Nonākot naudas grūtībās, cilvēki bieži vien aizņemas naudu. To iespējams aizņemties no draugiem, radiem vai paziņām, kā arī bankās vai pie privātajiem kreditoriem. Kredīts ir naudas aizdevums, ko iespējams saņemt tieši bankās vai no privātajiem naudas aizdevējiem. Kredīts no parasta naudas aizņēmuma, piemēram, no draugiem, atšķiras tieši ar to, ka tam ir noteikts naudas atdošanas termiņš, papildu aizņēmuma pamatsummai ir jāatdod arī procenti, kā arī par līguma pārkāpumiem tiek piemērotas dažādas soda sankcijas.

Atkarībā no tā, cik liels naudas aizdevums nepieciešams, kāds ir atdošanas laiks, kā arī kādam mērķim šāds kredīts tiks izmantots, tiek izšķirti vairāki kredītu veidi.

Vieni no populārākajiem kredītiem mūsdienās ir ātrie kredīti. Tos iespējams saņemt ar interneta starpniecību. Respektīvi, kredītu iespējams saņemt jebkurā vietā, kur pieejams internets; personai nav jādodas uz kreditēšanas uzņēmumu. Šādiem ātrajiem kredītiem ir diezgan īss atmaksas termiņš – parasti 30 dienas, taču to galvenā priekšrocība ir tieši ērtais un vieglais ieguves veids. Ja vien kredīta ņēmējs atbilst visiem priekšnosacījumiem – ir Latvijas pilsonis, vismaz 18 gadus vecs (kaut gan tagad lielākā daļa ātro kredītu izsniedzēju noteikuši, ka šādu kredītu var saņemt vismaz no 20 gadiem), personai ir aktīvs bankas konts un tālruņa numurs, kā arī nav sabojāta kredītvēsture, kā arī personai ir regulāri ienākumi -, tad šādu kredītu saņemt ir ļoti viegli. Tomēr jāatceras, ka ātrie kredīti ir arī vieni no neizdevīgākajiem kredītu veidiem, jo tiem ir augsta procentu likme. Tas nozīmē, ka cilvēkam ir jāpārmaksā diezgan daudz naudas papildus pamatsummai, ko persona ir aizņēmusies. Šo kredītu mērķis ir palīdzēt cilvēkiem tieši ārkārtas gadījumos, taču tagad bieži vien kredīti tiek izmantoti arī ikdienas tēriņiem. Tomēr kredītu nepamatota izmantošana var cilvēku novest lielos parādos, tāpēc visi kredīti, īpaši ātrie kredīti, ir jāaizņemas atbildīgi un tikai tad, kad bez tiem tiešām nav iespējams iztikt.

Gandrīz tādi paši kā ātrie kredīti ir SMS kredīti, kurus iespējams iegūt ar īsziņas palīdzību. Protams, pirms tam ir jāreģistrējas pie kredīta devēja, ka šāds pakalpojums tiek piedāvāts. Tā kā tehnoloģijas visu laiku attīstās un nu jau gandrīz visiem cilvēkiem ir viedtālruņi, kuros pieejams internets, pieejami arī citi ātro kredītu veidi – kredītlīnija jeb overdrafts, kredītlimits – tiem visiem ir augsta procentu likme, tāpēc ir svarīgi izvērtēt kredīta nepieciešamību. Tomēr, lai piesaistītu cilvēkus un mudinātu viņus aizņemties, privātie kreditori piedāvā saņemt pirmo kredītu bezmaksas. Šādi bezprocentu jeb bezmaksas kredīti nozīmē, ka pirmo reizi aizņemoties pie viena no ātro kredītu devējiem, cilvēks atmaksas termiņa beigās atdod atpakaļ tieši tādu pašu naudas summu, kādu sākumā ir aizņēmies. Tas nozīmē, ka nav jāmaksā kredīta procenti.

Tomēr ne visiem kredītiem ir tik augsta procentu likme. Jo ilgāks ir kredīta atmaksas termiņš, jo mazāka ir procentu likme. Taču šādā gadījumā kredīta ņēmējam ir garākas kredītsaistības ar kredīta devēju. Patēriņa kredīts ir vēl viens no kredītu veidiem. Patēriņa kredīts piedāvā cilvēkam aizņemties lielāku naudas summu nekā ātrie kredīti. Šādi kredīti paredzēti lielākiem pirkumiem, piemēram, pirmā iemaksa par automašīnu vai arī ceļojuma apmaksa. Patēriņa kredītu piedāvā gan bankas, gan privātie kreditori, tomēr lielākoties kredītu daudz izdevīgāk ir ņemt tieši bankās. Lai gan kredīta ņēmējam pastāv lielāks risks, ka aizdevums var tikt atteikts, kā arī noteikti jārēķinās, ka paies ilgāks laiks, kamēr kredīta pieprasījums tiks izvērtēts, tomēr bankas var piedāvāt saņemt kredītu ar izdevīgākiem nosacījumiem.

