Mūsdienās lielāko daļu pirkumu cilvēki veic elektroniski ar kredītkaršu vai debetkaršu palīdzību. Daudz ērtāk tagad ir norēķināties ar kredītkartes palīdzību, kas ir arī labs nodrošinājums pret zagļiem. Agrāk, kad pārsvarā visur varēja norēķināties tikai ar skaidras naudas palīdzību, bieži vien garnadži izmantoja iespēju izzagt no cilvēku makiem naudas banknotes. Taču tagad, kad lielākā ienākumu daļa atrodas personas bankas kontā un iepirkties veikalos, internetā un citur iespējams, vien izmantojot mazu plastmasas gabaliņu, ir lielāka drošība, ka nauda netiks nozagta. Kredītkarte mūsdienās ir ērts, vienkāršs un pavisam pierasts veids, kā nopirkt visu, kas nepieciešams.

Lai gan elektroniskā norēķinu sistēma tiek izmantota jau diezgan ilgi, tomēr daļa cilvēku vēl aizvien nezina, kas īsti ir kredītkarte un kādas priekšrocības tā var sniegt. Kredītkarte ir bankas maksājumu karte, kuru iespējams iegūt, kad tiek noslēgts līgums ar attiecīgo banku. Jebkurā Latvijas bankā ir iespējams saņemt kredītkarti – atliek vien izvēlēties kādu, jo ir vairāki kredītkaršu veidi, kas sniedz atšķirīgas priekšrocības. Daži no kredītkaršu veidiem ir MasterCard, Visa, American Express un citi. Tāpat šie veidi iedalās vēl sīkāk – bezprocentu kredītkartes, standarta, zelta, platīna un citas.

Kredītkarte nodrošina visas tās pašas priekšrocības, ko sniedz debetkarte. Ar kredītkarti iespējams norēķināties veikalos, degvielas uzpildes stacijās, iespējams veikt dažādus maksājumus internetā. Ar kredītkartes palīdzību cilvēks var rezervēt viesnīcas, hoteļus, arī lidmašīnas biļetes. Protams, no kredītkartes, izmantojot bankomātus, iespējams izņemt arī skaidru naudu, kā arī turpat var veikt arī naudas iemaksu savā norēķinu kontā. Visus norēķinus iespējams veikt ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs. Papildu visām šīm iespējām, izmantojot kredītkartes, bieži vien tiek noteiktas arī dažādas atlaižu sistēmas, tiek piedāvāti bonusi. Taču galvenā priekšrocība, kas piemīt kredītkartēm, ir tā, ka, ja visa nauda cilvēkam piederošajā norēķinu kontā, ar kuru sasaistīta kredītkarte, ir beigusies, tad banka piedāvā iespēju izmantot kredītlimitu. Tas nozīmē, ka, beidzot paša naudai, cilvēks var vēl iepirkties par konkrētu naudas summu, kas noteikta, noslēdzot kredītkartes līgumu. Tas darbojas tāpat kā naudas aizdevums – cilvēks aizņemas naudu, bet pēc tam to atmaksā. Tāpat kā citiem kredītu veidiem, arī kredītkartei ir noteikti procenti, kas jāmaksā tādā gadījumā, kad cilvēks ir pārtērējis savus līdzekļus un izmanto naudu no kredītlimita.

Ja cilvēks ir izmantojis naudu no noteiktā kredītlimita, tad jārēķinās, ka šī nauda ir jāatmaksā atpakaļ. Atmaksas veidi tiek piedāvāti vairāki. Pats populārākais un izdevīgākais atmaksas veids ir, kad cilvēks pārtērēto naudas summu atmaksā atpakaļ 30 dienu laikā. Šādā gadījumā nav jāveic procentu maksājumi par kredītlimita izmantošanu. Taču, ja kredīta atmaksu nav iespējams veikt tik ātri, tad jārēķinās, ka būs jāmaksā procenti vai nu par laika periodu, kad nauda atmaksāta, vai summu, kas jāatmaksā. Protams, viss atmaksas process un summa, ko sastāda procenti, bankas darbinieks un kredītkartes īpašnieks norunā jau pašā sākumā, kad tiek noslēgts kredītkartes līgums.

Atšķirībā no ātrajiem kredītiem, kredītlīnijām un citiem ātrajiem naudas aizdevumiem, kredītkartei ir zemāka procentu likme. Protams, katrai bankai tā ir atšķirīga, taču vidēji gada procentu likme ir ap 30%. Tāpat arī aizņēmuma summu atšķirībā no ātrajiem kredītiem ir iespējams atmaksāt pa daļām, kas līdz ar to atvieglo cilvēkam kredīta atmaksāšanu, ja summa ir bijusi vairāki simti eiro.

Kredītkartes ir izdevīgs variants gadījumos, ja, piemēram, līdz algas dienai ir palikušas dažas dienas, bet norēķinu kontā vairs nav neviena centa. Šādā situācijā iespējams izmantot kredītkartei noteikto kredītlimitu. Kad alga tiek ieskaitīta personas kontā, uzreiz aizdevuma summa tiek atmaksāta. Tā kā pirmās 30 dienas par naudas aizdevumu nav jāmaksā procenti, tad šāds naudas aizdevums ir pavisam izdevīgs un neliek cilvēkam iztērēt vairāk naudas.

Kredītkartei noteikto kredītlimitu banka nosaka individuāli katram klientam. Bieži vien kā kredītlimits tiek noteikta summa 3 mēnešalgu apmērā. Protams, ir arī konkrētas summas, piemēram 5000 eiro, taču par to bankas darbinieks ar katru klientu vienojas, slēdzot kredītkartes līgumu. Summas apmēri tiek noteikti, balstoties uz klienta maksātspēju un ienākumu stāvokli.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here