Studiju kredīts ir iespēja akreditētajās Latvijas un ārzemju augstskolās, koledžās un licencētajās mācību iestādēs norēķināties par izglītības iegūšanu – tas paredzēts mācību maksas segšanai. Šāds pakalpojums pieejams gan pilna laika, gan nepilna laika studentiem. Kredīts var nosegt pat līdz 100% no mācību maksas, taču tas nedod papildu ienākumus pašam studentam ikdienas tēriņiem – ja tas ir nepieciešams, šādam gadījumam ir paredzēts studējošā kredīts. Studiju kredīts jāsāk atmaksāt gadu pēc studiju beigšanas (atmaksas termiņš var mainīties atkarībā no izvēlētās bankas, kas izsniegusi studiju kredītu), bet ja studijas ir pārtrauktas iepriekš, tad atmaksas termiņš sākas ātrāk. Studiju laikā tiek maksāti tikai kredīta procenti. Studiju kredītu iespējams iegūt bez galvotāja, ja studentam ir regulāri ikmēneša ienākumi, taču, ja tādu nav, par galvotāju var kļūt kāds no vecākiem vai jebkura cita persona, kurai ir stabili ikmēneša ienākumi.

Lai gan studiju kredīts izklausās pēc laba varianta, kā iegūt maksas izglītību, par kuru paša spēkiem nav iespējams norēķināties, tomēr kredīta izmantošanai ir arī negatīvie aspekti, kuri pirms kredīta ņemšanas noteikti ir jāapzinās. Izmantojot šo pakalpojumu, ir jāatceras, ka kredīts ir aizdevums, kurš tuvākā vai tālākā nākotnē noteikti būs jāatmaksā kredītu izsniegušajai iestādei. Pirmkārt, ņemot jebkādu kredītu, tai skaitā arī studiju kredītu, tas sāk veidot cilvēka kredītvēsturi. Ja tas tiek atmaksāts paredzētajos termiņos un bez kavēšanās, tad nekādas problēmas nerodas, bet, ja regulāri tiek kavēti maksājumi vai vispār netiek veikti, banka, iesaistot tiesu, var piemērot sankcijas. Pat ja beigās kredīta nomaksa tiek veikta, tas tomēr atstāj neizdzēšamas sekas cilvēka kredītvēsturē – var gadīties, ka, ja pēc tam persona vēlēsies ņemt naudas aizdevumu mašīnas vai dzīvokļa iegādei, banka to var atteikt sabojātās kredītvēstures dēļ.

Studiju kredīta pamatā ir doma, ka pēc studiju beigšanas tas vēl gadu nav jāatmaksā, taču šajā laika periodā cilvēkam, kurš ņēmis kredītu, ir jāatrod darbs, kurā tiek gūti ienākumi, lai pēc tam aizdevumu varētu sākt atmaksāt. Teorētiski tas ir iespējams, bet realitātē ne vienmēr šāds ideālais variants piepildās. Darba tirgus ir mainīgs – ja, uzsākot studijas, izvēlētā studiju programma darba piedāvājumos ir izplatīta, tas ne vienmēr nozīmē, ka tāda tā būs arī pēc studiju beigšanas. Iespējams, ka savā profesijā students darbu nevarēs atrast arī gada laikā. Šādu variantu studiju kredīts neparedz. Ir jāapzinās, ka šādā situācijā aizdevums tāpat būs jāatmaksā, pat ja darbs netiks atrast. Lielākoties šis ir gadījums, kas liek studiju absolventiem sākt strādāt nevēlamus darbus tikai tāpēc, ka nav citu variantu, jo ir sācies kredīta atmaksas periods, kurā jāmaksā gan procenti, gan pati aizņēmuma pamatsummas daļa. Ļaunākajā gadījumā, kad darbs netiek atrasts, sākās parādi par maksājumu kavēšanu, beigās tiek iesaistīta tiesa, par kuras pakalpojumiem, protams, ir jāmaksā personai, kura ņēmusi kredītu. Rezultātā cilvēkam rodas daudz lielāki zaudējumi, nekā situācijā, ja studiju kredīts netiktu ņemts vispār.

