Kredīts ir naudas aizdevums gadījumos, kad cilvēkam pašam nepietiek ar saviem personīgajiem naudas līdzekļiem. Tos izsniedz gan bankas, gan privātie kredītu devēji. Tomēr, lai šādu naudas aizdevumu saņemtu, ir jāatbilst kredīta devēja kritērijiem. Kredīti ir domāti visām sociālajām grupām, taču laika gaitā naudas aizdevumus ir saņemt daudz grūtāk nekā agrāk. Cilvēkam ir jābūt Latvijas pilsonim, ar regulāriem ienākumiem un labu kredītvēsturi. Taču papildus šiem faktoriem potenciālajam kredīta ņēmējam ir jābūt tajā vecuma grupā, kuru noteikuši kredīta izsniedzēji. Kopš 2013. gada februāra kredītu vairs nevar saņemt tikko pilngadību sasniegušas personas – cilvēkam jābūt vismaz 20 gadus vecam. Tāpat arī kredītus ir grūtāk saņemt, ja cilvēkam ir vairāk nekā 70 gadi. Tomēr kredīti pensionāriem ir iespējami – atliek tikai izpētīt visus piedāvājumus un atrast kredīta devēju, kas naudas aizdevumu var piešķirt.

Cilvēki, kas jau ir pensionējušies, var saņemt gan ātros kredītus internetā, gan naudas aizdevumus bankās, piemēram, patēriņa kredītu. Ja pensionārs vēlas saņemt ātro kredītu, tad vispirms noteikti ir jāizpēta visu privāto kreditoru vecuma ierobežojums. Lai gan pārsvarā cilvēki līdz 70 gadiem var atrast diezgan daudzus kredīta devējus, tomēr ir arī tādi kreditori, kuri kredītu izsniedz līdz 65 gadu vecumam, piemēram, viasms.lv vai kredits365. Tāpat arī, ja personai ir vecumā no 70 līdz 75 gadiem, tad joprojām atrodami tādi kredīta devēji kā smscredit.lv, ondo.lv, vivus.lv, kas var piešķirt naudas aizdevumu. Diemžēl tiem pensionāriem, kuriem ir vairāk kā 75 gadi, ātro kredītu saņemt ir praktiski neiespējami. Tomēr privātie kreditori savā starpā ir konkurējoši, tāpēc, pārbaudot visus iespējamos ātro kredītu izsniedzējus, iespējams var atrast kādu, kas var piedāvāt naudas aizdevumu.

Tā kā ātrie kredīti ir populāri tieši ar to, ka, lai tos saņemtu, nav nepieciešams pat iziet no mājas, bet tikai vajadzīgs dators ar interneta pieslēgumu, tomēr pensionāriem šis ērtais veids var sagādāt problēmas. Personas, kas tagad ir sasniegušas vairāk kā 60 gadu vecumu, visu mūžu ir iztikuši bez datoriem un interneta. Protams, ir arī tādi pensionāri, kas apguvuši šīs tehnoloģijas un ļoti labi zina, kā izmantot interneta sniegtās priekšrocības, tomēr lielākā daļa Latvijas pensionāru principiālu apsvērumu dēļ rīkošanos ar datoru neapgūst. Tāpat arī vecākiem cilvēkiem bieži vien ir veselības problēmas, kā arī pasliktinās redze, līdz ar to viņi veselības, īpaši, redzes apsvērumu dēļ datorus neizmanto. Taču, lai nezaudēto šo klientūras daļu, kas ar tehnoloģijām neprot vai negrib darboties, ātro kredītu devēji piedāvā iespēju doties uz kreditēšanas uzņēmumiem un iesniegt savu kredīta pieprasījumu tur.

Viens no svarīgākajiem faktoriem, lai kredītu vispār varētu saņemt, ir arī regulāri ienākumi. Lielākajai daļai pensionāru nav darbs, taču šai vecuma grupai ir citi ikmēneša ienākumi. Tā ir pensija, kas kalpo kā nodrošinājums kredīta devējiem, ka pensionārs spēs laikā atmaksāt naudas aizdevuma summu. Pie tam cilvēkiem, kas vēl nav pensionējušies, regulāros ienākumus sastāda darbā nopelnītā nauda. Šīm personām nav garantijas, ka strādās vienā darbā visu laiku, tāpēc vienmēr pastāv risks darbu zaudēt. Taču pensionāriem šāds risks nepastāv, līdz ar to pensionāri savā ziņā ir mazāk riskantāki kredīta ņēmēji nekā citi.