Ātrie kredīti un patēriņa kredīti tiek iedalīti pie īstermiņa kredītiem, jo to atmaksas laiks lielākoties ir līdz vienam gadam (ātrie kredīti parasti līdz 30 dienām), taču tiek piedāvāti arī dažādi ilgtermiņa kredītu veidi. Studentiem tiek piedāvāti divi kredīti, kas var atvieglot mācību atmaksu vai arī izdzīvošanu studiju laikā. Studiju kredīts ir paredzēts tieši mācību maksai, jo augstākā izglītība Latvijā ir iegūstama par maksu. Protams, tiek piedāvātas arī budžeta vietas, kā arī stipendijas, tomēr šādas iespējas nav visiem studēt gribētājiem. Tāpēc par mācību maksu ir iespējams norēķināties, aizņemoties bankās studiju kredītu. Ja studentam ir nepieciešami papildu līdzekļi mācību laikā, piemēram, kopmītnēm vai grāmatu iegādei, tad tiek piedāvāts cits kredīta veids – studējošā kredīts. Šos kredītus nav obligāti jāatmaksā mācību laikā – atmaksas termiņš sākas, kad studijas ir pabeigtas. Protams, ja vien tās nav pamestas agrāk.

Ilgtermiņa kredīts nozīmē, ka cilvēks izveido kredītsaistības ar kredīta devēju uz vairākiem gadiem, jo aizņēmuma summa ir pietiekami liela. Līdz ar to lielākoties, lai saņemtu šādu kredītu, ir nepieciešams galvotājs vai ķīla, kas kalpo kā nodrošinājums, ka kredīts tiks atmaksāts.

Hipotekārais kredīts ir ilgtermiņa kredīts, kura saņemšanai noteikti ir nepieciešama nekustamā īpašuma ķīla. Šāda veida kredītu visbiežāk izmanto, ja nepieciešama nauda jaunas mājas iegādei, celtniecībai vai remontam. Hipotekāro kredītu iespējams saņemt līdz pat 40 gadiem. Tam ir viena no zemākajām procentu likmēm gadā. Vēršoties bankā ar kredīta pieprasījumu, noteikti būs jānorāda arī mērķis, kam kredīts tiks izmantots. Ja aizdevuma summa tiek izmantota kam citam, tad tiek lauzts kredīta līgums. Tomēr mājokļa celtniecībai un remontam vai labiekārtošanai tiek piedāvāti arī citu veidu kredīti, kas tieši domāti šādam mērķim. Par visiem piedāvājumiem iespējams atrast informāciju gan internetā, gan vēršoties bankās.

Tāpat tiek piedāvāti arī citu veidu kredīti, piemēram, auto kredīts. Auto kredīta termins nozīmē divus dažādus naudas procesus. Pirmkārt, naudas aizdevums pret auto. Tas nozīmē, ka cilvēks ieķīlā sev piederošu automašīnu un pretī saņem par to naudu. Iespējams saņemt līdz pat 90% no ieķīlātās mašīnas vērtības. Tomēr jāņem vērā, ka mašīna nevar būt vecāka par 20 gadiem. Otrkārt, auto kredīts nozīmē, ka cilvēks aizņemas naudu, lai iegādātos automašīnu.

Ir pieejami daudz un dažādi kredīti, taču, aizņemoties naudu bankā vai pie privātajiem kreditoriem, vienmēr pirms tam ir jāizvērtē savs finansiālais stāvoklis. Pirms kredīta ņemšanas ir jāzina, ar kādiem līdzekļiem tas tiks atmaksāts. Tāpat arī kredīta devējs noteikti pirms naudas aizdevuma apstiprināšanas izvērtēs kredīta ņēmēja maksātspēju. Ņemot kredītu, nevajadzētu arī aizņemties vairāk nekā tas ir patiesībā nepieciešams. Katra naudas aizdevuma ņemšana ir atbildīgs solis, tāpēc vienmēr ir jāapzinās visi riski, kas ar to saistīti. Pret kredīta ņemšanu nevar izturēties vieglprātīgi, jo kredītsaistību nepildīšana ietekmē cilvēka izredzes saņemt naudas aizdevumu nākotnē.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here