Uzņemoties kredītsaistības, cilvēks parasti paredz, ka spēs aizdevumus laikā atmaksāt. Taču bieži vien dzīvē notiek dažādas ārkārtas situācijas, kuras iepriekš ne vienmēr ir iespējams paredzēt. Darba zaudējums, ekonomiskā krīze, ģimenes pieaugums, avārija vai cits nelaimes gadījums ietekmē personas finansiālo stāvokli. Īpaši, ja cilvēkam ir obligātie ikmēneša maksājumi, šādas ārkārtas situācijas var novest cilvēku maksātnespējā vai radīt lielus parādus. Tomēr, arī esot šādā neapskaužamā situācijā, kad personīgie budžeta līdzekļi strauji tuvojas nullei, bet kredītmaksājumu parādi tikai krājas, ir iespējams rīkoties, lai uzlabotu situāciju.

Nonākot šādā bezizejas situācijā, svarīgākais ir neļaut visam iet pašplūsmā, bet rīkoties. Pirmais solis, kas jāveic, ir par radušos finansiālo krīzi un maksātnespēju ziņot bankai vai kredītiestādei, kas šo vai vairākus aizdevumus ir izsniegusi. Noteikti ir jādodas pie parādu konsultanta, kura mērķis ir palīdzēt cilvēkiem, kas tieši ir nonākuši šādā situācijā. Parādu konsultants iepazīsies ar privātpersonas kredītvēsturi, ar pašreizējiem ienākumiem un kopīgi palīdzēs izstrādāt maksājumu grafiku. Bankas un kredītiestādes piedāvā dažādus risinājumus, kā palīdzēt kredīta ņēmējam atmaksāt aizdevumu, jo neviena iestāde nav ieinteresēta novest cilvēku līdz maksātnespējai.

Ja finansiālās grūtības ir īslaicīgas, tad iespējams lūgt kredīta atmaksas termiņa pagarinājumu. Izņemot ātros kredītus, kur šāds pakalpojums tiek piedāvāts par maksu, pārējos kredītu veidos šāda iespēja ir nosacīti bez maksas. Termiņa pagarinājums nozīmē, ka ikmēneša maksājumi samazinās, taču, tā kā kredītsaistības ar banku vai kredītiestādi būs garākas, jāņem vērā, ka visu atmaksas periodu tiek maksāti procenti.

Viens no pakalpojumiem, kas tiek piedāvāts, ir kredīta brīvdienas. Ar parādu konsultanta palīdzību, iespējams vērsties pie kredīta devējiem un lūgt kredīta brīvdienas. Tas nozīmē, ka uz konkrētu laika posmu, par kuru vienojas banka vai privātie kreditori un privātpersona, tiek atlikti ikmēneša maksājumi. Lielākoties kredīta devējs piešķir nepilnās kredīta brīvdienas, kuru laikā kredīta ņēmējam ir jāmaksā tikai kredīta procenti. Ja tiek piešķirtas pilnās kredīta brīvdienas, tad nav jāveic arī ikmēneša procentu maksājumi. Šajā laika periodā cilvēkam ir iespējams meklēt iespēju, kā uzlabot savus ienākumus vai arī nokārtot kādu ārkārtas situāciju, kuru nebūtu iespējams risināt ikmēneša maksājumu dēļ. Pēc kredīta brīvdienu beigām, personai ir jāatsāk ikmēneša maksājumi, kuriem tiek pievienoti arī kredīta brīvdienu laikā nemaksātie maksājumi. Tie tiek vienmērīgi izdalīti uz visu atmaksas termiņu. Privātpersonai ir iespēja arī lūgt termiņa pagarinājumu.

Viens no banku un kredītiestāžu piedāvātajiem pakalpojumiem ir kredītu konsolidēšana. Tas nozīmē, ka, ja cilvēkam ir vairāki aizdevumi un vēl pie dažādiem kredītu izsniedzējiem, tad ir iespēja visus šos kredītu apvienot. Šādā gadījumā paliek tikai viens ikmēneša maksājums. Turklāt, parasti mazākiem kredītiem ar ātrāku atmaksas laiku vienmēr ir daudz augstāka procentu likme. Izvēloties iespēju kredītus konsolidēt, privātpersonai ir viens lielāks kredīts, taču procentu likme ilgtermiņa kredītiem, piemēram, patēriņa vai hipotekārajam, ir daudz mazāka (3-5%). Lai gan šāds variants neatbrīvo no kredīta maksājuma, tas tomēr palīdz ietaupīt kaut nedaudz naudas, kas iepriekšējā gadījumā tiktu iztērēta, maksājot procentus.

