Bieži vien var likties, ka kredīti ir ātrākais ceļš, kā nonākt parādos. Protams, saņemot naudas aizdevumu vienmēr pastāv risks, ka neparedzētu gadījumu dēļ var rasties problēmas ar kredītu atmaksu, tomēr dažreiz ir situācijas, kad bet šāda naudas aizdevuma iztikt nav iespējams. No kredīta nav jābaidās, jo tas paredzēts, lai palīdzētu cilvēkiem nokārtot dažādus maksājumus, kā arī iegādātos nepieciešamo, ja ar paša finansēm nepietiek. Gan internetā, televīzijā un citur pieejama plaša informācija, kā pareizi un veiksmīgi rīkoties, ja paņemts ir kredīts, taču daudz biežāk cilvēkus pārliecina tieši reāli stāsti, īpaši, ja tie ir ar veiksmīgu iznākumu. Pasaulē ir daudz piemēru, kā naudas aizdevumi ir palīdzējuši cilvēkiem, turklāt nenovedot viņus naudas grūtībās. Turpinājumā apkopoti vairāki vērtīgi padomi, ko snieguši veiksmīgi cilvēki.

Lai gan tas var likties pašsaprotami, tomēr viena no galvenajām atziņām ir laicīga maksājumu veikšana. Kredītu maksājumi, īpaši, ja tie ir liela apmēra, tiek izdalīti vairāku mēnešu, kā arī gadu garumā. Tas nozīmē, ka konkrēta naudas summa katru mēnesi ir jānovirza kredīta atmaksai. Lai nenonāktu parādos, kas laika gaitā var radīt cilvēkam milzīgas finanšu problēmas, šos kredīta maksājumus nedrīkst kavēt. Vislabākais veids, kā izvairīties no maksājumu kavēšanas, ir ieviest automātisko maksājumu. Tas nozīmē, ka kredīta ņēmējam nav katru mēnesi par šo maksājumu jāatceras – automātiskais maksājums nodrošina to, ka, ja nepieciešamā naudas summa ir cilvēka bankas kontā, tad tā tiks pārskaitīta uz kredīta devēja naudas kontu. Kavējot obligātos maksājumus, cilvēks var sev radīt liekus naudas tēriņus. Regulāra kavēšana noved pie soda procentiem, kas var dārgi izmaksāt. Turklāt šādā veidā cilvēka vārds var nonākt arī parādnieku jeb kredītu reģistrā, kas var apgrūtināt vai pat liegt cilvēkam iespēju saņemt kredītu nākotnē. Tāpēc pats svarīgākais ir nekavēt kredīta maksājumus.

Tas pats attiecas arī uz citiem, ne tikai kredīta maksājumiem. Svarīgi ir apzināt savus ienākumus un izdevumus. Saņemot algu, noteikti uzreiz vajag atlikt nepieciešamo naudas summu tiem izdevumiem, bez kuriem nav iespējams iztikt, piemēram, īres maksa, elektrības, telefona un citi rēķini. Tāpat arī var aptuveni aprēķināt, cik daudz naudas būs nepieciešams citiem izdevumiem – pārtikas iegādei, degvielai vai transportam. Svarīgi, lai cilvēks sekotu līdzi savām finansēm, kā arī uzturētu līdzsvaru starp ienākumiem un izdevumiem. Finanšu plānošana noteikti ir noderīgs solis, lai nenonāktu naudas grūtībās, kuru dēļ cilvēks ir spiests uzņemties jaunas kredītsaistības.

Veiksmīgai personīgā budžeta uzturēšanai noder ne tikai plānošana, bet arī sekošana līdzi visiem ienākumiem un izdevumiem. Ja nauda tiek tērēta vairāk nekā vajadzētu, ir vērts ieviest mājas grāmatvedību – saglabāt visus čekus, kurus beigās izpētīt. Šādā veidā ir iespējams kontrolēt, kur nauda tiek tērēta visvairāk. Ja cilvēks veic visus maksājumus elektroniskā veidā ar kredītkartes vai debetkartes palīdzību – gan iepērkas, gan maksā rēķinus tikai ar maksājumu karti-, tad svarīgi ir ik pa laikam apskatīt savu konta pārskatu. Tas arī ļaus izvērtēt ienākumu un izdevumu līdzsvaru.

Maldīgs priekšstats par bagātiem un finansiāli veiksmīgiem cilvēkiem ir radies sakarā ar kredītkartēm. Liekas – jo vairāk naudas, jo vairāk kredītkartes ir vajadzīgas. Tomēr patiesībā, veiksmīgu cilvēku padoms ir gluži pretējs – nevajag izmantot vairāk kā vienu vai divas kredītkartes. Jo vairāk kredītkartes cilvēkam pieder, jo grūtāk ir izsekot visiem elektroniskajiem darījumiem. Turklāt arī pašu kredītkaršu uzturēšana vien prasa diezgan daudz naudas – par katru kredītkarti ir jāveic ikgadēji maksājumi. Tāpat arī kredītkartes no vienas puses dod priekšrocību cilvēkam veikt iepirkumus un maksājumus pat tad, kad paša naudas līdzekļi jau ir iztērēti. Protams, ir situācijas, kad šāds pakalpojums ir tiešām nepieciešams. Taču, ja tiek tērēts kredītkartes kredītlimits, kas patiesība ir tas pats naudas aizdevums jeb kredīts, tad jārēķinās, ka pēc tam šī nauda būs arī jāatdod. Turklāt par šo pakalpojumu tiek piemēroti arī procenti, kas nozīmē, ka cilvēkam ir jātērē vairāk. Jau ar vienu kredītkarti tas var izvērsties par diezgan dārgu pakalpojumu, taču, ja cilvēkam tādas ir vairākas, piemēram, piecas, tad visi maksājumi pieckāršojas. Ja kredītlimits tiek izmantots vairākām kredītkartēm, cilvēks var netīšām aizmirst, ka naudas aizdevums ir jāatmaksā. Līdz ar to var rasties diezgan lieli parādi. Tāpēc finanšu darījumos veiksmīgi cilvēki iesaka, ka nav vajadzīgas vairākas kredītkartes – patiesībā var iztikt arī ar vienu vai divām. Šeit noder teiciens, ka mazāk ir labāk.

Lai veiksmīgi darbotos ar savām finansēm un spētu kontrolēt savu ienākumu un, īpaši, izdevumu stāvokli, nav nepieciešamas specifiskas zināšanas. Atliek tikai nedaudz vairāk pievērst uzmanības savam budžetam. Ikviens var būt veiksmīgs cilvēks. Tāpat arī, izmantojot naudas aizdevumus no bankām vai privātajiem kreditoriem, iespējams veiksmīgi ar tiem tikt galā, nenokļūstot finansiālās grūtībās. Svarīgi ir sekot saviem ienākumiem un izdevumiem, tos plānot, veikt visus maksājumus laikā, kā arī nepārspīlēt ar kredītkaršu daudzumu makā. Viss ir pavisam vienkārši, lai kļūtu par veiksmīgu cilvēku.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here