Kredīta ņemšana jebkurā gadījumā ir ļoti nopietns un atbildīgs lēmums. Tas ir rūpīgi jāizvērtē un jāsaprot, vai kredīts vispār ir nepieciešams. Ja tomēr saprotat, ka kredīts jūsu konkrētajā situācijā ir vienīgais vai arī labākais risinājums, ir jāizdara ļoti atbildīga izvēle starp dažādiem piedāvājumiem. Lai to varētu paveikt, ir dažas lietas, kas jāzina un jāizvērtē katram potenciālajam kredītņēmējam pirms kredīta līguma noslēgšanas.

Pirmkārt ir jāapzinās piedāvājuma daudzveidība. Kredītus mūsdienās piedāvā gan bankas, gan nebanku kreditēšanas iestādes un katra to tām parasti piedāvā vairākus kredīta veidus. Ir nepieciešamas rūpīgi izvērtēt, kurš no piedāvājumiem vislabāk atbilst jūsu vajadzībām. Nepaļaujieties uz to, ka visi piedāvājumi pamatā ir diezgan līdzīgi. Procentu likmes un citi aspekti var variēt diezgan ievērojami, tāpēc labāk vispirms pašam rūpīgi visu izskatīt. Tas var palīdzēt ietaupīt lielas summas gan uz procentu maksājumiem, gan dažādām komisijas maksām, kā arī atvieglot kredīta saņemšanas procesu.

Pieejamos kredītus vislabāk varēsiet izvērtēt tad, ja izpratīsiet visus saņemšanas un atmaksas nosacījumus. Pats svarīgākais no tiem ir gada procentu likme. Gada procentu likme ir naudas summa, kas kredītņēmējam jāatmaksā, papildus aizņemtajai summai. Procentu likmes lielumu aprēķina pēc īpašas formulas, ņemot vērā dažādus makroekonomiskos rādītājus un arī katras konkrētās kredītiestādes politiku. Tas nozīmē, ka gada procentu likmes katrā vietā var būt pat ļoti atšķirīgas. Vislielākās problēmas rada tas, ka bieži vien tām ir dažādi veidi, kā arī tās tiek norādītas nekorekti. Piemēram, ātrajiem kredītiem parasti tiek norādīta konkrēta summa, kas jāsamaksā papildus aizņemtajai summai, tāpēc ir diezgan grūti izvērtēt, kurš piedāvājums ir izdevīgāks, ja atšķiras aizdevuma summas apjoms un atmaksas termiņi. Likums nosaka, ka kredītņēmējam ir tiesības zināt precīzu gada procentu likmi, tāpēc ja tā netiek norādīta pirms pakalpojuma saņemšanas, to ir jānoskaidro pie kredītiestādes pārstāvjiem. Vēl jāņem vērā arī tas, ka procentu likmes var būt vienkāršas vai saliktas, tāpēc noteikti aprēķiniet, cik daudz katrā gadījumā būs jāmaksā procentos.

Bieži vien kredītiestādes arī pieprasa dažādas komisijas maksas par pakalpojumiem, piemēram, līguma sastādīšanu, naudas pārskaitīšanu uz kontu, naudas izņemšanu utt. Ne vienmēr izdevumi par kredītu aprobežojas ar procentu likmi, tāpēc jāuzmanās. Iespējams beigās kredīts ar viszemāko procentu likmi, izrādīsies visneizdevīgākais. Notiki izpētiet visus cenrāžus un pārliecinieties, ka nav nekādu papildus izmaksu, vai arī, ka kredīts ir izdevīgāks arī kopā ar šīm papildus izmaksām, pirms izdariet gala lēmumu.

Vēl ļoti svarīgi ir zināt kādas ir jūsu tiesības, gadījumā ja neesat spējīgs savlaicīgi atdot kredītu. Tieši šādiem aspektiem kredītņēmēji parasti pievērš vismazāko uzmanību, jo ir pārliecināti, ka naudu spēs atdot, tomēr nekad neko skaidri nevar zināt. Noteikti ir jāizpēta, cik lieli ir soda procenti un kāda ir maksimālā summa, ko kredītiestāde var pieprasīt soda procentos. Tāpat ir jāpārliecinās par to, vai kredītiestāde piedāvā kredīta brīvdienas un cik tas izmaksā.

Arī laikam, kādā kredīts tiek piešķirts un veidam, kā to var saņemt ir nozīme. Ja runa ir tieši par ātrajiem kredītiem, tad tos parasti var saņemt ļoti īsā laikā pēc pieteikuma izskatīšanas. Vairumā gadījumu tas ilgst vien 10 – 30 minūtes un nauda tiek uzreiz pārskaitīta uz bankas kontu, bet nopietnākiem kredītiem šī procedūra ir daudz sarežģītāka. Ja velties aizņemties lielākas summas, vispirms izskatiet arī naudas saņemšanas nosacījumus un kredīta pieteikuma izskatīšanas laiku, lai naudu nesaņemtu tad, kad tais vairs nebūs aktuāli. Bankās šādas procedūras var aizņemt pat vairākas dienas.

Kad esat izvērtējis visu iepriekš minēto un atradis sev piemērotāko variantu, ir laiks slēgt līgumu. Ļoti svarīgi ir izlasīt visus līguma nosacījumus. Nepietiek ar to vien, ka izlasiet informāciju mājas lapā vai pārrunājat visus kredīta nosacījumus ar kredītiestādes pārstāvi. Noteikti rūpīgi izlasiet visus punktus, lai pārliecinātos, ka viss ir pareizi un nav nekādu slēpto izmaksu, kas saistās ar kredīta saņemšanu vai atmaksu.

Tikai tad, ja apzinīgi izdarīsiet visus lēmumus, kas saistīti ar kredīta ņemšanu, varēsiet būt pārliecināts, ka neesat pārmaksājis un neuzņematies liekus riskus. Nepieļaujiet, ka jums jāaizņemas neizdevīgi, tikai tāpēc, ka īsti nepārzināt kredīta saņemšanas un atmaksas procesus.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here