ņemt kredītus – pieejamības, ērtuma un vienkāršuma dēļ. Turklāt ātro kredītu gadījumā nav pat vajadzīgs vairs iziet no savas dzīves vietas – naudas pieprasījumu var iesniegt ar interneta palīdzību. Līdz ar to topošie debitori naudas aizņēmumus izmanto arī bezatbildīgāk un vieglprātīgāk.

Agrāk naudas aizdevumi tika izsniegti biežāk, jo kredītu devēji savus klientus ne vienmēr tik rūpīgi izvērtēja. Protams, bankās klientu kredītvēsture un ienākumi vienmēr tiek rūpīgi pārbaudīti. Tomēr ātros kredītus cilvēki izmantoja bieži, jo tas bija viens no vieglākajiem variantiem, kā izkļūt no finansiālām grūtībām. Diemžēl šāda veida naudas aizdevumi biežāk debitorus pakļāva vēl lielākām naudas problēmām, izraisot parādus. Lai gan laikā, kad kredītu sistēma vēl nebija sakārtota un daudzi kredītu ņēmēji nonāca ilgstošās finansiālās grūtībās tieši kredītu dēļ, tomēr jau atkal cilvēki aizvien biežāk izvēlas savas finanšu grūtības risināt tieši ar naudas aizdevumu palīdzību. Protams, tieši tam jau šādi kredīti ir domāti, taču ne katras finanšu grūtības ir jārisina šādā ceļā.

Katrs no kredītu veidiem ir kopumā paredzēts kādam konkrētam mērķim – ātrie kredīti primāri domāti ārkārtas situācijām, kad steidzami un negaidīti ir vajadzīga nauda, bet savas personīgās finanses nav pietiekamā apmērā vai jau iztērētas pilnībā. Piemēram, ātros kredītus izmanto neatliekamām ārsta vizītēm, pēkšņiem izdevumiem auto remontam vai arī reizēs, kad atlikušas vien dažas dienas līdz regulārajiem ikmēneša ienākumiem (alga, stipendija), bet iepriekšējā perioda nauda jau beigusies. Kredītu devēji piedāvā patēriņa kredītus, kas paredzēti sadzīves un citu lielāku pirkumu iegādei, auto kredītus, kas domāti automašīnas iegādei vai arī nauda tiek izsniegta pret auto ķīlu; tāpat ir arī hipotekārie kredīti, kas ir lielu apmēru naudas aizdevumi lielākoties tieši nekustamā īpašuma iegādei vai celtniecībai. Piedāvāti tiek arī speciāli naudas aizdevumi mājas remontam utt. Lielu kredītu saņemšana bankās, protams, ir daudz sarežģītāka – klientam jāiziet cauri garam dokumentu procesam, kā arī jāapbruņojas ar pacietību, kamēr visi kredīta izsniegšanas faktori no bankas puses tiek izvērtēti. Tieši stingro ierobežojumi dēļ ir gandrīz nereāli aizņemties kredītu bezatbildīgi. Tāpat šādiem kredītiem vienmēr ir jānorāda naudas izmantojuma mērķis – gadījumos, kad aizdevums tiek izmantots citur, cilvēkam tiek piespriestas sankcijas. Tomēr ātro kredītu gadījumā kredīta devējs nepieprasa informāciju par to, kam nauda tiks tērēta, kā arī bezatbildīga aizņemšanās, neizvērtējot savu lēmumu kārtīgi, ir ne tikai iespējama, bet arī pilnīgi reāla.

