Kredīts ir aizdevums, kuru cilvēks ar atbilstošu kredītvēsturi un iespējām to atmaksāt atpakaļ, var saņemt no bankas vai privātajiem kreditoriem. Cilvēki kredītu visbiežāk ņemt gadījumos, kad paredzēti lielāki pirkumi, piemēram, automašīna vai dzīvoklis, aizdevumu ņem arī situācijās, ja līdz algai ir palikušas vien pāris dienas, bet visi līdzekļi jau ir iztērēti. Kredīts tiek izsniegts uz konkrētu laika posmu, kas atkarīgs no kredīta veida, kā arī nosacījumiem, uz kādiem kredīts ir paņemts. Dažiem no kredītu veidiem ir nepieciešams arī galvotājs vai ķīla. Bankai vai privātajiem kreditoriem atmaksas laikā tiek maksāti arī procenti. Tiek piedāvāti vairāki kredītu veidi, kas sniedz plašas iespējas cilvēkiem iegūt to, ko viņi vēlas, bet par savām personīgajām finansēm uzreiz šo preci iegādāties nespēj.

Atkarībā no atdošanas perioda garuma kredīti tiek izdalīti divās lielās grupās – īstermiņa kredīti (atmaksas laiks līdz 1 gadam) un ilgtermiņa kredīti (atmaksas laiks vairāk kā 1 gads). Pie īstermiņa kredītiem pieskaitāmi ātrie kredīti, overdrafts, kredītlīnija, patēriņa kredīts. Ilgtermiņa kredīti ir hipotekārais kredīts, studiju kredīts, studējošā kredīts, investīciju kredīts. Uzņēmumiem paredzēts kredīts apgrozāmo līdzekļu finansēšanai vai faktorings.

Ātros kredītus iespējams iegūt ar interneta vai īsziņas palīdzību. Nav nepieciešama ne ķīla, ne galvotājs. Kredīta aizdevējs var piešķirt kredīta ņēmējam pieprasīto summu vien pāris minūšu laikā. Tomēr, izvēloties šo kredīta veidu, jāņem vērā, ka tam ir ļoti augsta procentu likme, kā arī atdošanas laiks ir ļoti īss (parasti līdz 1 mēnesim). Ja kredīta pamatsummu nav iespējams atdot noteiktajā termiņā, pieprasot termiņa pagarinājumu, jārēķinās ar to, ka tas būs maksas pakalpojums. Tomēr, lai piesaistītu jaunus klientus, ātro kredītu izsniedzēji piedāvā pirmo kredītu ņemt bez procentiem, respektīvi, noteiktajā termiņā jāatdod tikai aizņēmuma summa, bet ne procenti. Ātro kredītu piedāvājumu parasti izmanto, ja finanses ir beigušās, bet alga tiks saņemta vien pēc pāris dienām. Kā arī primāri šis kredīts domāts ārkārtas gadījumiem, kad steidzami nepieciešami papildu līdzekļi, piemēram, avārija vai nelaimes gadījums.

Overdrafts, kredītlīnija ir īstermiņa aizdevuma veids privātpersonām. Šāds kredīta veids tiek piesaistīts fiziskās personas algas kontam, kas arī kalpo kā nodrošinājums bankai, ka aizdevums tiks atmaksāts. Overdrafts ir papildu līdzekļi, kurus iespējams izmantot, kad personīgie līdzekļi ir beigušies un nepieciešams kaut ko iegādāties. Kredīta apjoms var pārsniegt arī vienas mēnešalgas lielumu – atkarīgs no konkrētās bankas piedāvājuma. Tomēr, tā kā šis ir īstermiņa aizdevums, procentu likme ir augsta – 17-25% gadā.

Patēriņa kredīts ir vēl viens no īstermiņa kredīta veidiem, kurš paredzēts papildu tēriņiem, piemēram, atpūtas braucieniem, sadzīves tehnikas iegādei, medicīnas pakalpojumiem. Patēriņa kredītu mēdz arī izmantot kredītu konsolidēšanas gadījumos – ja tiek apvienoti vairāki mazi kredīti vienā lielākā, piemēram, patēriņa kredītā. Patēriņa kredīts tiek iedalīts pie īstermiņa kredītiem, kaut arī kredīta atmaksas termiņš var būt arī garāks par 1 gadu. Šim kredīta veidam arī ir salīdzinoši augsts procentu līmenis, kas atkarīgs no kredīta izsniedzējiestādes nosacījumiem. Lai saņemtu patēriņa kredītu, nav nepieciešams galvotājs vai ķīla. Patēriņa kredīta summas apjoms var sasniegt vairākus tūkstošus eiro.

