Bankas ir uzņēmumi, kas realizē attiecības starp kreditoriem un aizņēmējiem, kā arī tirgojas ar naudas kapitālu, nodarbojas ar vērtspapīriem un valūtām. Mūsdienās nemaz nav iedomāja dzīve bez šiem uzņēmumiem, kas cilvēkiem tik daudz ko palīdz nodrošināt. Katrai valstij ir savas bankas, jo citādi valsts nemaz nevarētu eksistēt. Pasaulē ir vairāki tūkstoši banku, starp kurām ir arī pasaules lielākās bankas, kas sniedz ikvienam iespēju gan aizņemties, gan noguldīt, kā arī vēl citus pakalpojumus.

Par pasaules lielāko banku 2015. gadā ir atzīta ICBC jeb Industrial and Commercial Bank of China (Asia). Šī banka ir nepārspējams līderis visos četros izvirzītajos kritērijos, pēc kuriem arī noteikts, kuras ir pasaules lielākās bankas. ICBC ir 166 biljoni dolāru pārdošanā, $ 44 peļņa, 3,32 triljoni dolāru aktīvos un 278 biljoni dolāru tirgus vērtībās. Industrial and Commercial Bank of China piedāvā plašu apmēru pakalpojumus gan privātpersonām, gan uzņēmumiem. Tiek piedāvāti gan dažādu veidu depozīti un aizņēmumi, gan naudas pārvedumi, gan finansiālie un apdrošināšanas pakalpojumi, gan aktīvu menedžments un vēl citas iespējas.

1964. gadā , kad banka tik dibināta, tās nosaukums bija Union Bank of Hong Kong Limited, jo galvenā ēka atrodas Honkongā. Taču 2000. gada augustā tā pārmainīja nosaukumu uz Indutrial and Commercial Bank of China, līdz ar to kļūdama par ICBC Group biedru.

Ķīna ir viena no pasaules lielākajām valstīm, līdz ar to tas nav pārsteigums, ka pasaules lielāko banku topā tā ieņem ne tikai pirmo, bet arī vēl nākamās trīs vietas. Pasaules lielāko banku topa otrajā vietā ir China Construction Bank. Balstoties uz četriem kritērijiem, pēc kuriem tiek noteikt, kurā vietā banka ir pasaulē, China Construction Bank ieņem 33.vietu pārdošanā, 4.vietu peļņas ziņā, 3.vietu aktīvos, bet 20.vietu tirgus vērtībās. Bankas darbības joma ir plaša un tā ietver sevī gan kreditēšanas pakalpojumus, gan norēķinu fondus, gan institucionālos biznesa pakalpojumus, gan kredītkaršu pakalpojumus, gan depozītus un citus pakalpojumus. China Commercial Bank ir dibināta 1954.gadā un tajā šobrīd ir nodarbināti 371`321 tūkstotis bankas darbinieku.

Pasaules trešā lielākā banka ir Agricultural Bank of China, kas dibināta 1951.gadā. Saskaņā ar izvirzītajiem kritērijiem, šī banka ieņem 34.vietu pārdošanā, 6.vietu,skatoties pēc peļņas, arī 6.vietu aktīvos un 29.vietu tirgus vērtībās. Bankas darbības sfērā ietilpst finanšu produktu un pakalpojumu sniegšana korporācijām, valsts aģentūrām un finanšu institūcijām. Galvenokārt Agricultural Bank of China nodarbojas ar korporatīvajiem aizdevumiem, tirdzniecības finansēšanu, noguldījuma produktiem un citiem uzņēmuma starpniecības pakalpojumiem.

Pasaules lielāko banku uzskaitījuma turpinājumā arī nākamo vietu ieņem Ķīna – Bank of China. Tālāk seko ASV esošā banka JPMorgan Chase. 6.vietā ierindojot Wells Fargo turpat no ASV, tad seko HSBS Holdings no Apvienotās Karalistes. 8.vietā ir CitiGroup no ASV, 9.vietā Bank of America un pasaules lielāko banku kopvērtējuma desmito vietu ieņem Banco Santander, kas atrodas Spānijā.

Lielāko 100 pasaules banku kopvērtējumā Ķīnā esošās bankas ieņem 13 pozīcijas, tai seko Amerikas Savienotās valstis, no kurām lielāko pasaules banku sarakstā nokļuvušas 11 bankas. Pēc tam seko Kanāda, kurā ir 6 pasaules lielākās bankas. Tālāk nāk Apvienotā Karaliste, Japāna, Sānija un Francija.
Ikgadēji šis pasaules lielāko banku saraksts tiek pārveidots un izmainīts, jo finanšu pasaulē nekas nav nemainīgs – var sarukt peļņa, notikt krasas izmaiņas aktīvos un citās jomās. No ekonomiskās krīzes un bankrota nav pasargāts pilnībā neviens.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here