Mūsdienu ekonomiskajā situācijā, kurā valda kapitālisms, nauda ir galvenais līdzeklis, ko cilvēki izmanto kā vērtību, lai pirktu un pārdotu dažādas preces un pakalpojumus. Naudai pašai par sevi nav absolūti nekādas vērtības – to tai piedēvē cilvēki, kas to pieņem un pielieto kā galveno vērtspapīru. Protams, naudas aprite nenotiek tikai sabiedrības indivīdu starpā, kā tas bija naudas pirmsākumos – mūsdienās naudas sistēma ir attīstījusies tiktāl, ka par vienu no būtiskākajiem šīs sistēmas dalībniekiem ir kļuvušas arī bankas, kas savukārt naudu iesaista daudz un dažādās manipulācijās, no kurām labumu gūst arī cilvēki, piemēram, izsniedz tiem kredītus, pieņem to depozītus un noguldījumus, nodrošina cilvēkus ar bankas elektronisko maksājumu kartēm u.tml. Kā rāda pieredze, šī sistēma vēl arvien turpina attīstīties, un tas liecina vien par to, ka arī cilvēkiem ir jākļūst uzmanīgākiem – jāzina, kas notiek ar viņu naudu un naudu kopumā, neaizmirstot arī par elementāru pamatzināšanu gūšanu par to, kas ir ekonomika, naudas noguldīšana, ieguldīšana, procentu likmes, kredīts utt.

Balstoties uz pieredzi, jāsaka, ka pamatu pamatos ikvienam no mums būtu jāzina, kā vislabāk un visefektīvāk pielietot savu naudu un ka nauda ir ne vien līdzeklis preču un pakalpojumu pirkšanai un pārdošanai, bet arī līdzeklis noteiktas vērtības nodošanai un investēšanai, lai pieaudzētu ieguldījuma vērtību un saņemtu to atpakaļ ar uzviju.

 

Naudas krāšana

Kad tiek runāts par naudu, viena no lietām, kas lielai daļai cilvēku ienāk prātā, ir naudas uzkrāšana vecumdienām vai kādam citam konkrētam mērķim, piemēram, biznesa uzsākšanai vai kādas dārgākas preces pirkšanai. Sakrāt naudu ir iespējams daudz un dažādos veidos, sākot no tās krāšanas mājas apstākļos, beidzot ar tās noguldīšanu bankā, ieguldīšanu vērtspapīros vai aizdodot to citiem, pretī saņemot aizdotās naudas procentuālo vērtību un audzējot kopējās naudas apjomu.

Naudas krāšanai bez konkrēta mērķa nav nekādas jēgas, jo ar laiku, pieaugot inflācijai, naudas vērtība pakāpeniski krītas, kas nozīmē to, ka par uzkrāto naudu vairs nebūs iespējams nopirkt tik daudz preces vai pakalpojumus, kā tas būtu iespējams aktuālajā brīdī.

Runājot par naudas vērtības krišanos, jāmin banku pakalpojumi, kuros par noguldījumu tiek piedāvāts saņemt noteiktu skaitu procentpunktus vai procentus no naudas kāpuma, tomēr jāsaka, ka šāda atdeve nav naudas noguldīšanas vērta, jo ilgtermiņā inflācija pārsniedz uzkrātās naudas vērtību un tās vērtība strauji zūd. Vienkāršiem vārdiem runājot, noguldot naudu bankā un saņemot to pēc, teiksim, 10 gadiem, tās apmērs, protams, būs lielāks nekā sākumā, tomēr par tās vērtību vairs nebūs iespējams iegādāties tik daudz preces vai pakalpojumus, kā tas būtu jau šodien, pielietojot naudu un laižot to apgrozībā, lai mēģinātu radīt tai papildus vērtību un uz tās rēķina nopelnīt.

Protams, ikvienam no mums būtu jādomā par savām vecumdienām un to, kā mēs spēsim uzturēt sevi tad, kad vairs nespēsim strādāt un pelnīt iztikas līdzekļus, tomēr šāda veida uzkrājumam nevajadzētu veltīt lielu daļu savu ienākumu. Nereti ir dzirdēts, ka nauda vecumdienām jāsāk krāt maksimāli agri, proti, jau jaunībā, tomēr vislabāk būtu savus ienākumus nevis krāt, bet gan, piemēram, pielietot biznesā vai ieguldīt kāda produkta ražošanā, kas, iespējams, ne vien radītu peļņu vai pat pasīvos ienākumus, bet arī radītu labumu cilvēkiem.

