Vai vari iedomāties kā būtu, ja tu pazaudētu iespēju iegūt lielu bagātību tikai un vienīgi, jo tu vēlējies atmaksāt savus parādus un kredītsaistības? Es varu, jo tieši šāda situācija atgadījās arī ar mani. Un, lai gan tā nemaz nav patīkama situācija, es no tās iemācījos dažas būtiskas mācības, kuras, iespējams, arī tev varētu palīdzēt efektīvāk atmaksāt savus kredītus, tiem nezaudējot būtiskas investīciju iespējas.

Man likās, ka plāns ir pietiekami vienkāršs – es iegādāšos divistabu dzīvokli kredītā un nākamos gadus ik mēnesi kreditoram atmaksāšu noteiktu summu no kopējā kredīta. Problēma bija tā, ka es šo dzīvokli iegādājos, izmantojot vienu no tiem kredītiem, kuriem pirmos pāris gadus ir ļoti zema gada procentu likme, bet pēc tam tā ievērojami palielinās un tu vairs nevari atļauties katru mēnesi maksāt pavisam nelielu summu. Mans plāns bija censties atmaksāt šo kredītu zemās gada procentu likmes periodā, kas nodrošinātu, ka ne tikai es ātri atmaksātu šo kredītu, bet arī izdarītu to nepārmaksājot, un tā arī notika. Es izpētīju visus kredīta nosacījumus un noteikumus, pārliecinoties, ka man nebūs jāmaksā papildus maksa par kredīta agrāku atmaksāšanu, noslēdzu līgumu un ievācos savā jaunajā un skaistajā dzīvokli. Nākamo gadu es nemitīgi strādāju, lai nopelnītu pēc iespējas vairāk, un drīz vien mans kredīts sāka ievērojami sarukt. Otrajā gadā pēc kredīta paņemšanas, pateicoties virsstundām, kuras es strādāju, mans kredīts bija atmaksāts un es biju pieveicis kreditorus viņu pašu spēlē – es atmaksāju kredītu posmā, kad kredīta gada procentu likme vēl bija ļoti zema. Un nu dzīvoklis bija manā īpašumā un man vairs nebija kredītsaistību. Kas gan var būt vēl labāks?

Pēkšņi notika šķietami neiespējamais – mans ieguldījumu portfelis dubultojās. Protams, mana situācija bija laba, jo man piederēja dzīvoklis, nebija kredīta un bija dubultots ieguldījumu portfelis. Bet tad es atskārtu, ka visa summa, kuru es ik mēnesi maksāju kreditoram, lai tikai pēc iespējas ātrāk atmaksātu kredītu, varēja atrasties manā ieguldījumu kontā. Un, ja tā būtu, tad pašreiz manā kontā būtu naudas summa, kura būtu divu manu dzīvokļu vērtībā un es būtu bagāts. Tā vietā visa mana bagātība bija ieguldīta manā dzīvoklī un mani iekrājum bija praktiski neeksistējoši.

Tātad es tā vietā, lai būtu spējīgs izmantot šo iespēju kļūt ļoti bagātam, es atmaksāju kredītu, ko es patiesība varēju darīt palēnām vairāku gadu garumā, un tad es sapratu, ka ne vienmēr ir gudri ieguldīt visus savus līdzekļus kredīta atmaksai. Neapšaubāmā finansiālā realitāte ir, ka es zaudēju savu bagātību apmaksājot parādu.

Ko es iemācījos no šī neveiksmīgā finanšu lēmuma? Es iemācījos, ka, lieliem pirkumiem, piemēram dzīvoklim vai mājai, labāk ir izmantot kredītu ar fiksēto gada procentu likmi, kurš nosaka, ka kādā laika periodā, kas nereti ir pat līdz 30 gadiem, tev ik mēnesi ir jāatmaksā salīdzinoši maza summa, jo tu nekad nevari zināt, kā izskatīsies tava finansiālā situācija vai kādas būs tavas iespējas investēt pāris gadus pēc kredīta aizņemšanās. Un tad neapšaubāmi ir labāk, ka tev ir kāda lieka nauda, vienalga vai, lai segtu kredīta maksājumus pāris mēnešus, ja tu pazaudē darbu, vai, lai investētu šos papildus līdzekļus kādā ļoti izdevīgā un drošā veidā.

Bet, ja tu vēl joprojām uzskati, ka mana situācija bija labāka, jo galu galā man vairs nebija jāveic ik mēneša maksājumi, tad atceries, ka kredīta vai parādu atmaksa nekad nav tik vienkārša, kā liekas. Tā ir māksla, izdarīt to pareizi un tā, lai arī tu no tā gūtu kādu labumu, jo katram no mums ir citi mērķi un citas intereses. Viens nevēlas neko vairāk kā apmaksāt savu kredītu, bet otrs, iespējams, vēlas izveidot savu situāciju tā, lai visi pēc ikdienas izdevumiem pāri palikušie līdzekļi neaizietu kredīta atmaksā. Tādēļ tev jāizdomā, kas tev ir svarīgāks – bez riska kredīta atmaksa īsā laikā tā, ka tev pāri nepaliek praktiski nekas, vai tāda kredīta atmaksa, kura nodrošina, ka, ja nu rodas iespēja, tu vari kļūt stāvus bagāts?

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here