Kredītu atmaksāšanas nespējas gadījumā, papildus vēršoties pēc palīdzības pie kredīta izsniedzēja, svarīgi ir arī pašam cilvēkam reorganizēt savu ikdienas dzīvi. Ja banka vai privātie kreditori ir snieguši palīdzību, piešķirot kredīta brīvdienas, termiņa pagarinājumu vai veikuši kredītu restrukturizāciju, privātpersonai nevajadzētu iedomāties, ka ar to visas problēmas ir beigušās.

  • Pirmkārt, svarīgākais ir šādā situācijā atkal neatgriezties – lai gan vienmēr ir nepieciešams kaut ko iegādāties, remontēt, uzlabot, nevajadzētu ļauties šādām iegribām, ja vien tās nav vitāli svarīgas.
  • Noteikti cilvēkam vajadzētu izvairīties no atkārtotas aizdevumu ņemšanas.
  • Svarīgi ir arī sākt veikt naudas uzkrājumus, kas līdzīgā situācijā varētu mazināt parādu apjomu. Labs veids, kā ietaupīt naudu, ir rezerves fonda izveidošana. Tādu gan reālāk būtu veidot tikai pēc tam, kad cilvēkam atkal ir stabili ienākumi un ir iespējams bez kavēšanās veikt ikmēneša maksājumus. Rezerves fonds veiks drošības funkciju, ja atkal gadās neparedzēti apstākļi, kuros nepieciešami naudas izdevumi.

Mēģinot izkļūt no finanšu grūtībām, nozīmīga loma ir ikdienas tēriņiem, kas noteikti ir jāsamazina! Kaut vai sevis ierobežošana iepērkoties – nav nepieciešams katru reizi veikalā nopirkt kādu saldumu. Lai gan šādi tiek ietaupīti tikai daži centi, tomēr, sīknaudai summējoties, laika gaitā ir iespējams sakrāt pietiekamu naudas summu. Taupības režīma laikā noteikti ir jāatsakās arī no liekām izklaidēm, skaistumkopšanas salona vai friziera apmeklējumiem, nevajadzīga apģērba iegādes. Tā ir arī iespēja atteikties no kaitīgajiem ieradumiem, piemēram, smēķēšanas vai regulāras alkohola lietošanas, jo šādi paradumi patērē daudz naudas, kaut arī cilvēks to var pat nepamanīt. Turklāt tas palīdzēs arī veselībai.

Ja finansiālo krīzi nav iespējams samazināt ar tik pieticīgiem paņēmieniem, cilvēkam noteikti vajadzētu arī apsvērt krasākus taupības paņēmienus. Viena no iespējām ir pārvākšanās uz lētāku dzīves vietu vai arī, ja dzīvojamajā platībā ir šādas iespējas, tad izīrēt kādu istabu, par kuru iespējams gūt peļņu. Vēl viena no alternatīvām ir mašīnas pārdošana vai nomaiņa uz lētāku modeli. Arī lieko mantu pārdošana dos kaut nelielu peļņu. Vēl viens paņēmiens finansiālās situācijas uzlabošanai ir otra darba atrašana vai piepelnīšanās. Protams, ne vienmēr tas ir iespējams, taču, ja šāda iespēja pastāv, tad vajadzētu to noteikti arī izmantot. Ja cilvēks ir zaudējis darbu un pats nespēj to atrast, noteikti jāvēršas Nodarbinātības valsts aģentūrā un jāreģistrējas bezdarbnieka statusā. Šādi privātpersona vienmēr saņems informāciju par jaunākajām vakancēm, kā arī bezdarbnieka pabalstu.

Nonākot kredītu slazdos un finansiālās grūtībās, nevajag krist izmisumā. Svarīgākais ir saprast, ka jebkuru situāciju ir iespējams atrisināt – noteikti ir jāvēršas pēc palīdzības pie profesionāļiem, kā arī jāmaina sava dzīve un jāsamazina ikdienas tēriņi.

1 komentārs

  1. Sakiet ludzu ka man tilt lauka no paradiem.Es zinu pati esmu vainiga sagrabos kreditos,bet tagad nespeju apmaksat.Ludzu palidziet.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here