Tuvojoties mācību gada sākumam, parasti elektropreču veikalos tiek piedāvātas īpašas atlaides tieši portatīvajiem datoriem, kas mūsdienās ir patiešām ļoti noderīgi mācību procesa laikā, īpaši augstskolās. Lai gan ikdiena vairs nav iedomājama bez datoriem, turklāt jau lielai daļai cilvēku ir savi personīgie klēpjdatori, ar laiku tie tomēr nolietojas, rodas dažādas tehniskas ķibeles vai arī nepieciešams jaunāks modelis, lai varētu strādāt dažādās datorprogrammās. Pievilinot pircējus, tiek piedāvātas iespējas iegādāties datorus par atlaides cenām, tāpat ir akcijas gan skolēniem, gan studentiem. Diemžēl nereti gadās “uzķerties” uz dažādiem piedāvājumiem, kuru rezultātā sanāk pārmaksāt ievērojamu naudas summu par jauno datoru, kas pēc pēdējā maksājuma veikšanas vairs nemaz nav tik jauns. Datori joprojām ir diezgan dārga prece, kas katram nav gluži pa kabatai, tāpēc bieži vien tie tiek iegādāti līzingā vai arī tiek ņemti kredīti.

Iegādājoties jaunu un labu datoru nozīmē šķirties no vismaz 500 EUR. Izdevīgākais variants, lai par preci nepārmaksātu, protams, ir tās pirkšana uzreiz par pilnu cenu. Taču ne vienmēr šādu naudu iespējams uzreiz dabūt, lai atlikušo mēnesi nebūtu jādzīvo vien uz maizes un ūdens, nemaz nerunājot par citiem izdevumiem. Ja dators turklāt tiek regulāri izmantots ikdienā un ir neaizstājams, piemēram, nepieciešams darba vajadzībām vai studijām, tad jauna datora iegāde nemaz nav atliekama. Līdz ar to bieži vien pircēji mēdz iegādāties datorus par neizdevīgām cenām. Veikalā ieraugot, ka vēlamais dators maksā 490 EUR, bet iespējams arī maksāt vien par to 18 EUR mēnesī, tad ne viens vien datora pircējs izvēlēsies iespēju maksāt līzingā. Taču tikai retais aizdomājas un izlasa, ka šāds maksājums ir jāveic 4 gadus, kas īstenībā ir ļoti ilgs laiks. Ja tas vēl neliek šaubīties par pirkuma izdevīgumu, tad ir vērts parēķināt, cik patiesībā daudz naudas tiek pārmaksāts par portatīvo datoru. Matemātika ir gluži vienkārša – datora pilnā cena ir 490 EUR, maksājot 18 EUR mēnesī četrus gadus, cilvēks samaksā 864 EUR! Tas nozīmē, ka 374 EUR tiek pārmaksāti procentos. Atliek tikai iedomāties, ko par šo naudu varētu iegādāties, ja tā netiktu samaksāta par datoru, kurš pēc pēdējā maksājuma veikšanas jau ir 4 gadus vecs, nav vairs jaunākais modelis un iespējams kaut kas jau vairs nestrādā kā nākas. Tieši tas pats attiecas arī uz visiem citiem šāda veida piedāvājumiem, kas patiesībā slēpj augstas procentu likmes.

Protams, ja nav citu variantu, kā vien iegādāties datoru šādā veidā, tad atliek to vien darīt. Taču, lai izvairītos no astronomiskiem procentiem, pirms tam ir jāveic salīdzināšana. Katram datoru pārdevējam gan cenas, gan procenti ir atšķirīgi, tāpēc, ja nav vēlme procentos samaksāt naudas summu, par kuru varētu iegādāties vēl vienu datoru, tad ir svarīgi parēķināt, pie kura no pārdevējiem iegādāties datoru ir izdevīgāk. Svarīgi ir arī atcerēties – jo ilgāk ir jāveic šādi maksājumi, jo vairāk naudas tiek samaksāts procentos. Tāpēc, ja iespējams atļauties mēnesī veikt lielāku maksājumu, tad tas noteikti ir jādara. Piemēram, ja šo pašu datoru par 490 EUR ņem līzingā, taču tikai uz vienu gadu, tad ikmēneša maksājums ir 45 EUR. Sareizinot šo summu ar 12 mēnešiem, kad šāds maksājums ir jāveic, kopumā pircējs samaksā 540 EUR, kas ir daudzkārt mazāka summa, salīdzinot ar 864 EUR! Turklāt rezultātā datora pircējs procentos pārmaksā vien 50 EUR nevis 374 EUR.

Iespēja, kas arī noteikti ir jāapsver, ja nepieciešams jauns dators, bet vajadzīgās naudas summas uzreiz nav, ir privātie kredīti. Tas nozīmē, ka cilvēks aizņemas kredītu citur – pie privātajiem kreditoriem vai arī bankā. Turklāt ne vienmēr ir vajadzīgs aizņemties visu to summu, kāda ir nepieciešama datora iegādei. Ja cilvēkam ir kaut vai puse no nepieciešamās naudas, tad otru pusi var saņemt kredītā. Arī šādiem kredītiem, protams, ir procenti, taču ir iespējams izvēlēties izdevīgākus naudas aizdevumus, kuru GPL (gada procentu likme) ir zemāka.

Ja nepieciešams neliels aizdevums līdz 300 EUR, tad viena no iespējām ir saņemt ātro kredītu. Taču tā kā šiem kredītiem atmaksas termiņš ir vien 30 līdz 45 dienas, tad ir noteikti jāzina, ka aizdevumu šajā laika posmā būs iespējams atmaksāt. Turklāt jaunajiem ātro kredītu klientiem lielākā daļa kreditoru piedāvā saņemt naudu ar 0%. Šāds bezprocentu jeb pirmais kredīts bez maksas ir izdevīgs piedāvājums, taču tad noteikti ātrais kredīts ir jāatmaksā sākotnēji noteiktajā laikā posmā, citādi nāksies maksāt arī procentus, kas ātrajiem kredītiem ir diezgan augsti.
Otra iespēja ir saņemt bankā vai arī pie privātajiem kredītu devējiem patēriņa kredītu. Šis kredītu veids piedāvā aizņemties lielākas naudas summas, kā arī atmaksas laiks ir garāks – vairāki mēneši. Turklāt arī procentu likme gadā ir zemāka.

Iegādāties datoru par izdevīgām cenām, ja nav pietiekami daudz līdzekļu to nopirkt uzreiz, ir iespējams – galvenais ir izpētīt iespējas. Turklāt arī bieži vien datoru pārdevēji piedāvā patiešām lielas atlaides portatīvajiem datoriem (bez pirkšanas līzingā), kas ir izdevīgas ikvienam pircējam.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here