Debetkarte ir viens no norēķinu kartes veidiem, kuru iespējams izmantot, lai norēķinātos par pirkumiem, kā arī, no tās ir iespējams bankomātos izņemt skaidru naudu. Atšķirībā no kredītkartes, ar kuru arī ir iespējams norēķināties par pirkumiem un izņemt skaidru naudu, debetkartē atrodas tikpat daudz naudas, cik tā ir noguldīta debetkartei piesaistītajā bankas kontā – no tās var tērēt naudu tik ilgi, līdz naudas konts ir sasniedzis 0 eiro, bet kredītkartes īpašniekiem tiek piešķirts arī bankas kredītlimits, kuru iespējams izmantot, ja norēķinu kartei piesaistītā konta līdzekļi ir iztērēti – tas darbojas kā bankas aizdevums, kas pēc tam ir jāatmaksā ar visiem procentiem.

Vēl viena lieta, kas atšķir debetkarti no kredītkartes, ir tas, ka debetkarte maksājuma brīdī tiek pārbaudīta tiešsaistes režīmā, maksāšanas laikā tai ir jābūt pie pirkuma veicēja, jo ar kartes magnētiskā celiņa vai čipa palīdzību tiek nolasīta informācija, saņemts darījuma apstiprinājums, ja konkrētajā naudas kontā ir nepieciešamā naudas summa. Toties, norēķinoties ar kredītkartes palīdzību, maksājuma brīdī tai nav jābūt pie pirkuma veicēja – banka apstiprina, ka kredītkarti izmantojošais cilvēks ir maksātspējīgs un drošs.

Ar debetkarti ir iespējams norēķināties veikalos, interneta veikalos, iespējams rezervēt biļetes, viesnīcas. Tomēr tās izmantošana ārzemēs ne vienmēr ir iespējama. Daudzas valstis un bankas izmanto savas regulas debetkaršu norēķinu sistēmā, taču līdz ar to bieži vien citā valsī ar šo norēķinu veidu nav iespējams iepirkties vai rezervēt biļeti, viesnīcas numuru un pat iznomāt automašīnu. Tomēr šobrīd šis jautājums jau tiek risināts – tiek ieviestas starptautiskas debetkaršu regulas, tiek ieviesti vienoti norēķinu kartes izmēri. Starptautiskās regulas paredz, ka debetkartes ir iespējams izmantot ārzemju norēķiniem.

Debetkarte no kredītkartes atšķiras arī norēķinu veidā – lai lietotu debetkarti, ir nepieciešams interneta pieslēgums, jo nepieciešamā naudas summa tiek uzreiz pārskaitīta vai arī rezervēta un vēlāk banka to pārskaita uz nepieciešamo kontu. Kredītkartes izmantošanai nav nepieciešams interneta pieslēgums, jo banka, kas izsniegusi kredītkarti privātpersonai, apstiprina cilvēka maksātspēju. Debetkaršu īpašniekiem tiek piedāvāts arī mazāk akciju un bonusu nekā kredītkaršu īpašniekiem, piemēram, debetkartes īpašniekam nav atlaides autostāvvietas nomas apmaksai. Tomēr debetkarte ir drošāks norēķinu veids. Kredītkartes īpašnieki var ieslīgt parādos tikai tāpēc, ka banka piedāvā iespēju, ka kredītkartei ir piešķirts kredītlimits. Lai gan banka tādu piešķir tikai gadījumos, ja par privātpersonas maksātspēju ir pārliecināti, kā arī ienākumi konkrētajā naudas kontā ir stabili un regulāri, tomēr, izmantojot šo iespēju un tērējot bankas piešķirto naudas aizdevumu, pēc tam šis kredīts ir arī jāatmaksā. Pie tam ne tikai aizņēmuma summa, bet arī procenti.

Izmantojot debetkarti, vienmēr ir iespējams naudu ātri ieskaitīt un izņemt no konta. Lai to izdarītu nepieciešams attiecīgās bankas bankomāts, kurā šādi pakalpojumi tiek piedāvāti. Naudu uz konkrēto kontu ir iespējams pārskaitīt arī izmantojot internetā piedāvātos pakalpojumus. Bankomātos un internetā ir iespējams arī aplūkot konta atlikumu, kā arī veiktos pārskaitījumus, naudas iemaksas un izmaksas, turklāt tas ir iespējams arī ārpus bankas darba laika. Debetkartei iespējams uzlikt arī dienā izsniedzamo naudas limitu, šādā veidā kontrolējot ikdienas naudas tēriņus. Debetkartes tiek izmantotas, lai uz piesaistīto bankas kontu tiktu pārskaitīta alga, pensija, stipendija, kā arī debetkartes īpašnieks pēc tam to varētu viegli un ērti izmantot savām vajadzībām.

Katra banka, lai piesaistītu klientus, piedāvā dažādus debetkaršu veidus (Maestro, Visa), dažādus tarifus, tām ir arī atšķirīgi pakalpojumi, par kuriem ir iespējams uzzināt katrā bankā atsevišķi. Piedāvājumus ir iespējams salīdzināt arī internetā vai arī iespējams zvanīt un banku norādītajiem konsultāciju tālruņiem un noskaidrot visu nepieciešamo informāciju.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here