Tāpat kā visiem citiem kredīta ņēmējiem, arī pensionāriem ir iespēja saņemt pirmo kredītu bez maksas, ja vien vecums nav šķērslis kredīta saņemšanai. Tas nozīmē, ka pirmo reizi iesniedzot kredīta pieprasījumu pie kreditora, kura pakalpojumu līdz šim nav bijuši izmantoti, kredīta ņēmējs atmaksas termiņa beigās atmaksā tieši tik pat daudz naudas, cik sākumā aizņēmās. Protams, tas neattiecas uz tiem kredīta ņēmējiem, kuri šo naudu nevar atmaksāt sākumā noteiktajā termiņā. Izmantojot kredīta atmaksas pagarināšanu, bezmaksas kredīta nosacījumi, ka nav jāmaksā kredīta procenti, izmainās – kredīts ir jāatmaksā, tāpat arī kredīta procenti.

Tomēr, lai kredīta pieprasījums tiktu apstiprināts, viens no būtiskākajiem faktoriem ir nesabojāta kredītvēsture. Ja personām, kas tikai nesen sasniegušas pilngadību, ir daudz mazāka iespēja, ka kredītvēsture ir negatīva, tad pensionāriem ir bijis daudz vairāk iespēju un laika, lai savas dzīves laikā kredītvēsturi sabojātu. Lai gan ātrie kredīti Latvijā pieejami tikai no 2007. gada, tomēr citus kredītu veidus, kurus iespējams saņemt bankās, piemēram, patēriņa kredīti vai kāds ilgtermiņa kredīts, cilvēki varēja iegūt jau ilgi pirms ātrajiem kredītiem. Kredītvēsturē tiek uzrādītas visas iepriekšējās un esošās cilvēka kredītsaistības. Tāpat arī tur tiek norādīti visi parādi, kas bijuši. Turklāt, ja cilvēkam ir bijušas parādsaistības, tad tās tiek uzrādītas arī kredītu jeb parādnieku reģistrā. Ja arī parādi jau sen kā nokārtoti, tomēr informāciju par to iespējams atrast vēl 10 gadus. Tas nozīmē, ka svarīgi ir vienmēr pirms kredīta ņemšanas saprast, ar kādiem līdzekļiem un cik ātri ir iespējams naudas aizdevumu atmaksāt. Līdz ar to, apsverot savas reālās atmaksas iespējas, ir jāizvēlas visatbilstošākais kredīta veids.

Tāpat kā ātrajiem kredītiem pensionāriem, arī patēriņa kredītus ņemot, par galveno ienākumu avotu kalpo cilvēka pensija. Kredīta dēvējam ir svarīgi zināt, cik regulārie ienākumi ir lieli, lai varētu noteikt, cik lielu kredītu cilvēkam var piešķirt, lai kredīta ņēmējs to spētu laikā atmaksāt. Izvērtējot personas maksātspēju, kredīta devējs pārbauda, vai maksājums par kredītu nebūtu lielāks par 40% no personas ikmēneša ienākumiem, respektīvi, par kredītu nebūtu jāmaksā vairāk kā 40% no pensijas kopējā apmēra mēnesī.

Kredīts ir iespēja cilvēkiem saņemt naudu ārkārtas situācijās. Veselības problēmas ir viens no iemesliem, kam domāts šāds naudas aizdevums. Pensionāriem veselības traucējumi ir biežāk sastopami, tāpēc, piemēram, ātrie kredīti ļauj cilvēkam samaksāt par medicīnas pakalpojumiem. Patēriņa kredītus pensionāri bieži izmanto, lai dotos sen pelnītā atpūtā, piemēram, ceļojums uz ārzemēm.

pensionāriem, tā ikvienam ir jāizturas atbildīgi pret kredītiem un to atmaksu. Vienmēr ir vairākas reizes jāpārdomā kredīta nepieciešamība.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here