Dažāda veida kredīti ir ļoti populārs risinājums gadījumos, kad nepieciešams piesaistīt papildus finanšu līdzekļus. Daudzos gadījumos kredīts patiešām var būt laba izvēle, tomēr pirms kredīta ņemšanas un kreditora izvēles ir šis tas jāzina par kredītiem kopumā. Kreditori mēz pievilināt klientus ar dažādiem reklāmu saukļiem, kas liek domāt, ka ņemt kredītu pie viņiem ir visizdevīgāk, taču nereti kreditori manipulē tieši ar to, ka kredītņēmēji nepārzina dažādus terminus un kredīta piešķiršanas un atmaksas nosacījumus. Ko vajadzētu zināt ikkatram kredītņēmējam pirms kredīta ņemšanas?

1. Procenti par kredītu nav vienīgie maksājumi

Ļoti bieži kreditori reklamē to, ka viņi piedāvā zemus kredīta procentus. Bieži vien tā ir taisnība, jo procenti par kredītu ir ļoti zemi, bet procenti par kredītu nav gluži tas pats, kas gada procentu likme, līdz ar to tas vēl neliecina par kredīta izdevīgumu. Gada procentu likme ir visas kredīta kopējās izmaksas, kas ir izteiktas ikgadējos procentos no kredīta kopsummas, ja kredītņēmējs ievēro visus līguma nosacījumus. Tātad gada procentu likmē netiek ietverti, piemēram, soda procenti, bet visas komisijas maksas un citi izdevumi, kas atrunāti līgumā, tajā ir iekļauti. Tas nozīmē, ka pat tad ja tiek reklamēts, ka kredītam ir ļoti zemi procenti, kredīts var izmaksāt krietni vairāk nekā pie konkurentiem ar augstāku procentu likmi. Lai objektīvi varētu salīdzināt aizdevumus, ir jāsalīdzina tieši gada procentu likmes.

2. Jo garāks atmaksas termiņš, jo vairāk nāksies pārmaksāt

Ļoti tipiska kļūda, ko pieļauj daudzi kredītņēmēji ir garāka atmaksas termiņa izvēle nekā tas nepieciešams. Ja tiek izvēlēts garāks atmaksas termiņš, tad ikmēneša maksājumi patiešām ir mazāki, bet kopumā procentos un komisijas maksās izdotā summa ir krietni lielāka. Pirms kredīta ņemšanas ir jāizdomā, kāda ir maksimālā summa, kādu varat atļauties maksāt katru mēnesi. Protams, ir jāievēro piesardzība un arī pārspīlēt ar summas lielumu nedrīkst, jo tad varētu rasties problēmas ar savlaicīgu kredīta atmaksu, bet arī pārlieku liela piesardzība nav vēlama, jo tad nāksies pārmaksāt. Godīgi un uz klienta interesēm orientēti aizdevēji noteikti piedāvās konsultācijas un palīdzēs klientam saprast, kādu atmaksas termiņu izvēlēties, lai nebojātu savas finanses.

3. Jāaizņemas tikai tik, cik vajadzīgs

Līdzīgi kā ar atmaksas termiņiem, arī atmaksas summas bieži tiek izvēlētas pārāk lielas, lai kredītņēmējs būt drošs, ka viņa ar to pietiks saviem mērķiem. Kredītņēmēji domā, ka labāk lai nauda paliek pāri, nevis pietrūkst, tomēr jāatceras, ka procenti jāmaksā par visu aizņemto summu, neatkarīgi no tā, vai to izmantojat vai nē. Arī par kredīta summu vajadzētu konsultēties ar kreditēšanas ekspertiem, lai saprastu, cik tieši naudas varētu būt nepieciešams un cik vajadzētu aizņemties.

4. Arī soda procenti un citas sankcijas ir jāņem vērā

Ļoti bieži kredītņēmēji kredītus salīdzina tikai pēc tiem parametriem, kas attiecas uz kredīta atmaksu noteiktajā termiņā, jo viņi ir pārliecināti par to, ka spēs atmaksāt kredītu pēc līguma nosacījumiem, taču tā ne vienmēr notiek. Mēs neveram paredzēt, kas ar mums notiks nākotnē, tāpēc ir jāsalīdzina arī soda procentu likmju apmērs, kā arī papildus pakalpojumi gadījumos, ja rodas problēmas ar kredīta atmaksu un samaksa par tiem. Pie šādiem pakalpojumiem pieder, piemēram, kredīta atmaksas termiņa pagarinājums vai kredīta pamatsummas maksājumu atlikšana. Ja šādi pakalpojumi netiek piedāvāti vispār, vai arī par tiem jāmaksā ļoti lielas summas, konkrētais kredīts nav izdevīgs un labāk tomēr būtu izvēlēties citu kreditoru pat tad ja esat pārliecināts par savu maksātspēju.

5. Vienmēr izlasiet līgumu pirms tā parakstīšanas un pakalpojuma saņemšanas

Visbeidzot, pirms kredīta ņemšanas pavisam noteikti ir rūpīgi jāizlasa līgums vai kredīta nosacījumi. Tas ir kopsavilkums, kas apvieno visu iepriekš minēto. Līgumā vienmēr tiek atrunāts pilnīgi viss, kas attiecas uz kredītu. Ja kreditors cenšas kaut ko slēpt no sava klienta un tā bieži vien arī ir, viņam ir izdevīgi, ka kredītņēmējs neizlasa līgumu. Bieži vien dažādas kredītņēmējam nevēlamas lietas tiek rakstītas sīkā drukā zem pašiem noteikumiem, tāpēc pārliecinieties, ka izlasiet pilnīgi visu. Ja jūs kaut kas no līgumā minētā neapmierina, neteikti neparakstiet līgumu un izvēlieties citu kreditoru.

Kreditēšana ir bizness un kreditori meklē dažādus veidus, kā palielināt savu peļņu pat tad, ja tas bieži nozīmē iedzīvošanos uz kredītņēmēja nezināšanu un neuzmanību. Protams, ne visi kreditori piekopj šādu praksi un apzināti mānās un iesaka neizdevīgus kredīta nosacījumus, bet kredītņēmējam ir jābūt informētam par to visu, lai neiekristu negodīgo kreditoru izliktajās lamatās. Pirms kredīta ņemšanas pavisam noteikti izvērtējiet, cik tas jums ir izdevīgs un vai tiešām tas ir pats piemērotākais risinājums.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here