Laikā, kad cilvēkiem pieejami tik daudz un dažādi preču un pakalpojumu piedāvājumi, bieži vien liekas, ka vienīgais veids, kā pilnvērtīgi dzīvot, ir ņemt kredītu, lai varētu ik pa laikam iegādāties ko tādu, ko pats cilvēks no savs algas atļauties nevar. Lai gan, ņemot kredītu, cilvēks var uzreiz iegūt nepieciešamos naudas līdzekļus, tomēr nonākšana kredītsaistībās, pat ņemot bezprocentu kredītus, ir ļoti nopietns solis, kas var ietekmēt visu atlikušo cilvēka dzīvi, īpaši tad, ja rodas problēmas ar kredīta atmaksu. Ja cilvēks jau laicīgi sāk domāt par savu nākotni un saprot, ka reiz pienāks brīdis, kad būs nepieciešams iegādāties lielas preces, piemēram, dzīvokli vai automašīnu. Tad viens no labākajiem variantiem, kā pavairot savas finanses, ir krājkonta izveidošana.

Krājkonts ir noguldījuma veids, kas nodrošina cilvēkam peļņu ilgtermiņā. Persona var izveidot krājkontu, kurā ik pa laikam var ieguldīt brīvos naudas līdzekļus. Turklāt atšķirībā no termiņnoguldījumiem uzkrāto summu cilvēks var izņemt pat tad, ja vēl nav pienākušas termiņa beigas. Atliek tikai iepriekš brīdināt banku, kurā izveidots krājkonts. Krājkontu ir iespējams atvērt uz nenoteiktu laiku – persona pati kontrolē gan savas iemaksas krājkontā, gan laika periodu, cik ilgi nauda šajā krājkontā atrodas gan arī peļņas procentus. Krājkonts ir izdevīgs piedāvājums tiem cilvēkiem, kuriem mērķis kādā laika periodā uzkrāt naudu, piemēram, ceļojumam, dzīvoklim, sadzīves preču iegādei un citām lietām. Novirzot savas brīvās finanses krājkontā, cilvēkam nav iespēja nonākt zaudējumos – jo ilgāk nauda atrodas krājkontā, jo lielāku peļņu cilvēks gūst. Atšķirībā no investēšanas akcijās, kuru vērtība finanšu tirgū strauji mainās, krājkonta izveidošana ir pilnīgi droša un noteikti dos peļņu.

Ja cilvēks ir nolēmis, ka viņām ir nepieciešami uzkrājumi kādam pirkumam vai precei, bet šis pirkums nav jāveic steidzami, tad kredītsaistību vietā noteikti ir labāk izvēlēties krājkontu. Lai gan šādu uzkrājumu veidošana prasa diezgan ilgu laiku un cilvēkam ir jābūt pacietīgam, kamēr nepieciešamā summa ir sakrāta, tomēr krājkonts nevar sabojāt cilvēka kredītvēsturi, kā arī cilvēks nevar šādi nonākt parādnieku sarakstā. Turklāt, izveidojot krājkontu kādā konkrētā bankā, vēlāk, ja cilvēkam tiešām būs nepieciešamība pēc kredīta, tad šī banka var piedāvāt izdevīgākus kredīta nosacījumus, jo uzskata klientu par lojālu.

Pirms izveidot krājkontu, noteikti ir jāsalīdzina visu banku krājkontu veidi un piedāvājumi. Protams, uzticamai un veiksmīgai sadarbībai nākotnē, labāk izvēlēties banku, kurā jau atrodas norēķinu konts. Taču, ja citas bankas piedāvājums liekas ienesīgāks, tad personai ir tiesības krājkontu atvērt citā bankā. Turklāt ir iespējams atvērt arī vairākus krājkontus.

Viens no svarīgākajiem faktoriem, kuru noteikti ir jāņem vērā, izvēloties banku, kurā atvērt krājkontu, ir procentu likme. Atšķirībā no kredītiem, kur procenti sastāda summu, ko cilvēks pārmaksā bankai, uzkrājuma gadījumā procenti sastāda tieši to summu, kuru cilvēks pēc tam iegūst kā peļņu papildus noguldītajai pamatsummai. Ja cilvēks vēlas iegūt lielu peļņu, negaidot vairākus gadus, tad krājkonta vietā labāk izvēlēties kādu progresīvu depozītu. Krājkontam ir zema procentu likme – lielākoties vien 0,15%. Peļņas procenti tiek aprēķināti katru dienu un mēneša beigās tiek ieskaitīti krājkontā.

Viena no galvenajām krājkonta priekšrocībām ir, ka uzkrājumu iespējams izņemt jebkurā laikā, vien vismaz 7 dienas pirms tam ir jābrīdina banka par šādu lēmumu. Ja citos noguldījuma veidos nauda tiek uzkrāta konkrētu laika periodu un ātrāk to bez zaudējumiem nav iespējams atgūt, tad krājkonts sniedz iespēju saņemt noguldīto pamatsummu un peļņu jebkurā laikā.

Taču, uzkrājot naudu krājkontā, jārēķinās, ka no iegūtās peļņas būs jāmaksā valsts nodokļi. Svarīgākais, ka nodokļi nav jāmaksā par to naudu, ko cilvēks pats novirza krājkontam, nodokļi attiecas tikai uz to naudas summu, kas tiek iegūti no procentiem. Turklāt nodokļus no peļņas automātiski pārskaita banka – krājkonta īpašniekam par nodokļu maksāšanu nav jāuztraucas.

Izveidot krājkontu ir ļoti viegli – galvenais, lai cilvēks ir pilngadīgs. Pēc tam jāizvēlas attiecīgā banka, kurā tiks izveidots krājkonts un tad jādodas uz šīs bankas filiāli vai arī var atvērt krājkontu ar internetbankas palīdzību. Turklāt vecākiem ir iespēja atvērt arī krājkontu savu bērnu vārdā, kuru bērns varēs izmantot vien tad, kad būs sasniedzis pilngadību. Šādā kontā naudu jebkurā laikā un jebkurā naudas apjomā var ieskaitīt ikviens – gan ģimenes locekļi, gan draugi.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here