Ātrie kredīti ir naudas aizdevumi, kuri Latvijā pieejami kopš 2007. gada. Šādu kredītu izsniedzēji piedāvā ikvienam pilngadīgam Latvijas pilsonim aizņemties naudas summu ar interneta palīdzību. Ātro kredītu mērķis ir palīdzēt tiem cilvēkiem, kuriem ir pēkšņas un īslaicīgas finansiālas problēmas, piemēram, steidzams un neatliekams ārsta apmeklējums, nelaimes gadījums vai arī atlikušas vien dažas dienas līdz algai, bet paša personīgās finanses jau ir iztērētas. Tomēr, tas nav nekāds noslēpums, ka šobrīd lielākā daļa sabiedrības izmanto šos kredītu citiem mērķiem, piemēram, dažādu preču iegādei, kas nav vitāli svarīgas, nedēļas nogales izklaidēm un citām lietām. Daudziem cilvēkiem šādi kredīti ir kļuvuši gluži vai par ikdienas sastāvdaļu – jebkurā situācijā, kur nepieciešami lieki naudas līdzekļi, personas izvēlas saņemt ātro kredītu. Šādā veidā ātrais kredīts ir gluži vai atkarība, kuru nav iespējams kontrolēt. Ātrie kredīti paši par sevi ir ļoti neizdevīgi, jo tiem ir īss atmaksas termiņš, kā arī, ja vien cilvēks neizmanto bezprocentu jeb bezmaksas kredītu, procentu summa, kas jāmaksā papildu aizdevumam, ir ļoti augsta. Protams, pašā sākumā, kad Latvijā parādījās ātrie kredīti un to saņemšanas un atmaksas regulas nebija vēl izstrādātas, daudzi cilvēki šo iespēju praktiski bez jebkādiem ierobežojumiem izmantoja, kā arī bieži aizdevumu neatmaksāja. Tomēr laika gaitā LNKA (Latvijas Nebanku Kredītdevēju Asociācija), kuras biedri ir vairāk kā 70% no visiem kredītu izsniedzējiem, kas darbojas Latvijā, sāka ieviest dažādus ierobežojumus. Tāpat arī kopš 2013. gada 18. marta LNKA piedāvā iespēju cilvēkiem brīvprātīgi iesniegt kredīta atteikuma pieteikumu.

Kredīta atteikuma pieteikums ļauj cilvēkam, kurš saprot, ka viņam ir radusies sava veida atkarība no ātro kredītu izmantošanas, brīvprātīgi iesniegt pieteikumu, kurā viņš pieprasa, lai LNKA biedri uz noteiktu laika periodu vairs neizsniedz viņam nevienu naudas aizdevumu. Šāda veida prakse jau tiek izmantota daudzviet ārzemēs; tā ļauj regulārajiem kredīta ņēmējiem pašiem sevi ievietot LNKA izveidotā sarakstā, kurā esošajiem vairs netiek izsniegti kredīti. Turklāt, iesniedzot kredīta atteikuma pieteikumu, tas vairs nav atsaucams. Ja persona saprot, ka tā nespēj veiksmīgi pati kontrolēt un pārvaldīt savas finanses, līdz ar to bieži izmanto ātros kredītus, tad, lai izvairītos no vieglprātīgas kredītu ņemšanas nākotnē, atliek tikai iesniegt kredīta atteikuma pieteikumu un uz konkrētu laika periodu LNKA biedri kredītus vairs neizsniegs.

Kredīta atteikuma pieteikumu iespējams iesniegt dažādos veidos – elektroniski, nosūtot pieteikumu un pases kopiju vai pilnvaru uz e-pasta adresi, var nosūtīt arī pa pastu, kā arī iesniegt, personīgi ierodoties asociācijā. Iesniedzot šādu pieteikumu, cilvēks var izvēlēties, uz kādu laika posmu ātro kredītu devēji, kuri ir LNKA biedri, vairs naudas aizdevumu neizsniedz. Minimālais termiņš ir 1 gads, šobrīd maksimālais iespējamais – 3 gadi. Ja cilvēkam patiešām ātro kredītu ņemšana ir gandrīz vai ikdienišķa nodarbe, turklāt kredīti tiek ņemti vieglprātīgi, tad var likties, ka no ātrajiem kredītiem atkarīgajiem būtu jāsniedz iespēja izvēlēties arī ilgāku laika posmu, kurā kredīti netiek izsniegti. Tomēr tas, ka šāda iespēja tiek piedāvāta, jau vien ir pozitīvi un nozīmē, ka kaut kas tiek darīts, lai samazinātu regulāro kredīta ņēmēju skaitu. Iespējams nākotnē šāda atteikuma termiņš tiks pagarināts. Protams, lai šāds pieteikums tiktu iesniegts, pašam cilvēkam tas ir jāsaprot, ka ātri kredīti ne vienmēr ir izeja finanšu problēmās. Daudzkārt ātrie kredīti var vēl vairāk pastiprināt personas finansiālās grūtības.

Diemžēl kredīta pieteikuma atteikums nenozīmē, ka cilvēks vairs nekur nevar saņemt ātro naudas aizdevumu. Lai gan LNKA biedri ir lielākā daļa no visiem kredītu devējiem, kas darbojas Latvijā, tomēr pastāv arī ātro kredītu izsniedzēji, kuri nav LNKA sastāvā. Līdz ar to tas nozīmē, ja cilvēks ir iesniedzis šādu kredīta atteikuma pieteikumu, tad par spīti visai labajai vēlmei, izvairīties no ātrajiem kredītiem, cilvēks var tomēr šādu naudas aizdevumu saņemt. Protams, ja ir ārkārtas situācija, kurām šādi kredīti ir primāri domāti, tad tas ir labi, ka ne visi kredītu devēji ir informēti par šādu kredīta atteikuma pieteikumu. Neparedzētā un steidzamā situācijā, kurā tiešām ātrais kredīts ir nepieciešams, bet kredīta atteikuma pieteikums jau ir iesniegts, pārējie kredītu izsniedzēji, kuri nav LKNA biedri, var būt vienīgais glābiņš, ja nav citas iespējas, kur aizņemties. Taču, ja cilvēks tomēr aizņemas tikai tāpēc, ka nepieciešams nopirkt vien jaunāku viedtālruni, tad šis aspekts, ka ne visi kredītu devēji zina par kredīta atteikuma pieteikumu, ir kā šķērslis, lai cilvēks patiešām atsvabinātos no regulārās ātro kredītu ņemšanas.

Lai iesniegtu kredīta atteikuma pieteikumu, cilvēkam nepieciešams aizpildīt iesniegumu un iesniegt pases kopiju vai pilnvaru. Ja cilvēks iesniedz pases kopiju, tad uz tās ir jāuzraksta, ka tā ir kopija iesniegšanai Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijai. Ja tiek iesniegta pilnvara, tad uz tās ir noteikti jānorāda, ka tā ir spēka esoša un nav atsaukta. Kredīta atteikuma pieteikums tiek izskatīts 10 dienu laikā, kopš tas iesniegts LNKA. Pēc tam cilvēks vairs nevarēs saņemt ātros naudas aizdevumus no visiem vai pieteikumā norādītajiem LNKA biedriem uz to laika periodu, kuru pats pieteikuma iesniedzējs būs norādījis.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here