Nebanku kreditors ir privāts kreditēšanas uzņēmums, kas nodarbojas ar kredītu jeb naudas aizdevumu izsniegšanu. Šādi kreditori piedāvā ikvienam pilngadīgam (parasti no 20 gadu vecuma) Latvijas rezidentam aizņemties sev nepieciešamo naudas summu. Kā jau norāda vārds “nebanku”, tad šie kredītu devēji darbojas privāti – nepieder bankām. Pirmie nebanku kreditori Latvijā parādījās 2007. gadā, taču kopš tā laika kreditēšanas jomā ir ieviesti vairāki ierobežojumi, kas attiecas tieši uz kredītu izsniegšanu, klientiem, kā arī pašiem kredītu devējiem. Šobrīd lielākā daļa Latvijas nebanku kreditoru ir zem LNKA (Latvijas nebanku kredītdevēju asociācija), kas nodrošina, ka klients var droši aizņemties pie izvēlēta kredītu devēja. LNKA ir vērsta uz uzticamu, sociāli atbildīgu un uz ilgtermiņa sadarbību vērstu kreditēšanas praksi. Aizņemoties pie kredītu devēja, kurš ir Latvijas nebanku kredītdevēju asociācijas biedrs, cilvēks var būt drošs, ka netiks apkrāpts, kā arī visas finansiālās darbības būs likumīgas un atbilstošas valsts noteiktajām normām un regulām.

Latvijā šobrīd darbojas vairāki kredītu devēji, kuri strauji jau ir guvuši un vēl gūst savu popularitāti, ik dienu paplašinot savu klientu loku. Gan televīzijā, gan radio, gan internetā jebkurš cilvēks var redzēt, dzirdēt un izlasīt dažādu kreditoru reklāmas. Lielākie no nebanku kreditoriem, kas darbojas Latvijā, ir SMScredit.lv, ViaSMS.lv, CreditOn.lv, SohoCredit.lv. Protams, Latvijā kreditēšanas pakalpojumus sniedz arī citi privātie kreditori.

Viens no lielākajiem nebanku kreditoriem Latvijā, kura zīmols jau ir plaši zināms, ir SMSCredit. Tas jau ir starptautiski pazīstams nebanku kreditors, kuram ir plašs klientu loks. SMSCredit tiek uzskatīts par Latvijas īstermiņa kredītu līderi, kā arī šis privātais kreditors ir LNKA biedrs. Tā kā šis uzņēmums galvenokārt nodarbojas ar īstermiņa kredītu izsniegšanu, tad ikvienam klientam ir jārēķinās, ka, aizņemoties pie šī kredītu devēja, naudas aizdevums būs jāatmaksā viena mēneša laikā. Taču šāds atmaksas termiņš ir gandrīz visiem īstermiņa kredītu devējiem. SMSCredit piedāvā lojālajiem klientiem aizņemties no 5 līdz pat 425 EUR. Tiek piedāvāts arī bezprocentu jeb bezmaksas kredīts līdz 300 EUR. Šāds pakalpojums sniedz SMSCredit jaunajiem klientiem aizņemties kredītu, taču, atmaksājot to pilnībā atpakaļ noteiktajā termiņā, debitoram nav jāmaksā kredīta devējam procenti. SMSCredit sniedz iespēju viegli, ērti un ātri piereģistrēties jaunajiem klientiem. Nedrīkst gan aizmirst, ka, reģistrējoties SMSCredit sistēmā (tāpat kā jebkurā citā kreditēšanas uzņēmumā), jāveic 0.01 EUR pārskaitījums uz kredīta devēja norādīto bankas kontu. Arī kredītu pieprasījuma iesniegšanas process ir vienkāršs un ātrs. Kredītu pieprasījumu iespējams ar interneta palīdzību iesniegt visas diennakts garumā, taču ikvienam kredītu ņēmējam ir jārēķinās, ka kredīta pieprasījums tiek izskatīts un izvērtēts tikai SMSCredit uzņēmuma darba laikā no 7:00 līdz 24:00. SMSCredit sniedz iespēju naudas aizdevumu saņemt ātri – vien 10 minūšu laikā, taču kredītu ņēmējiem ir jāsaprot, ka ikviens kredīta pieprasījums ir individuāls, tāpat arī klientu izvērtēšana, līdz ar to kredīta iesniegšanas laiks var arī nedaudz mainīties atkarībā no situācijas. Debitoram nonākot situācijā, kad nav iespējams aizņēmuma summu atmaksāt atpakaļ kredīta devējam sākotnēji paredzētajā laikā, kredīta ņēmējs var izmantot kredīta atmaksas termiņa pagarināšanas iespēju. Šāda gadījumā gan vislielākās izmaiņas skar tieši tos klientus, kas paņēmuši bezprocentu kredītu, jo, pagarinot atmaksas termiņu, bezmaksas jeb bezprocentu kredīts tiek pārformēts par kredītu, kam ir jāveic arī procentu maksājumi. Arī pati termiņa pagarināšana ir maksas pakalpojums – pagarinot termiņu par 7 dienām, klientam jāmaksā 16.20 EUR, pagarinot par 14 dienām – 20.40 EUR, bet maksimālais pagarinājums kredīta ņēmējam izmaksās 30 EUR. SMSCredit ir arī viena no zemākajām procentu likmēm – par naudas aizdevumu jāpārmaksā tikai 10% no aizdevuma summas. Aizņemties naudu pie šī kreditora iespējams ikvienam Latvijas pilsonim vai nepilsonim ar uzturēšanās atļauju, ja vien šī persona ir vecumā no 20 – 75 gadiem.

