Šobrīd, kad lielākā daļa naudas darījumu notiek elektroniskā veidā, cilvēkam piedāvā visus šos darījumus veikt ar kredītkartēm vai debetkartēm. Tomēr lielākā daļa sabiedrības vēl joprojām īsti nezina, kāda ir atšķirība starp šīm abām maksājumu kartēm, kā arī kādas iespējas katra no šīm kartēm var sniegt.

Var šķist, ka nekādas lielās atšķirības starp kredītkarti un debetkarti nav, taču patiesībā starp abām kartēm ir kāda ļoti būtiska atšķirība. Debetkarte ir maksājumu karte, ar kuru var norēķināties veikalos par pirkumiem, veikt, piemēram, rēķinu maksājumus internetā. Ar debetkarti iespējams veikt tās pašas galvenās funkcijas, ko piedāvā arī kredītkartes – iespējams veikt bezskaidras naudas norēķinus veikalos, internetā, kā arī iespējams bankomātos izņemt skaidru naudu un veikt naudas iemaksas. Taču galvenā šīs maksājumu kartes iezīmē ir tāda, ka cilvēks var norēķināties tikai ar to naudas summu, kas atrodas debetkartei piesaistītajā bankas kontā. Brīdī, kad visa nauda šajā norēķinu kontā ir iztērēta, arī ar debetkarti vairs nav iespējams neko nopirkt. Respektīvi, cilvēks var tērēt tikai to naudu, kas atrodas viņam piederošajā bankas kontā.

Turpretī ar kredītkarti iespējams norēķināties arī tādā gadījumā, ja nauda uz cilvēka konta ir pilnībā iztērēta – konta atlikums ir 0. Noslēdzot kredītkartes līgumu, cilvēks vienojas ar banku, ka šai maksājumu kartei tiek noteikts arī kredītlimits. Tas darbojas gluži tāpat kā naudas aizdevums – situācijā, kad paša nauda ir iztērēta, cilvēks var turpināt iepirkties, taču šī nauda jau būs kredīts, ko kredītkartes īpašnieks aizņemas no bankas. Protams, aizdevuma summa pēc tam ir arī jāatmaksā. Tāpat arī kredītam tiek piemēroti procenti, kas ir jāmaksā papildu aizdevuma pamatsummai. Taču lielākā daļa banku piedāvā iespēju atmaksāt aizdevuma summu 30 dienu laikā, taču procentus par to nepieprasa. Ja mēneša laikā nauda netiek pilnībā atmaksāta, tad banka aprēķina arī to summu, kas jāmaksā par procentiem.

Kredītkartei ir arī citas priekšrocības, piemēram, to var izmantot arī tādos gadījumos, ja pati karte nav līdzi. Cilvēks var nosaukt kartes numuru un attiecīgos rekvizītus, lai veiktu norēķinus. Kredītkarte dod iespēju rezervēt viesnīcas, aviobiļetes. Ārvalstīs kredītkarte ir uzticamāks maksājumu veids – bieži vien ar debetkarti vien nepietiek, lai ārvalstīs veiktu dažādus maksājumus vai rezervācijas. Tomēr laika gaitā debetkartes tiek veidotas pēc starptautiska parauga, lai tās varētu izmantot līdzīgi kredītkartēm. Gan debetkartēm, gan kredītkartēm tiek piemērotas arī dažādas atlaižu programmas – iespējams iegādāties lētākas koncertu vai teātra izrāžu biļetes.

Nav iespējams teikt, ka kredītkarte ir labāka par debetkarti, jo katrs cilvēks savu maksājumu karti izmanto citādākiem nolūkiem. Tiem cilvēkiem, kuri bieži dodas ārzemju komandējumos vai vienkārši daudz ceļo, noteikti vajadzētu iegādāties kredītkarti, kas var palīdzēt norēķināties ārzemēs. Līdz ar to dažādiem uzņēmumiem tiek piedāvātas speciālas biznesa kredītkartes, kuras sniedz privilēģijas tieši šādos darījuma braucienos. Taču, ja cilvēks vēlas iegādāties kredītkarti, jārēķinās, ka par to ir jāveic arī ikgadēji maksājumi. Jo prestižāka un labāka kredītkarte, jo dārgāk par to katru gadu ir jāmaksā. Līdz ar to tiem cilvēkiem, kuriem maksājumu karte nepieciešama tikai, lai iepirktos veikalā, veiktu rēķinu maksājumus vai pirkumus ar interneta palīdzību, noteikti nav nepieciešama kredītkarte. Šādas funkcijas piedāvā arī debetkarte, kas ir salīdzinoši daudz lētāka par kredītkarti.

Izvēloties starp kredītkarti un debetkarti, katram cilvēkam ir jāsaprot, kādas darbības tiks ar karti veiktas – ja nepieciešams regulāri doties uz ārzemēm, tad labāk iegādāties kredītkarti. Ja vajadzīgs tikai izņemt naudu no sava konta – tad pietiek arī ar debetkarti. Turklāt, ja cilvēkam ir kredītkarte, tad var gadīties netīšām pārtērēt savus līdzekļus. Tā kā kredītkartei ir noteikts kredītlimits, tad cilvēks var vieglprātīgāk iztērēt naudu. Taču, ja tiek izmantota debetkarte, tad nekad nevar gadīties, ka tiek pārtērēti savi naudas līdzekļi.

Izvēloties starp abām kartēm, ir jānoskaidro kādas priekšrocības katra no tām var sniegt. Arī katrā bankā ir vairāki maksājumu karšu veidi, kas noteikti ir savstarpēji jāsalīdzina un jāizpēta, kurš no tiem ir cilvēkam visatbilstošākais un izdevīgākais. Tāpat arī kredītkartēm ir dažādi līmeņi, kas nodrošina atšķirīgas privilēģijas. Protams, līdz ar to mainās arī maksa, kas jāveic par kredītkartes izmantošanu.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here