Maks ir viena no tām lietām, kur mums ir ne tikai skaidrā nauda bet arī tiesības, ID, jeb identitātes karte, dažādas veikalu lojalitātes kartes un, protams, kredītkartes. Tāpēc tad, kad pazūd maks tad sajūta ir tāda, kā liela daļa no tavas ikdienas dzīves būtu pazudusi un sākas panika, jo tu vairs netiec klāt savai naudai un visām pārējām lietām, kas bija tavā makā. Un mēs taču visi esam dzirdējuši nostāstus par identitātes zādzībām, konta iztukšošanu vai vēl ļaunākām lietām. Tāpēc te būs pāris padomi, ko darīt, ja tev tomēr izdodas pazaudēt savu maku.

Vai maks tiešām ir pazaudēts vai tikai aizmirsts?
Pirmais jautājums, ko sev jāuzdod ir tas, vai tu tiešām esi pazaudējis savu maku, vai tomēr tas ir kaut kur atstāts, kā, piemēram izkritis mašīnā no bikšu kabatas vai atstāts darbā uz galda vai kādā restorānā/svaru zālē. Vispirms tev vajadzētu apskatīt visas vietas, kur tavs maks varētu būt un pēc tam apzvanīt visas iestādes, kur tu pēdējā laikā esi bijis un tikai tad sākt rīkoties tā, ka tavs maks tiešām būtu nozagts vai pazaudēts. Tas tā ir tāpēc, ka nākamajos soļos tev būs jāslēdz kredītkartes, un jāveic citas darbības, kas padarīs tavu dzīvi sarežģītu, ja tomēr tavs maks atradīsies.

Atslēdz savas kartes
Pirmais, ko vajadzētu darīt ir atslēgt savas kredītkartes un debetkartes, lai neviens ļaundaris nevarētu iztukšot tavu kontu vai arī iepirkties ar tavu kredītkarti iedzenot tevi lielos parādos. Tāpēc pirmais solis ir zvanīt uz savu Banku un ziņot par savas kartes nozaudēšanu, kur tad pēc tam tev tik uzdoti daži jautājumi un kredītkarte tiks anulēta vai arī tai tiks liegta pieeja, kas būtu vēl labāk, ja nu tomēr tavs maks atrodas. Bankas pārstāvji ar šādām situācijām saskaras katru dienu, tāpēc jums visa informācija tiks operatīvi sniegta un tiks pateiktas dažādas rīcības metodes.

Paziņo par maka nozaudēšanu policijai
Nākamais solis ir doties uz policijas iecirkni un uzrakstīt iesniegumu par maka nozaudēšanu/nozagšanu, lai tev būtu pierādījumi, ka tu darīji visu, kas tavos spēkos, lai atgūtu tavu maku. Tas noderēs gadījumā, ja tiešām kāds iztukšos tavu kontu vai arī nozags tavu identitāti un tad tu varēsi pierādīt, ka tā persona, kas paveikusi kādas nelikumības neesi tu.

Dodies uz CSDD nomainīt tiesības
Nākamais solis ir doties uz CSDD izveidot jaunu vadītāja apliecību, kas būs maksas pakalpojums, jo iepriekšējā apliecība tiks anulēta un tev būs jāveic fotografēšanās pa jaunam. Šādi tu atkal atgūsi savu vadītāja apliecību, jo bez apliecības vadīt transportlīdzekli ir pretlikumīgi.

Izvedot jaunu ID karti
Tad tev vajadzētu doties arī uz Pilsonības un Migrācijas lietu pārvaldes filiāli un pieteikt, ka ir nozaudēta ID karte, un tu vēlies izveidot jaunu. Šis arī būs maksas pakalpojums, bet jāatceras, ka ID karte ir dokuments ar kuru iespējams doties pat ārpus Latvijas robežām, tāpēc šo vajadzētu izdarīt pēc iespējas ātrāk.

Nomaini atslēgas
Ja tu pie maka turi arī savu mājas atslēgu, tad tev noteikti vajadzētu mājā nomainīt slēdzeni, lai samazinātu ielaušanās risku, jo parasti makā ir tavu identitāti apliecinoši dokumenti un arī tava adrese, kas tad arī ļaundarim var likt doties uz tavu mājvietu. Arī tad, ja maks vēlāk atrodas pie policijas, ļaundari var būt pievīlējuši atslēgu un speciāli atdevuši maku, lai tu domātu, ka viss ir kārtībā, tāpēc drošības pēc būtu labi nomainīt ārdurvju slēdzeni.

Un visbeidzot atliek arī iegādāties jaunu maku, jo dzīvot bez naudas maka mūsdienās ir teju neiespējami. Ceru, ka šie padomi tev palīdzēs, bet protams nenovēlu nevienam nozaudēt savu maku!

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here