Lielbritānijas jeb britu sterliņa mārciņa pašreiz tiek uzskatīta par ceturto populārāko tirdzniecībā izmantoto valūtu pasaulē, kā arī tieši šo valūtu ļoti bieži arī dažādas valstis noliek savās rezervēs, padarot šo valūtu ne tikai par spēcīgu bet arī stabilu naudas vienību.

Britu mārciņa ir oficiālā valūta ne tikai Lielbritānijā, bet arī citās teritorijās, piemēram Džersijā, Guernesijā, Dienviddžordžijā, Britu Antarktikas teritorijās un citur. Un Britu mārciņa ir pasaules vecākā valūta, kura vēl joprojām tiek izmantota un kura lietošanā ir izmantota kopš tās izveidošanas. Bet kā tad radās britu mārciņa?

Lai gan britu mārciņa ir Apvienotās Karalistes simbols un gods, šīs valūtas saknes patiesībā nāk no citām Eiropas valstīm. Mārciņa Anglijas dienvidu teritorijās tikai ieviesta 8. gadsimta beigās, un viena mārciņa sastāvēja no 240 pensiem vai 20 šiliņiem, kas bija no Romas un Franku valsts aizgūta sistēma, jo arī šajās impērijās viena valūtas lielākā vienība tika sadalīta 20 mazākās vai 240 pavisam mazās vienībās. Šāda šiliņu un pensu sistēma saglabājās līdz 1971. gadam, kad tika ieviesta decimālā mārciņas sistēma.

Mārciņas radīšanas sākuma posmā šī jaunā valūta – mārciņa – netika fiziski izmantota, jo pirmās 1 mārciņas monētas klajā tika laistas tikai 1489. gadā Henrija VII valdīšanas laikā, bet pirmās šiliņu monētas tika kaltas tikai 1504. gadā. Līdz šiem gadiem mārciņa kā valūta tika izmantota tikai neskaidras naudas darījumos. Pēc pirmo monētu izlaišana pagāja vēl gandrīz 200 gadi līdz 1694. gadā tika izveidota Anglijas banka un apritē blakus monētām beidzot nonāca arī mārciņas banknotes, kuras sākotnēji tika rakstītas un zīmētas ar roku.

viena mārciņaLaikam ejot, arī mārciņa, tāpat kā lielākā daļa senu valūtu, ir piedzīvojusi dažādus laikus, kā labus, tā pavisam sliktus laikus. Mārciņas sākumposms bija pavisam grūts, un mārciņa savu stabilitāti ieguva tikai 16. gadsimta vidū, kad pie varas nāca Elizabete I. Bet viens no būtiskākajiem ar britu mārciņu saistītajiem notikumiem notika pavisam nesen, kad Lielbritānijai bija jāveic lēmums pievienoties vai nepievienoties Eirozonai. Un, tā kā Anglija veica šo visai pretrunīgo lēmumu nepievienoties Eirozonai, tad Britu mārciņa vēl joprojām ir viena no pasaules vērtīgākajām valūtām.

Mārciņa savu nosaukumu aizguva no latīņu valodas vārda Libra, kurš nozīmē svarus vai balansu. Šī vārda apvienojums ar vārdu Pondo, no latīņu valodas tulkojams kā mārciņas svars. Un, tā kā mārciņas pirmsākumos tās vērtība bija vienāda ar vienu mārciņu sudraba, tad šī valūta tika nosaukta par mārciņu jeb Pound, atmetot Vārdu Libra, kura klātbūtne gan vēl joprojām ir jūtama šī valūtas sakarā, britu mārciņas simbola veidā.

Pašreiz apgrozībā ir 8 dažādu vērtību britu mārciņas monētas un 4 dažādu vērtību banknotes. Banknotes, kuras pašreiz ir iespējams sastapt, norēķinoties Lielbritānijā ar britu mārciņām, ir 5 mārciņu banknote uz kuras it attēlota aina kurā Elizabete Freja – sociāla reformatore – lasa ieslodzītajiem, uz 10 mārciņu banknotes ir Čārlza Dārvina portrets, kā arī Dārvina palielināmā stikla, putna un ziedu ilustrācijas, kurus viņš, iespējams, sastapa ceļojot. 20 mārciņu banknoti rotā Ādama Smita profils, kurš tiek saukts par vienu no modernās ekonomiskas tēviem. Bet uz lielākās vērtības Lielbritānijas mārciņas banknotes – 50 mārciņu banknotes – ir sastopami divu Lielbritānijas vēsturei ļoti svarīgu vīru portreti. Viens no šiem vīriem ir Metjū Boultons, kurš bija viens no galvenajiem Industriālās Revolūcijas spēlētājiem, bet otrs uz 50 mārciņu banknotes attēlotais vīrs ir Džemss Vaits – inženieris un zinātnieks. Šie abi vīri kopā ir attēloti tā iemesla dēļ, ka tieši viņu kopdarbības dēļ, Vaits bija spējīgs izgudrot vienu no 18. gadsimta būtiskākajiem izgudrojumiem – tvaika dzinēju. Bet apgrozība esošās monētas ir: viena penija monētas, divu pensu monētas, piecu pensu monētas, desmit pensu monētas, divdesmit pensu monētas, piecdesmit pensu monētas, divu mārciņu monētas un vienas mārciņas monētas. Lai gan tiek ražotas arī 5 mārciņu monētas, šīs monētas apgrozībā sastapt ir praktiski neiespējami, jo tās ir piemiņas monētas, kuras tiek izlaistas limitētā skaitā, un tādēļ nereti cilvēki šīs monētas kolekcionē. Pašreiz Lielbritānijā apgrozībā ir aptuveni 29 miljoni visu vērtību monētas un vairāk nekā 63.7 miljoni dažādu vērtību banknošu.

Tiek lēsts, ka mārciņas pirktspēja kopš pirmo mārciņas monētu parādīšanās ir samazinājusies aptuveni četrsimt reizes, jo, ja šajā laikā par vienu mārciņu varēja iegādāties vairākus liellopus, tad tagad par mārciņu tu pat nevarēsi iegādāties vienu litru degvielas. Pašreiz vienas mārciņas pirktspēja ir 0.0780 mārciņas, kas ir ievērojams kritums no 1 mārciņas pirktspējas, kas tai piemita 1971. gadā.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here