Nereti kredītkaršu lietotājiem var rasties jautājums – kāpēc kredītkartēm ir noteikts derīguma termiņš? Dažām tas ir gads, dažām 3 – 5 gadi. Līdz ar to, ka beidzies kredītkartes termiņš, nepieciešams veikt dažādas izmaiņas, piemēram, automātiskajos maksājumos. Rezultātā tās ir tikai liekas problēmas kredītkartes lietotājam. Lai gan var šķist, ka kredītkartes ierobežotais laiks ir tikai traucēklis bez pārāk lielas nozīmes, patiesība ir gluži pretēja. Tam, ka kredītkartes ir nepieciešams ik pēc noteikta laika posma atjaunot, ir nozīme ne tikai kredītkaršu kompānijām, bet arī pašiem kredītkaršu lietotājiem.

Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc nepieciešama kredītkartes atjaunošana, ir tas, ka kredītkartes ir tikai plastikāta gabals, kas ar laiku nolietojās un kuram rodas dažādi ne tikai estētiski, bet pat fiziski defekti, kas traucē kredītkartes izmantošanu. Uz visām kredītkartēm ir magnētiskās joslas, kuras, gan regulāri izmantojot, gan arī tikai turot makā, var noskrāpēties, palikt netīras vai pat var ieplaisāt to šķiedras. Bojāta magnētiskā josla vairs kvalitatīvi nepilda savas funkcijas, kredītkartes lietotājam kartes izmantošanas process līdz ar to var ievilkties. Lai kredītkartes lietotājs būtu apmierināts ar savu kredītkarti, kā arī tās lietošana šādā ziņā nesagādātu problēmas, kredītkaršu kompānijas ir noteikušas kartēm termiņu, pēc kura beigām kartei ir jātiek nomainītai.

Otrs iemesls, par kuru kredītkaršu lietotāji iespējams nemaz neiedomājas, ir viņu pašu drošība. Bieži vien ar kredītkarti cilvēki norēķinās internetā, maksājot par dažādiem pirkumiem vai pakalpojumiem. Veicot maksājuma transakciju elektroniskā veidā, tirgotājs saņem arī informāciju par kredītkartes derīguma termiņu. Arī tas ir viens no veidiem, kā pārbaudīt, vai kredītkarte nav viltojums. Ja derīguma termiņš ir beidzies un karte nav atjaunota, tad zaglim nav iespējas veikt nekādus pirkumus un cita veida naudas darījumus ar šīs kredītkarte palīdzību. Kredītkartes numuru uzzināt ir vienkārši, bet par derīguma termiņu ne vienmēr tiek padomāts. Ja kredītkartes lietotājs, kuram ir vairākas kredītkartes, nav pamanījis, ka kādas no tām trūkst (iespējams tieši tās, kura tiek izmantota ļoti reti), tad apstāklis, ka tirgotājs pārbauda arī kartes derīguma termiņu, var izglābt īsto kredītkartes lietotāju no izdevumiem. Atšķirībā no citām kartēm, kredītkartes lietošanas iespējas ir ļoti plašas – to iespējams izmantot visā pasaulē. Līdz ar to, ja zaglis tiek pie šādas iespējas, tad pat šāda veida aizsardzība ir nepieciešama.
Tā kā ar kredītkartēm bieži vien tiek veikti arī automātiskie maksājumi, tad faktors, ka kartei ik pēc noteikta laika posma beidzas termiņš un līdz ar to ir jāatjauno arī visi automātiskie maksājumi, ne vienmēr ir traucēklis. Protams, izmantojot automātiskos maksājumus, cilvēkam nav jāuztraucas, ka tiks nokavēts kāds svarīgs maksājums, līdz ar to automātisko maksājumu izmantotāji ātri vien mēdz aizmirst, kādi maksājumi tiek veikti. Beidzoties kartes derīguma termiņam, arī automātiskie maksājumi vairs netiek segti un pakalpojumu sniedzēji drīz vien ziņo, ka maksājums nav noticis. Protams, šāda situācija kredītkartes lietotājam nav ne vajadzīga, ne patīkama. Tomēr ik pa laikam atjaunojot automātiskos maksājumus, cilvēkam ir iespējams vēlreiz apskatīt, par kādiem pakalpojumiem tiek maksāts. Var gadīties, ka jau vairāk kā gadu kredītkartes lietotājs maksā par kādu pakalpojumu, kas nemaz vairs netiek izmantots. Līdz ar to šāda automātisko maksājumu atjaunošana, kas nepieciešama, jo kredītkartei ir beidzies derīguma termiņš, var būt arī ļoti noderīga. Nepieciešamo automātisko maksājumu atjaunošana ir tikai laika patēriņš, taču atteikšanās no liekiem automātiskajiem maksājumiem var palīdzēt kredītkartes lietotājam izvairīties no liekiem izdevumiem.

Atšķirībā no debetkartēm, kredītkartēm ir noteikts arī limits, kādu naudas summu kredītkartes lietotājs var pārtērēt gadījumos, kad paša personīgas finanses ir beigušās. Naudas limits, kāds katrai kredītkartei tiek piesaistīts, tiek vērtēts individuāli. Laikā, kad tiek atjaunota karte, kredītkartes kompānijas arī izvērtē, vai piesaistītais kredīta limits ir klientam atbilstošs. Ja ienākumi un visa pārējā nepieciešamā informācija ir stabila un pat labāka, tad iespējams var tikt palielināts arī kredītkartes limits. Protams, var notikt arī pretējais – balstoties uz klienta datiem, kredītkartes kompānija var šo limitu arī samazināt. Kredītkartes lietotājam tas gan nav nekas patīkams, kā arī var izjaukt kādas ieceres, taču, skatoties no gaišās puses, – kredītkartes kompānija šādi rūpējas par to, lai klientam nerastos neatmaksājami parādi, kas var rasties, ja tiek iztērēt skredītkartes limits, bet nav finanšu, lai to atmaksātu.

Kā vēl viens ieguvums no kredītkartes derīguma termiņa beigšanās ir tas, ka, ja cilvēkam pieder vairākas kredītkartes un katrai no tām ir atšķirīgas privilēģijas, piesaistītās atlaides, tad kredītkartes lietotājam šī ir iespēja atcerēties par kādu sen neizmantotu karti. Iespējams, ka kāda no kredītkartēm netiek jau ilgu laiku izmantota un ir aizmirsta maka dziļākajā stūrī, tad, saņemot atjaunotu karti, cilvēks saņem arī atgādinājumu par šādas kartes esamību, kā arī to, kādas priekšrocības ar to var iegūt.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here