Nereti cilvēki, pēc savu ienākumu un izdevumu analīzes saprot, ka būtu spējīgi iekrāt ļoti lielas naudas summas. Nauda ikdienā daudz kam tiek tērēta nelietderīgi un, samazinot tēriņus dažādās izdevumu kategorijās, varētu ietaupīt vairākus simtus eiro katru mēnesi. Diemžēl realitātē panākt tik lielu ietaupījumu gandrīz vienmēr ir teju neiespējami. Tam var būt ļoti dažādi iemesli. Šeit būs dažas no populārākajām kļūdām, ko cilvēki pieļauj veidojot savus uzkrājumus.

1. Jūs taupāt tikai teorētiski

Visbiežāk uzkrājumi īsti neveidojas tāpēc, ka viss apstājas pie teorētiskā plānošanas. Cilvēks saplāno savu budžetu, saprot, kur tieši ietaupīt un aprēķina, kādai vajadzētu būt aptuvenajai ietaupītajai summai, taču, kad pienāk brīdis, kad viss teorētiski izplānotais jāliek lietā, pietrūkst gribasspēka. Tāpat tiek veikti spontāni pirkumi un nauda tiek novirzīta nevajadzīgām lietām. Apziņa, ka jūs it kā taupāt, gan nereti saglabājas, tāpēc, mēneša beigās, saprotot, ka nekas nav iekrāts, rodas neizpratne. Jāsaprot, ka nepietiek vien ar budžeta plānošanu. Ir jāprot sevi disciplinēt, lai kaut kas izdotos.

2. Jums rodas jauni tēriņi

Nereti gadās tā, ka pēc veco tēriņu samazināšanas rodas jauni tēriņi. Piemēram, ja izplānojat, ka veicot ikdienas pirkumus, meklēsiet atlaides, var gadīties, ka vairāk naudas iztērēsiet par personīgo transportu, jo vairāk būs jābraukā apkārt, lai atrastu tirdzniecības vietas, kurās šīs atlaides ir atrodamas. Arī, piemēram, veicot lielākas pārmaiņas un atrodot lētāku dzīvesvietu, var gadīties, ka citur tēriņi palielinās, piemēram, vairāk jāmaksā par to pašu transportu, lai nokļūtu uz darbu. Pirms izdevumu samazināšanas vienā kategorijā, padomājiet, kā tas ietekmēs citas kategorijas un vai ir vērts to darīt.

3. Jūs iekrājat to, kas paliek pāri

Viena no smagākajām kļūdām, ko daudzi pieļauj ir nepareiza uzkrājumu veidošana no praktiskā viedokļa, proti, iekrājumiem tiek novirzīta tā nauda, kas ik mēnesi paliek pāri pēc tekošo tēriņu segšanas. Tā ietaupīt ir patiešām grūti un nav nekāds brīnums, ka rezultāti nav tādi, kā gribējāt. Ja nauda ir, tad arī ir vēlme to tērēt, tāpēc iekrājumiem naudu ir jāatliek pirms visu citu tēriņu segšanas. Aprēķiniet, cik aptuveni plānojat ietaupīt, un šo summu uzreiz pārskaitiet uz krājkontu. Tad varēsiet brīvi tērēt to naudu, kas palikusi pēri pēc rēķinu apmaksas un iekrājumiem. Tas būs daudz vienkāršāk nekā cerēt uz to, ka kaut ko tomēr izdosies neiztērēt no visas sev pieejamās naudas.

4. Jūs nenoguldāt depozītā

Vēl diezgan tipiski ir tas, ka cilvēki ir neapmetināti nevis ar ikmēneša uzkrāto summu, bet uzkrāto summu ilgtermiņā. Ik mēnesi it kā uzkrājumiem tiek novirzīta pieklājīga summa, bet beigās uzrājumi nemaz tik lieli nešķiet. Tas tā ir tāpēc, ka naudai diezgan ātri zūd vērtība. Ja plānojat tērēt savus iekrājumus uz tām preču kategorijām, kurām inflācija jeb cenu celšanās ir visaugstākā, patiešām starpība varētu būt acīm redzama. Jo īpaši tad, ja tiek krāts kādam lielam mērķim, ir jānogulda naudu depozītā, lai depozīta procentu maksājumi vismaz daļēji kompensētu inflāciju un jūsu naudai tik strauji nezustu vērtība.

5. Jūs padarāt savus iekrājumus pārāk viegli pieejamus

Problēma var būt arī tajā, ka, nevis nespējat ik mēnesi iekrāt naudu, bet gan iekrāto naudu uzreiz rodas vēlme iztērēt. Daudziem ir ļoti grūti atturēties no naudas tērēšanas, zinot, ka tās ir gana daudz. Ja jums kontā ir vairāki simti vai pat tūkstoši eiro, ir gūti pateikt sev “nē”, kad ieraugāt kādu lietu, ko ļoti, ļoti gribat iegādāties. Tādos brīžos esam pielaidīgi un atļaujamies “mazliet aizņemties” no saviem iekrājumiem, taču, ja tas notiek regulāri, uz nekādiem labajiem rezultātiem cerēt neveram. Ja nespējat kontrolēt sevi un regulāri pārtērējaties, panāciet, kas saviem uzkrājumiem nevarat tik viegli piekļūt. Viens variants ir termiņ depozīts, kas liedz brīvi, jebkurā laikā izņemt naudu pirms termiņa. Vēl varat arī vienkārši iekrājumus vai iekrājumu konta pārvaldīšanu uzticēt kādam citam, kam ļoti uzticaties. Iespējas ir vairākas, atliek tikai izvēlēties sev piemērotāko.

Naudas taupīšana nebūt nav tik vienkāršs process, kā daudziem sākumā varētu šķist. Ir jādomā ne vien par to, lai naudas, taupīšanas rezultātā, tiešām būtu vairāk un vispār būtu ko iekrāt, bet arī par to, lai šī nauda kalpotu savam mērķim un tiktu krāta maksimāli efektīvi. Ja to visu ņemsiet vērā, tad izdosies sasniegt jebkuru no sevis nospraustajiem finanšu mērķiem.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here