Bieži vien, kad tu veikalā vai kādā iestādē nerēķinies ar maksājumu karti, tu nedomā par to, kāda tieši karte tev pieder un kura tipa karte būtu tev izdevīgāka. Nereti par to cilvēki pat neaizdomājas tad, kad tie dodas uz banku un bankā tiem jautā, kāda tipa maksājumu karti tie vēlas – kredītkarti vai debetkarti. Kādēļ? Visdrīzāk tādēļ, ka tie vienkārši neatšķir kredītkartes no debetkartēm un tādēļ arī nezina ar ko viena tipa karte atšķiras no otra tipa kartes, un kura tad beigu beigās ir labāka. Tāpēc, lai tu nepieļautu kļūdu un neizvēlētos sev nepiemērotu maksājumu karti, es tev pastāstīšu par būtiskākajām atšķirībām starp kredītkarti un debetkarti un kādas ir katras kartes priekšrocības.

Kredītkartes un debetkartes atšķirības

Lai gan pēc izskata kredītkartes un debetkartes ir burtiski vienādas, jo tās abas satur gan kartes numuru, gan derīguma termiņu, tavu vārdu, bankas nosaukumu un citus būtiskus atribūtus, to lietošana un lietošanas īpašības ir ļoti atšķirīgas. Ja par debetkartēm tu vari domāt kā par savu digitālo čeku grāmatiņu, jo tā ir tieši piesaistīta tavam bankas kontam (mēdz būt arī krājkontu vai citu specifisku kontu debetkartes) un ar to tu vari iztērēt tikai tik daudz naudas, cik atrodas tavā bankas kontā, un iztērētā summa tiks automātiski novilkta no tava bankas konta, tad kredītkartes ir kartes, kuras nav tieši un tikai piesaistītas tavam bankas kontam, tātad ar tām tu vari tērēt vairāk naudas, neka patiesībā ir tavā bankas kontā. Kredītkarti tu vari lietot tāpat kā debetkarti – veikt ikdienas pirkumus, apmaksāt maksājumus, taču kredītkartei ir viena būtiska papildus iespēja – ar kredītkarti tu vari pārtērēt savu tavā bankas kontā esošo budžetu. Tas nozīmē, ka, piemēram, ja tu ar kredītkarti iegādājies kaut ko par 100 eiro, bet tavā bankas kontā ir tikai 70 eiro, tad šos 30 eiro, kuri nebija tavā bankas kontā, tu automātiski aizņemies no savas bankas, veidojot sava veida ātro kredītu – ovedraftu. Taču, atšķirībā no īstiem kredītiem, overdraftiem visbiežāk netiek piemēroti ikmēneša procenti, un, ja tu ik mēnesi pēc algas saņemšanas atmaksā bankai overdrafta paņemto summu, tad tev bankai ir papildus aizņemtajai summai ir jāmaksā tikai un vienīgi šīs darbības izmaksas, kad tu aizņemies overdraftu, kas visbiežāk nav liela summa.

Bet kura karte tad ir labāka?

kreditkartes tuvplansPēc šī izskaidrojuma par debetkartes un kredītkartes atšķirībām var šķist ka neapšaubāmi kredītkarte ir daudz labāka par debetkarti un nav šaubu, ka man nākamreiz ir jāveido kredītkarte, tā viss nav. Lai gan kredītkarte tev dod šo iespēju aizņemties tūlītēju kredītu bez lieliem procentiem vai papildus maksām, kas ir lieliski, ja to gadās izmantot dažas reizes, taču tajā pašā laikā kredītkarte arī tev ļauj tā teikt dzīvot pāri saviem līdzekļiem, un, ja tu nebūsi pietiekami piesardzīgs ar savas kredītkartes izmantošanu, tu ātri vien vari iedzīvoties lielos parādos, kurus pēc tam var būt ļoti grūti atmaksāt, un tā kā debetkartei nav šī iespēja tērēt līdzekļus, kuri tavā bankas konta nav, tad tu arī nevari nejauši iztērēt par daudz un izveidot sev kredītu, kuru tev būs grūti atmaksāt. Kā vēl vienu kredītkartes labo īpašību dēvē arī to, ka kredītkaršu lietotājiem ļoti bieži tiek dota iespēja nopelnīt dažādus bonusus par katru savu maksājumu ar kredītkarti, taču mūsdienās arī liela daļa debetkartes ir aprīkotas ar dažādām bonusa programmām, kas tev ļauj vai nu uzkrāt bonusus vai iegūt papildus atlaides, iepērkoties ar šīm kartēm. Tādēļ es teiktu, ka cīņā – kredītkarte pret debetkarte – manās acīs uzvar debetkarte viena būtiska iemesla dēļ – tā ir drošāka tev un tavām finansēm. Taču tas nenozīmē, ka citiem kredītkarte nevar būt izdevīgākais variants, tādēļ es teiktu, ka tev pašam ir jāapsver katras kartes plusi un mīnusi, tagad, kad tu tos zini, un jānolemj, kura karte ir piemērotāka tev.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here