Otrs lielais nebanku kreditors, kas darbojās Latvijā, ir CreditOn. Arī šis kredītu devējs ir viens no LNKA biedriem, kas apliecina aizdevēja atbildību. CreditOn izsniedz īstermiņa aizdevumus Latvijas rezidentiem, kuriem ir vismaz 20 gadi, taču debitora vecums arī nedrīkst būt lielāks par 70 gadiem. Arī šim kredītu devējam ir salīdzinoši zemi procenti (12%). Patstāvīgajiem CreditOn klientiem, kuri naudas aizdevumu šajā uzņēmumā aizņemas jau atkārtoti, iespējams saņemt kredītu līdz pat 600 EUR, taču jaunajiem klientiem maksimālā aizņēmuma summa ir līdz 300 EUR. Tāpat kā lielākā daļa kredīta devēju, arī CreditOn piedāvā jaunajiem klientiem bezprocentu jeb bezmaksas kredītu. Lai saņemtu naudas aizdevumu, kredīta ņēmējam nepieciešams piereģistrēties uzņēmuma datu bāzē (tas gan attiecas tikai uz jaunajiem CreditOn klientiem), kā arī pārskaitīt 0,01 EUR uz norādīto bankas kontu. Aizņemšanās pie privātā kreditora CreditOn nozīmē, ka nauda klienta kontā nonāks jau 10 minūšu laikā. Šim kredītu devējam gan darba laiks ir nedaudz īsāks – no 8:30 līdz 21:00, bet brīvdienās no 10:00 līdz 20:00.

Liels Latvijas nebanku kreditors ir arī ViaSMS. Šis privātuzņēmums darbojas jau kopš 2009.gada novembra un pieder Via SMS Group. Šobrīd šim nebanku kreditoram ir arī vairāki uzņēmumi ārvalstīs, piemēram, Spānijā, Lietuvā, Čehijā, Polijā. Tāpat kā iepriekš minētie nebanku kreditori, arī šis kredītu devējs izsniedz saviem klientiem īstermiņa naudas aizdevumus (līdz 30 dienām). ViaSMS dod saviem klientiem iespēju aizņemties līdz 500 EUR, kā arī tiek piedāvāts bezprocentu kredīts. Atkārtotiem aizņēmumiem ir jāmaksā arī vēl 10%. Kredītu ņēmējiem ir jābūt Latvijas pilsoņiem vecumā no 20 – 70 gadiem. Tāpat cilvēkam ir jābūt ar stabiliem ienākumiem pietiekamā apmērā, kā arī personai ir jāatbilst citiem kreditora noteiktajiem ierobežojumiem. Darba laiks ViaSMS darba dienā ir no 8:00 līdz 22:00, bet brīvdienās no 10:00 līdz 22:0.

SohoCredit ir vēl viens nebanku kreditors, kurš piedāvā naudas aizņēmumus Latvijā. Tā kā šis kreditēšanas uzņēmums ir LNKA biedrs, tad tas nodrošina, ka kredītu izsniegšana ir atbildīga. Kreditors saviem klientiem dod iespēju aizņemties līdz pat 500 EUR, ja viens naudas aizņēmums pie šī kredītu devēja tiek ņemts jau atkārtoti; procentu summa ir 10 %. Jaunie uzņēmuma klienti var aizņemties līdz 250 EUR, taču nav jāveic maksa par procentiem (tiek piedāvāts bezprocentu kredīts). Tāpat kā citi LNKA biedri, kredītu devējs naudas aizdevumus var izsniegt tikai no 20 gadu vecuma, bet maksimālais vecums, kad aizņēmumu var saņemt, ir 65 gadi. Kredīta pieprasījumu, tāpat kā pie visiem citiem nebanku kreditoriem, iespējams ar interneta palīdzību iesniegt visu diennakti, taču kredīta pieprasījums tiks izskatīts tikai laikā no 8:00 līdz 22:00 darba dienās, bet 9:00 līdz 21:00 brīvdienās. Ja klients nespēj veikt kredīta atmaksu paredzētajā laikā, tad iespējams pagarināt atmaksas termiņu līdz pat 30 dienām – pagarinot par 7 dienām, klientam jāmaksā 17.50 EUR, pagarinot par 14 dienām, jāmaksā 29.27 EUR, bet, pagarinot par maksimālo iespējamo termiņu, kredīta ņēmējam ir jāmaksā 47.49 EUR.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here