2015. gads ir bijis ļoti labvēlīgs Latvijas ekonomikai, jo gan iekasētie nodokļi ir palielinājušies, gan arī dažādu profesiju algas ir palielinātas, bet šoreiz es vēlos apskatīt jautājumu, par to, kas tad ir liela alga, un no kāda skaitļa tu vari uzskatīt sevi par bagātu? Latvijas minimālā darba alga 2015. gadā ir 360 Eiro mēnesī, bet vidējā alga valstī ir aptuveni 750 Eiro un tas nozīmē, ka lai varētu uzskatīt cilvēku par bagātu nepietiek ar 1000 Eiro mēnesī, jo tas ir tikai nedaudz vairāk, kā vidējā darba alga visā Latvijā. Protams, mēs vēl esam jauna valsts un tāpēc arī diezgan nabadzīga, kas savukārt nozīmē to, ka ļoti daudz cilvēku ikdienā arī saņem šo minimālo darba algu un nemaz nevar sapņot par kaut ko lielāku, kur nu vēl par 1000 vai 2000 Eiro mēnesī.

Bet kas tas īsti ir tiešām liela alga?

Sākumā paskatīsimies, ko tad tie paši 750 Eiro, kas ir vidējā darba samaksa, spēj iegādāties. Ja cilvēks, kas saņem šādu algu strādā un dzīvo pilsētā, tad viņš vai nu īrē vai arī ir paņēmis dzīvokli kredītā, kad nozīmē to, ka viņam katru mēnesi ir jāatstāj vismaz 200 Eiro īres/kredīta maksai un komunālajiem maksājumiem, nemaz nerunājot par internetu, elektrību, telefonu un citām ekstrām, kā kabeļtelevīzija. Tas viss kopā jau sanāk aptuveni 300 Eiro. Tātad no sākotnējiem 750 Eiro palikuši vairs ir tikai 450 Eiro. Noteikti, ka ēdienam aiziet vismaz 200 Eiro, jeb 4 Eiro dienā (kas ir maz) un tātad visam pārējām paliek tikai 250 Eiro. Ja šis cilvēks ir iegādājies sev automašīnu, tad degvielai un uzturēšanai arī mēnesī aizies vismaz 100 Eiro, un nemaz nerunāsim par to, ja šī automašīna ir jālabo. Tātad izklaidēm, drēbju iegādei, dāvanām, mēbelēm, elektronikas preču iegādei un citām precēm mēnesī paliek tikai 150 Eiro, kas noteikti, ka nemaz nav tik daudz, kā varētu likties. Un tas nozīmē, ka 750 Eiro noteikti nav bagātība un cilvēkam ar šādu algu noteikti ir jāknapinās, it sevišķi tad, ja viņš dzīvo viens pats, jo divatā ar divām šādām algām jeb 1500 Eiro mēnesī jau liekas daudz vairāk, un parasti divatā tēriņi nekāpj tik ātri un daudz vairāk naudas paliks pāri. Ar 750 Eiro mēnesī saņemšanu gada laikā cilvēks saņem 9000 Eiro, un tas noteikti, ka nav liels skaitlis.

daudz naudas cupaNu tad paskatīsimies, ko varētu nozīmēt tiešām liela alga. Ja tu esi izmācījies tiešām kādu labi atalgotu profesiju, kā finanšu speciālists vai programmētājs, tad tev mēneša samaksa ja tu esi tiešām labs speciālists varētu būs līdz pat 3000 Eiro. Ar 3000 Eiro mēnesī tu varēsi atļauties labu dzīvokli lielāko pilsētu pašā centrā, maz-lietotu automašīnu, daudz lielāku budžetu ēdienam un izpriecām un vienu vai divus atvaļinājumus gadā, jo gada laikā tu spēsi nopelnīt 36 tūkstošus Eiro. Bet vai braucot ar lietotu auto un dzīvojot dzīvoklī tiešām cilvēks tiek uzskatīts par bagātu? Protams 3000 Eiro liekas milzīga nauda, bet salīdzinot ar citām pasaules valstīm, tā ir pat normāla alga, ar kuru tad ir iespējams uzturēt ģimeni un dzīvot labu dzīvi, bez parādsaistībām un bez knapināšanās. Bet tā noteikti nav liela bagātība un cilvēks ar šādu algu nevarēs atļauties pirkt jaunas sporta automašīnas un dzīvot lielā privātmājā.

Lai saprastu, ko tad nozīmē īsta bagātība mums ir jāskatās uz algām, kas ir lielākas par 10000 Eiro mēnesī, jeb 100000 Eiro gadā, jo sākot no šādiem cipariem cilvēks var tikt uzskatīts par turīgu, un viņš var atļauties tiešām daudz un dažādas izpriecas. Ar 10 tūkstošiem Eiro mēnesī ir iespējams dzīvot tiešām labā privātmājā, braukt ar jaunu auto un doties vairākas reizes gadā ceļojumos uz citām valstīm. Tāpat ar šo naudu ir iespējams izveidot iekrājumus, un izskolot savus bērnus tiešām prestižās augstskolās. Bet man kaut kā liekas, ka tas tāpat nav tipiskais bagātnieks, kas brauc ar Ferrari vai Lamborgini, kura cena vien ir vairāk kā šie 100 tūkstoši Eiro, jeb lielāka nekā vesela gada darba samaksa. Tieši tāpēc, lai gan 10 tūkstoši Eiro mēnesī liekas neiedomājami liela nauda, tie, kas brauc ar šīs sporta automašīnām un jahtām pelna ne tikai tūkstošus bet pat miljonus gadā un tikai tad viņi var atļauties tādu dzīvesveidu, par ko visi cilvēki sapņo, kad par naudu vienkārši vairs nav jādomā.

Un kā tev liekas, kas tad ir bagātnieks un no kādiem mēneša ienākumiem cilvēks sevi var saukt par turīgu?

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here