Studenti, kas izmanto studiju kredīta pakalpojumu, un jau laicīgi apzinās, ka tas būs jāatmaksā, sāk krāt naudu jau studiju laikā. Tas, protams, praktiski novērš iespēju, ka vēlāk var rasties problēmas ar kredīta atmaksu, tomēr laicīga naudas krāšana ietekmē personisko dzīvi. Studijas ir laiks, kad tiek rīkoti dažādi kursa pasākumi, ballītes, šajā laikā iespējams satikt arī savu mīļoto cilvēku, ar kuru, protams, ir nepieciešams kopā pavadīt laiku, apmeklēt kino, romantiskas vakariņas. Studiju kredīts mācību laika sabiedrisko dzīvi negatīvi ietekmē, jo, krājot naudu aizdevuma nomaksai, personai lielākoties nākas atteikties gan no pasākumiem, gan randiņiem. Ja studenta dzimtā vieta ir tālu no pilsētas, kurā notiek mācības, arī vecāku un draugu apciemojumu skaits samazinās. Gan naudas krāšanas, gan jau tās atmaksas periodā nav iespējams pilnvērtīgi izbaudīt sabiedrisko dzīvi. Cilvēks, izvairoties no liekiem tēriņiem, atsakās no daudzām lietām – kino apmeklējumiem, tikšanās reizēm ar draugiem, pasēdēšanas kafejnīcā, jebkādiem izbraukumiem uz ārzemēm. Nākas iztikt arī bez jauna apģērba iegādes. Vēl vairāk – nevēloties kavēt studiju kredīta maksājumu, personai piespiedu kārtā var sanākt nenomaksāt kādu citu rēķinu (telefona, dzīvokļa), kas, protams, jebkurā gadījumā arī ir jāmaksā. Šādā veidā iespējams nokļūt lielos parādos, kuru dēļ izmisumā var nākties ņemt ātro kredītu, pārdot kādas piederošās mantas, lai parādus nomaksātu.

Studiju kredīta dēļ cieš arī veselība – ne tikai paaugstinās stresa līmenis, mēģinot kredītu nomaksāt, bet arī cilvēks var izmainīt prioritātes – nomaksāts kredīts ir svarīgāks par veselību. Tiek atliktas ikgadējās veselības pārbaudes, saslimšanu gadījumā cilvēks var izvēlēties labāk pats mēģināt ārstēties, lietojot zāles bez ārsta piekrišanas. Protams, klepus dēļ nav nepieciešams uzreiz skriet pie daktera, tomēr tikai profesionāls un jomā zinošs cilvēks var pateikt, vai tas ir parasts klepus vai arī pirmās pazīmes plaušu karsonim.
Studiju kredīta atmaksa, lai gan ne vienmēr, tomēr var sagādāt daudz problēmu, kuru dēļ cilvēks beigu beigās sāk domāt, vai vispār bija vērts sākt studēt. Vēl jo vairāk, ja studijas tika pamestas līdz galam nepabeigtas, jo arī šādā gadījumā paņemtais studiju kredīts ir jāatmaksā – pie tam atmaksas termiņš parasti sākas 3 vai 4 mēnešus pēc studiju pamešanas. Mācības var netikt pabeigtas, jo tās nav iespējams apvienot ar darbu, kurš piedāvā studentam piemērotu atalgojumu, darba laiku, nākotnes iespējas un ir patīkams. Šajā gadījumā, pateicoties atalgojumam, kas tiek saņemts par darbu, atmaksa var neizvērsties parādu kalnos. Tomēr studijas bieži vien tiek pamestas tāpēc, ka students saprot, ka izvēlētā joma nav viņam paredzēta vai arī par to ir bijis maldīgs priekšstats. Arī šādā gadījumā studiju kredīta atmaksa ir jāsāk pēc 3 vai 4 mēnešiem, un bankai neinteresē, kāds ir studiju pamešanas iemesls.

Lai izvairītos no studiju kredīta radītajām problēmām, ir kārtīgi jāapsver, vai tas tiešām ir nepieciešams. Studijas bieži vien ir iespējams apvienot ar pusslodzes darbu, tādējādi students pats var maksāt par studijām. Lielākajā daļā augstskolu ir pieejamas arī budžeta vietas, kuras reizi gadā vai pusgadā ir iespējams izcīnīt arī maksas vietu studentiem. Vidusskolu absolventiem bieži vien liekas, ka mācības augstskolā vai koledžā noteikti ir jāuzsāk uzreiz pēc skolas beigšanas, taču pastāv arī iespēja kādu gadu pēc tam pastrādāt, lai nopelnītu mācību maksai nepieciešamo naudu. Studiju kredīts uzliek lielu atbildības slogu, tāpēc ir svarīgi apdomāt, vai tas tiešām ir nepieciešams, jo vienmēr pastāv iespēja, kā no tā izvairīties – atliek tikai kārtīgi padomāt un apsvērt visus variantus.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here