Tu to esi izdarījis! Tu esi sūri strādājis, skopojies, taupījis un nomaksājis visus savus kredītus. Tu vari sevi apsveikt ar to, ka esi iekļuvis elites klubā, kura dalībnieki beidzot ir ieraudzījuši gaismu tuneļa galā un ir kaut ko darījuši lietas labā. Bet ko iesākt tagad, kad beidzot vari pāršķirt jaunu lapu? Vai dosies uz Disnejlendu vai palutināsi sevi ar kārumiem? Pag, vienu mirklīti. Tu gatavojies sākt jaunu savas finansiālās dzīves nodaļu, tāpēc ir laiks uzstādīt arī jaunus mērķus. Tātad – ko tu iesāksi tagad, kad beidzot esi atbrīvojies no visām parādsaistībām?

Finanšu eksperti uzskata, ka trīs finansiālās veselības atslēgas ir parādu neesamība, naudas uzkrājums ārkārtas situācijām, kā arī plāns vecumdienu iztikas līdzekļu uzkrāšanai. Tu esi ieguvis pirmo, bet tagad ir laiks sākt fokusēties uz nākotni.

 

Mērķu izvirzīšana

Vienkāršākais veids, kā izveidot uzkrājumu ārkārtas situācijām, ir noteikt, cik lielu naudas summu tu katru mēnesi iztērē, lai “noturētos uz ūdens”. Šim aprēķinam būtu jāiekļauj, piemēram, hipotekārais kredīts, komunālie pakalpojumi, pārtika, degviela un viss tas, bez kā tu nevari iztikt 30 dienas. Iegūto rezultātu pareizini ar seši. Tas ir minimālais naudas apmērs, kuram būtu jābūt tavā bankas kontā negaidītu situāciju segšanai piemēram, zaudējot darbu vai saslimstot. Tagad aizvien vairāk finanšu ekspertu saviem klientiem stāsta, ka seši mēnešu apmēra neatliekamie izdevumi ir tie, kuriem ir jābūt uzkrātiem, lai finansiāli sevi pasargātu krīzes situācijās, līdz ar to var teikt, jo lielāks ir uzkrājums, jo drošāk vari justies. Tāpat noteikti ir jāveic jau visiem labi zināmā budžeta plāna sastādīšana, kas arīdzan var palīdzēt izdzīvot krīzes situācijās.

Tā kā šādā veida uzkrājumu veidošana ir vienkārša pat kredītsaistību laikā, tad brīdī, kad parādsaistību vairs nav, tev dabiskā ceļā rodas lieki ienākumi, kurus vari izmantot, kā vien ienāk prātā. Tomēr tā vietā, lai liekos naudas līdzekļus tērētu lietām, kas tev nav vajadzīgas, sāc tos uzkrāt tradicionālajā bankas kontā vai interneta tiešsaistes uzkrājumu kontā. Vārdu sakot, līdzekļi, kas ik mēnesi tika novirzīti bezprocentu kredīta maksājumam, tagad var tikt novirzīti ietaupījumiem. Šādā gadījumā tev nekad nepietrūks naudas un, ja vien tu esi kā lielākā daļa cilvēku, šie ietaupījumi palīdzēs tev sasniegt savus mērķus gada vai pat mazākā laikā. Ja tavs ikmēneša uzkrājums nav tik nozīmīgs kā tu vēlētos, mēģini to laika gaitā palielināt, bet nekādā gadījumā nesamaziniet to un neatsakies no šī ieguldījuma. Atceries, ka uzvar lēnais un stabilais.

Uzkrājums vecumdienām

Kad ir runa par vecumdienu uzkrājuma veidošanu, mēs nevaram runāt par tradicionālajiem banku kontiem. Pateicoties draudzīgajai valsts pensiju sistēmai, pensiju fondi sniedz iespēju vēlāk saņemt lielāku naudas summu nekā uzkrājot naudu prastajā bankas kontā, sasniedzot pensijas vecumu liekot justies finansiāli drošāk. Mūsu pensija veidojas jau tagad, 1. pensiju līmenī veidojoties automātiski, bet 2. un 3. pensiju līmenī veidojoties brīvprātīgi. Bez pensiju fondiem ir arī citas iespējas, kā finansiāli nodrošināt savas vecumdienas. Piemēram, daudzi darba devēji saviem darba ņēmējiem piedāvā pensionēšanās plānus, kas, aizejot pensijā, papildus valsts piešķirtajiem obligātajiem līdzekļiem sniedz iespējas saņemt arī papildus līdzekļus. Varētu teikt, ka šāda iespēja faktiski ir, ja tā var teikt, bezmaksas naudas gūšana, jo tev, kā darba ņēmējam, tas neko nemaksā. Protams, pastāv arī citi īpaši veidi, kā veidot uzkrājumus vecumdienām – ja tev tas ir aktuāli, painteresējies par tiem, bet atceries, ka tas ir jādara savlaicīgi, tomēr sākt nekad nav par vēlu!

Visi iepriekš minētie mērķi ir lieli, bet tieši tādā pašā veidā iespējams veidot ietaupījumus arī kādiem mazākiem mērķiem, piemēram, studiju maksai vai ceļojumam. Pēc kredītsaistību nokārtošanas savi finansiālie mērķi noteikti ir jāpārplāno – tas var prasīt gadu vai pat ilgāku laiku, tomēr jāatceras, ka to plānošana ir drošas un stabilas finansiālās nākotnes pamats.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here