Viens no ilgtermiņa kredīta veidiem ir hipotekārais kredīts. Tas parasti tiek izmantots, ja nepieciešams iegādāties lielus pirkumus, piemēram, nopirkt vai iemaksāt pirmo iemaksu mājai vai dzīvoklim, veikt mājokļa labiekārtošanu vai remontu. Izmantojot šo kredīta veidu, obligāti ir nepieciešama ķīla. Parasti tas ir nekustamais īpašums. Atkarībā no bankas vai privātā kreditora nosacījumiem, kredīts tiek izsniegts līdz 40 gadiem, naudas apjoms, ko var saņemt, ir sākot no dažiem tūkstošiem eiro. Tomēr kredīta izsniedzējs neizsniegs kredītu, kas 100% nosegs visu naudas summu, kas nepieciešama preces iegādei. Atkarībā no kreditora var tikt izsniegti līdz pat 90% no kopējās summas. Hipotekāro kredītu mēdz dažreiz izmantot arī kredītu konsolidēšanas gadījumā, ja pārējo kredītu summa ir liela vai arī kredītu nav iespējams atmaksāt laika posmā, kas ir aptuveni 1 gads. Tā kā hipotekārais kredīts ir ilgtermiņa, procentu likme ir zema – vien 4-6% gadā.

Studiju kredīts ir ilgtermiņa kredīts, kas paredzēts gan pilna, gan nepilna laika studentiem, kuriem nav iespējams iegūt augstāko izglītību bez maksas (budžets) vai arī paši nespēj atļauties segt visu studiju maksu. Kredīta izsniedzējs var segt pat 100% no visas nepieciešamās naudas summas, taču bez valsts galvojuma. Studiju kredīta summa tiek automātiski pārskaitīta no bankas uz mācību iestādes bankas kontu. Līdz ar to šis kredīta veids nodrošina, ka kredīta ņēmējs nevar izmantot piešķirto naudas summu citiem mērķiem. Kredīts ir jāsāk atmaksāt tikai pēc studiju beigām. Ja mācību iestāde tiek pamesta pirms diploma iegūšanas, arī kredīts ir jāsāk atmaksāt ātrāk. Studiju laikā un 11 mēnešu pēc studiju beigšanas privātpersonai ir jāmaksā tikai procentu summa, bet pēc tam jau kopā ar procentiem jāsāk atmaksāt arī aizdevuma pamatsumma.

Studējošā kredīts ir naudas līdzekļi, kas tiek piešķirti cilvēkam, kas mācās. Tie paredzēti sociālajām vajadzībām, ikdienas tēriņiem, piemēram, transportam, ēšanai, grāmatu iegādei. Kredīts tiek maksāts 10 mēnešus (neizmaksā jūlijā un augustā). Tā kā studējošā kredīts ir ilgtermiņa, tam ir zema procentu likme – atkarībā no bankas vai privātajiem kreditoriem, tā svārstās ap 5%.

Investīciju kredīts ir viens no kredītu veidiem, kas paredzēts uzņēmumiem. Tas tiek izmantots gadījumos, kad nepieciešamas finanses jaunu biznesa projektu uzsākšanai, nepieciešamo iekārtu, transporta, telpu iegādei, kā arī remontam vai celtniecības darbiem. Lai iegūtu investīciju kredītu, noteikti vajadzīga arī ķīla. Tā var būt nekustamais īpašums, uzņēmuma kapitāldaļas vai pamatlīdzekļi, aktīvi. Dažreiz iespējams kā nodrošinājumu izmantot arī uzņēmuma īpašnieka galvojumu.

Uzņēmumiem ir paredzēti kredīti apgrozāmu līdzekļu finansēšanai. Tas ir īstermiņa kredīts, ko nav iespējams iegūt privātpersonai, bet tikai uzņēmumiem. Šādu kredīta iespēju izmanto, kad nepieciešams iegādāties papildu preces sezonas izpārdošanas laikā, piemēram, Ziemassvētkos vai vasaras preču izpārdošanā, šādu pakalpojumu izmanto arī, lai uzsāktu jaunu preču ražošanu, lai papildinātu preču klāstu.

Faktorings ir tirdzniecības darījumu paveids, kurā notiek bankas klienta debitoru parādu nopirkšana. Tas ir pakalpojums, kas domāts, lai uzlabotu naudas plūsmu. Debitora parāds tiek nodots faktoringa uzņēmumam un uzreiz tiek saņemta arī nauda. Šādā veidā ir iespējams gūt finansējumu, kurā kā galvojums vai ķīla ir debitoru parādi, kas pēc tam tiek saņemti no pircējiem. Šajā pakalpojumā ietilpst finansēšana, samazināti administrēšanas pakalpojumi, naudas prasījuma tiesību pārņemšana. Tiek samazināts arī risks, ja parādi netiek apmaksāti.

Izvēloties kādu no kredīta veidiem, noteikti vispirms jāveic izpēte par banku un privāto kreditoru pakalpojumu piedāvājumiem, procentu likmi un nosacījumiem, kādus piedāvā konkrētie kredīta izsniedzēji. Noteikti jāizvēlas tāds kredīts, kāds nepieciešams konkrēti privātpersonas vajadzībām. Konsultāciju par atbilstīgāko kredīta veidu palīdzēs sniegt izvēlētā kredīta izsniedzējiestāde. Svarīgi arī izvērtēt, vai kredītu pēc tam būs iespējams laicīgi atmaksāt, jo iekļūšana parādos var beigties ar privātpersonas bankrotu.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here