Rīcība ar kredītiem

Pirms nopietni sākt rīkoties ar naudu, kredīts un kreditēšana ir vēl viena joma, ko ikvienam vajadzētu izprast, jo mūsdienu ekonomika balstās galvenokārt tieši uz kreditēšanu un lielākā daļa cilvēku dzīvo pāri saviem līdzekļiem, tādā veidā radot ekonomiskos burbuļus. Ekonomiskie burbuļi rodas, kad pasaulē tiek apgrozīta nauda ļoti lielos apmēros un biznesi visā pasaulē gūst lielu peļņu, radot priekšstatu, ka ekonomika aug ātrāk, nekā tas patiesībā ir. Turpretī, ja cilvēkiem tiek aizdots pārāk daudz naudas, lielāko daļu no tiem tie tērē aizdevuma atmaksai, nevis preču vai pakalpojumu pirkšanai, kas rada ekonomisko recesiju jeb krīzi. Krīzes situācijā, kā zināms, kreditori naudu vairs tik vienkārši neizsniedz, tāpēc ekonomikas izaugsme kļūst ievērojami lēnāka.

Kā rāda pieredze, aizņemties kredītu vajadzētu tikai tādā gadījumā, kad bez tā patiešām nav iespējams iztikt, pretējā gadījumā dotajā momentā tiek tērēta nauda, ko cilvēks pat nav pelnījis. Papildus tam, bankas vai nebanku kreditori no kredīta ņēmēja par šī pakalpojuma sniegšanu regulāri pieprasīs prāvu naudas summu jeb procentu maksājumus.

Kad ir vēlme aizņemties kredītu bez darba vietas, ir jāpievērš uzmanība tādiem rādītājiem kā, piemēram, gada procentu likme, soda maksa, atmaksas termiņš, kā arī citiem kritērijiem, kas norāda uz to, cik konkrētais pakalpojums attiecībā pret citiem līdzīgiem ir izdevīgs.

Jebkurā gadījumā būtu ieteicams neiesaistīties nekāda veida kredītsaistībās, bet gan dzīvot savu nopelnīto līdzekļu robežās un katru mēnesi atlikt noteiktu naudas summu, lai agrāk vai vēlāk varētu iegādāties to, ko ir vēlme iegādāties kredītā. Dzīvot šādā veidā noteikti nebūs viegli, jo, kā zināms, cilvēkiem var būt tādas nepieciešamības kā, piemēram, dzīvoklis, māja, automašīna, kā arī, protams, jebkuras pirmās nepieciešamības preces, bez kurām noteikti nav iespējams izdzīvot. Šī iemesla dēļ būtiskākais ir pārdomāt savas prioritātes un sastādīt budžeta plānu, lai nevienā brīdī nerastos nepieciešamība pēc aizdevuma.

Naudas pelnīšana

Varētu teikt, ka pastāv divi pelnīšanas veidi, proti, vienā nauda tiek mainīta pret laiku jeb tiek strādāts algots darbs, bet otrā, pielietojot kapitālu, tiek iegūts naudas kāpums, kas atbrīvo šo procesu no sava laika ieguldīšanas. Naudas pelnīšanas veids, kurā darbs tiek mainīts pret algu, ir populārākais līdzekļu gūšanas veids pasaulē. Kā rāda pieredze, šādā veidā pelnot naudu, lielāko daļu no peļņas gūst un patur sev darba devējs, bet darba ņēmēji arvien tiek apdalīti. Šī iemesla dēļ, faktiski labāk ir pelnīt naudu, pelnot to no kapitāla apgrozījuma vai ieguldot to vērtspapīros, piemēram, akcijās. Protams, pārorientēties no algota darba strādāšanas uz kapitāla audzēšanu ir grūti, jo, strādājot algotu darbu, nereti nav iespējams nodrošināt pat primārās vajadzības, nemaz nerunājot par lieku naudas līdzekļu atlikšanu un tālāku investēšanu.

Nenoliedzami ir vēl arī daudzas citas lietas, kas ikvienam būtu jāzina par naudu, tomēr noguldījumi, kredīti un naudas pelnīšana ir trīs būtiskākās kategorijas, kurās katram būtu jāorientējas. Par citiem, ar naudu saistītiem jautājumiem, lasiet citos informācijas avotos.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here