Vairumam cilvēku pirkuma čeki ir tikai nevajadzīgi papīri. Bieži vien čeki tiek atstāti veikalā vai izmesti tuvākajā atkritumu tvertnē, uz tiem pat nepaskatoties, bet patiesībā tiem ir ļoti liela nozīme un vērtība no patērētāja viedokļa. Čeki netiek drukāti un izsniegti tāpat vien. Tie ir pierādījums tam, ka esat veicis konkrētu pirkumu, konkrētā tirdzniecības vietā, līdz ar to, šie papīri var izrādīties noderīgi daudzās dzīves situācijās. Šeit būs vairāki iemesli, kāpēc pirkuma čekus noteikti vajadzētu glabāt vismaz pāris gadus pēc pirkuma izdarīšanas.

Pirmkārt, čeks var jūs pasargāt no pašu pieļautajām kļūdām iepērkoties. Tas reizēm dod iespēju samainīt preci, ja esat kļūdījušies tās iegādē. Nereti neuzmanības vai nezināšanas dēļ nākas nopirkt preces, kas neatbilst jūsu vajadzībām. Veikalos, kas piekopj preces atgriešanas politiku, jūs šādu preci varat samainīt pret jums derīgu, vai pat saņemt atpakaļ iztērēto naudu. Tas dos iespēju ietaupīt naudu, jo nebūs nepieciešamības veikt jaunu pirkumu un paturēt nederīgo preci.

Arī tad ja esat iegādājies bojātu preci, to varēs samainīt, vai atgūt par to iztērēto naudu tikai tādā gadījumā, ja būsiet saglabājis pirkuma čeku. Kaut arī tā ir tirgotāja vaina un viņš nedrīkst pārdot bojātas preces, bez čeka jums nav tiesību no viņa neko pieprasīt. Čeks ir vienīgais pierādījums tam, ka bojātā prece ir iegādāta tieši tajā konkrētajā tirdzniecības vietā, līdz ar to, ja nav čeka, nav pierādījumu un jūsu tiesības nevar tikt aizstāvētas.

Pirkuma čeks bieži vien darbojas arī kā garantijas talons. Piemēram, iegādājoties kādas sīkas elektropreces, apģērbu, apavus utt., atsevišķs garantijas talons netiek izsniegts, bet šāda veida precēm tik un tā tiek piemērota divu gadu garantija, lai aizsargātu patērētāju intereses. Ja pēc neilga lietošanas laika prece saplīst un jums ir saglabāts pirkuma čeks, varat pieprasīt preces remontu vai jaunu, līdzvērtīgu preci. Ja čeka nav, tad ne tirgotājam, ne ražotājam nav jāatbild par preces kvalitāti un zaudētājs ir patērētājs.

Čeki arī dod iespēju pārliecināties, ka par pirkumu esat samaksājis pareizo summu. Tirdzniecības vietu darbinieki mēdz kļūdīties. Piemēram, pie precēm plauktos var tikt norādītas nepareizas cenas, preces svītru kods var tikt sajaukts, pirkumam var tikt pieskaitītas papildus preces utt. Ja pēc pirkuma veikšanas rūpīgi neaplūkosiet čeku, visticamāk domāsiet, ka viss ir pareizi un maksāsiet vairāk nekā vajadzētu. Kaut arī šādas kļūdas negadās bieži, tie tomēr ir lieki tēriņi, turklāt tirgotāji šādu lētticību un neuzmanību var sākt izmantot arī ļaunprātīgi.

Īpaši svarīgi ir glabāt čekus par medicīnas pakalpojumiem, interešu izglītību un citiem pakalpojumiem, par kuriem pienākas nodokļu atvieglojumi. Tie ir jāiesniedz Valts ieņēmumu dienestā kopā ar nodokļu deklarāciju un tad jūs daļu no iztērētās summas varēsiet saņemt atpakaļ. Ja čeki netiks saglabāti, nauda atgriezta netiks.

Čeki var būt ļoti noderīgi arī, lai pārvaldītu savas finanses. Čeki tiek izsniegti par gandrīz visiem veiktajiem maksas darījumiem, līdz ar to, čeku saglabāšana ļauj jums pilnībā pārskatīt savus izdevumus. Jūs precīzi varat redzēt, kam esat tērējis savu naudu un pēc tam izdarīt secinājumus par to, vai tērējat naudu apdomīgi vai nē. Saprotot, cik daudz naudas tiek tērēts konkrētām izdevumu grupām, ir iespējams samazināt savus tēriņus turpmāk nepieļaut neapdomīgus pirkumus.

Čeku saglabāšana ļauj ne vien plānot tekošos tēriņus, bet arī saprast, cik daudz naudas jūs tērējat ilgtermiņā. Tas ir ļoti būtiski, lai saprastu, cik liela nozīme ir sīkumiem. Piemēram, ja katru dienu nopērkat kafiju, ejot uz darbu, šķiet, ka tas finansiālo situāciju būtiski neietekmē, tomēr, gadā tie ir vairāki simti eiro. To saprotot, ir iespējams ietaupīt lielas summas uz nevajadzīgām lietām.

Čeku glabāšana un salīdzināšana var arī palīdzēt atrast lētākās tirdzniecības vietas un pakalpojumu sniedzējus un tādējādi taupīt naudu nākotnē. Iepērkoties, ir samērā grūti izvērtēt, kurā veikalā ir augstākas cenas un, kurā zemākas, jo atsevišķu preču cenas parasti atšķiras vien par dažiem centiem un nav iespējams visam izsekot līdzi, bet kārtīgi izpētot čekus no dažādām tirdzniecības vietām ir iespējams visu objektīvi salīdzināt un saprast, kur veikt turpmākos pirkumus, lai ietaupītu naudu.

Paņemt veikalā čeku pēc katra pirkuma nav nekas sarežģīts vai laikietilpīgs, tāpēc nav nekādu iemeslu to nedarīt. Čeku saglabāšana ir būtiska finansiālās situācijas uzlabošanā, jo ļauj gan aizsargāt savas tiesības un pierādīt, ka esat veicis konkrētus pirkumus, gan arī pārskatīt savus izdevumus un izdarīt secinājumus par saviem naudas tērēšanas paradumiem. Sāciet uztvert pirkuma čekus kā nozīmīgus finanšu dokumentus, nevis nevajadzīgus papīrus un varēsiet ietaupīt ievērojamas naudas summas.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here