Tā kā ātros jeb online kredītus saņemt ir daudz vieglāk, neskatoties uz dažādiem kritērijiem un ierobežojumiem, kas salīdzinoši nesen ir ieviesti privātajā kreditēšanas sektorā, joprojām cilvēki naudu aizņemas gadījumos, kad bez tā var iztikt. Lai varētu atbildēt, kāpēc cilvēki tik bieži aizņemas kredītus, ir jāsaprot, ka, pirmkārt, mūsdienās ir tik daudz dažādu piedāvājumu un pakalpojumu, tehnoloģiju un dzīves uzlabošanas sistēmu, ka jebkurš reiz nonāk kārdinājumā iegādāties kaut ko jaunu, kaut gan varbūt tas nav vitāli nepieciešams. Protams, apkārt esošajai videi attīstoties un rodoties inovācijām, cilvēkam ir jāvirzās tām līdzi, jo laika gaitā vecais un ierastais mēdz izzust – tiek aizstāts ar jauninājumiem. Taču šie ir laiki, kad nekas nav par brīvu, līdz ar to jārēķinās, ka visi pakalpojumi un preces sagādās izdevumus. Un šeit ir jānonāk pie „otrkārt” – ne visi ir apveltīti ar ilgstošu pacietību un gribasspēku, kas nozīmē, ka tikai daļa sabiedrības iegādājas preces tikai par saviem personīgajiem naudas līdzekļiem. Respektīvi, ja vien tiek piedāvāta iespēja kaut ko iegādāties ātrāk, izvairoties no garā naudas krāšanas procesa, liela daļa cilvēku labāk nedaudz pārmaksās nekā gaidīs. Sasummējot šos divus aspektus ir rodama atbilde, kāpēc cilvēki tik bieži aizņemas.

Cilvēkus pašus krāt naudu nemudina arī kredītiestādes, jo aizvien vairāk tiek piedāvāti izdevīgi risinājumi, kā kāroto iegādāties praktiski neko nepārmaksājot. Ātrie kredītu devēji piedāvā jaunajiem klientiem bezmaksas jeb bezprocentu kredītus, kas nozīmē, ka kredīta ņēmējs aizņemas konkrētu naudas summu un beigās tieši to pašu atmaksā atpakaļ. Līdz ar to ir pilnīgi saprotami, kāpēc aizvien biežāk tiek izmantotas kredītu sniegtās iespējas – tās ļauj iegādāties preci uzreiz, kā arī nav jāmaksā procenti. Taču kredītu ņēmējiem ir jāsaprot, ka kredīts var būt arī slazds, kas var novest ilgstošās naudas grūtībās. Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc ātrie kredīti ir neizdevīgi, noprotams jau vien no paša kredīta nosaukuma – „ātrais”. Tas nozīme ne tikai to, ka naudas saņemšanas laiks ir īss, bet arī to, ka aizdevums ir īsā laika periodā jāatmaksā kredīta devējam. Nespējot kredīta summu pilnībā atmaksāt noteiktajā termiņā (parasti 30 dienas), kredīta ņēmējam ir nepieciešams pagarināt atmaksas termiņu. Tas pats par sevi jau ir maksas pakalpojums, turklāt veicot šādu darbību, ātrais kredīts, ja tam sākotnēji nav piemērota procentu likme, pārformēsies par naudas aizdevumu ar procentiem. Šajā aspektā ir labi atcerēties, ka ātrie kredīti, skatoties pēc procentu likmē, ir visneizdevīgākie. Šādiem online kredītiem procenti ir sākot no 10% un vairāk.

Kredītu ņemšana pati par sevi nav nekas slikts – bieži vien tas ir vienīgais veids, kā risināt naudas jautājumus. Tomēr ir svarīgi atcerēties, ka ikviens kredīts, arī ātrais kredīts, nozīmē kredītsaistības, kas ietekmē cilvēka kredītvēsturi. Bezatbildīga aizņemšanās un vēl jo vairāk bezatbildīga kredīta atmaksāšana var nākotnē ierobežot kredīta ņēmēja iespējas saņemt naudas aizdevumu. Kredīti var būs viens no veidiem, kā kaut ko iegādāties, uzlabot vai uzcelt, taču jāatceras, ka nauda ir jāaizņemas atbildīgi, izvērtējot savas iespējas to atmaksāt.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here