Mūsdienās cilvēki visu grib uzreiz, tāpēc rodas jautājums, kāpēc naudu krāt, ja to var vienkārši aizņemties? Tā mēs uzreiz varam nopirkt visu nepieciešamo un dzīvot labi jau šodien, nevis gaidīt, kamēr beidzot varēsim sev kaut ko atļauties iegādāties. No vienas puses šāda loģika patiešām ir pareiza, bet, jāsaprot, ka kredīti tomēr never kļūt par ikdienas ieradumu. Tā kā šis jautājums ir tik neviennozīmīgs, mēs nolēmām izpētīt kas un kādos gadījumos ir labāk – naudu krāt, vai tomēr aizņemties?

Vispirms ir jāsaprot, kādi ir galvenie ieguvumi un trūkumi no šiem abiem variantiem. Ja runājam par aizņemšanos, tad lielākais ieguvums ir, jau minētā, iespēja visu iegādāties tūlīt. Mums nav jāgaida mēnešiem vai pat gadiem ilgi līdz varēsim iegūt kāroto. Tas var būt ne vien ērti, bet arī finansiāli izdevīgi, jo naudas vērtība, normālos ekonomiskajos apstākļos, visu laiku krītas, līdz ar to, nauda tagad ir vērtīgāka nekā nākotnē. Šāds pluss visnotaļ ir būtisks, taču kredītiem nāk līdzi virkne negatīvu aspektu.

Saraksts ar kredītu un citu aizņēmumu mīnusiem ir krietni vien garāks par ieguvumu sarakstu. Pirmkārt, jāsaprot, ka kredīti nav bezmaksas pakalpojumi. Par tiem ir jāmaksā procentu maksājumi, līdz ar to, regulāra lietu un pakalpojumu pirkšana kredītā nozīmē, ka nauda tiek tērēta nelietderīgi. Aizņemšanās gadījumā, jums par preci vai pakalpojumu ir jāmaksā tikai tirgotāja norādītās summa, bet, aizņemoties naudu, ir jāmaksā arī par kredītu, līdz ar to, tas nav izdevīgi. Otrkārt, kredīti ir ļoti riskanti. Agru vai vēlu, kredīts būs jāatdod un jūs nevarat garantēt, ka nākotnē jums būs pietiekoši daudz naudas, lai to varētu paveikt. Ja kredīts netiek atdots laikā, var gadīties, ka ir jāmaksā soda procenti, vai pat parāda piedziņa var nonākt līdz tiesai.

Naudas krāšanas lielākās priekšrocības ir stabilitāte un neatkarība. Jūs varat krāt naudu vienalga kādā tempā un, gadījumā, ja jums rodas kādas finansiālas problēmas, jūs varat vienkārši uz laiku naudas krāšanu atlikt un nogaidīt, līdz jums nauda atkal būs. Jums nav jāuzņemas nekādas saistības, ja nu vienīgi jādod kāds solījums pašam sev, lai krāšana būtu efektīvāka. Ir ļoti svarīgi, ka šī sakrātā nauda ir jūsu pašu nauda, kas jau ir nopelnīta un neviens jums par to, neko nevarēs pieprasīt. Vēl viena būtiska naudas krāšanas priekšrocība ir tā, ka šādā vaidā tiek labāk izprasta naudas vērtība, kas attur no nevajadzīgu pirkumu veikšanas. Saprotot, cik grūti nācās šo naudu pelnīt un krāt, būs daudz grūtāk no tās šķirties, līdz ar to visi pirkumi būs daudz pārdomātāki.

Tomēr krāšanai ir arī savi trūkumi. Viens ir jau pieminētais naudas vērtības zudums. Tas īpaši attiecas uz ilglaicīgu krāšanu, jo, ja krāsiet naudu vairākus gadus, tā nauda, ko atliekat šodien, inflācijas dēļ, pēc gadiem būs zaudējusi daļu savas vērtības. Vēl naudas krāšanai ir arī citi, mazāk nozīmīgi trūkumi, kā, piemēram, motivācijas trūkums. Naudu krāt ir ļoti grūti un var rasties vēlme iekrājumus regulāri iztērēt. Tādā veidā naudas krāšana kļūst neefektīva un krājējs pie kārotajām lietām var tā arī nemaz netikt.

Kā redzams, katrai metodei ir savi plusi un mīnusi. Tās nozīmē, ka nevar viennozīmīgi pateikt, kas ir labāk vai sliktāk. Tā vietā katra situācija ir jāvērtē atsevišķi, ņemot vērā dažādus faktorus. Attiecīgās situācijās šie plusi un mīnusi var palielināties vai samazināties, tāpēc ir jāsaprot, kuras ir tās situācijas, kad naudu labāk krāt un, kuras ir tās, kad labāk ņemt kredītu.

Kredīta ņemšana ir pieļaujama un pat ieteicama tad, ja nauda ir nepieciešama ļoti lielu un svarīgu mērķu piepildīšanai, kas ir aktuāli tikai konkrētajā brīdī, piemēram, studijām, nekustamā īpašuma iegādei u.c. Ir saprotams, ka šādām lietām naudu jākrāj būtu gadiem ilgi, taču tās bieži vien ir nepieciešamas jau dzīves sākumā, turklāt, šeit atspoguļojas, iepriekš minētais, par naudas vērtības zudumu. Krājot tik ilgi, naudai noteikti zudīs daļa vērtības. Vēl kredītu ņemšana ir pieļaujama arī tad, ja nauda ir vajadzīga tiešām steidzami, turklāt jūs zināt, ka vēlāk naudu varēsiet atdot bez problēmām. Ir vēl arī citas, specifiskas situācijas, kad kredīta ņemšana var izrādīties izdevīgāka un piemērotāka, bet pamatā ir jāsaprot, ka kredīta ņemšana nedrīkst kļūt par ieradumu. Vairumā situāciju, tomēr naudu vajadzētu krāt, jo tas ir finansiāli izdevīgāk un mazāk riskanti. Patstāvīga dzīve uz kredīta nav pieņemama prakse, jo tas liedz nodrošināt stabilu finansiālo situāciju, turklāt rada liekus zaudējumus.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here