Lielākā daļa finanšu ekspertu apgalvo, ka ilgtermiņā pirkšana vienmēr ir izdevīgāka par īrēšanu. Virumā gadījumu tā arī tiešām ir, jo preci iegādājoties jūs to saņemiet savā īpašumā un varat turpmāk bez maksas izmantot cik vien vajag, turklāt jums ir tiesības šo preci arī pārdot vai dāvināt, bet īrējot par katru izmantoto dienu vai pat stundu ir jāmaksā konkrēta naudas summa un prece pēc tam jāatdod atpakaļ. Par spīti tam, ir dažas lietas, kuras gandrīz vienmēr izdevīgāk ir īrēt, nevis pirkt.

Piemēram darbarīkus, standarta situācijā, īrēt sanāks lētāk. Darbarīkus kā, piemēram, urbjus, slīpmašīnas, skrūvjmašīnas utt., parasti mēs izmantojam vien pāris reizes mūžā, kad veicam nopietnākus remontus. Tas, protams neattiecas uz profesionāliem celtniekiem vei cilvēkiem, kuri šos rīkus izmanto ikdienā, bet gan tradicionālu standarta mājsaimniecību. Šādi instrumenti ir ļoti dārgi. Tie var izmaksāt pat vairākus simtus eiro katrs, bet ja vēlēsieties tos pēc tam pārdot, visticamāk vismaz pusi no iztērētās summas zaudēsiet, jo lietoti darbarīki ir daudz lētāki nekā jauni. Šādu naudu noteikti nav vērts maksāt priekš vienas vai divu reižu izmantošanas. Labāk par pāris desmitiem eiro izīrējiet to visu uz brīdi, kamēr veicat remontu. Tā ietaupīsiet tiešām daudz naudas. Vienīgais mīnuss ir tāds, ka jums jāuzņemas pilna atbildība par izīrētajām lietām un jebkādu bojājumu gadījumā, jāsedz visas izmaksas.

Arī aktīvās atpūtas inventāru parasti daudz lētāk ir īrēt, nevis pirkt. Piemēram, laba telts var izmaksāt pat 100 EUR. Ja regulāri nodarbojaties ar aktīvo tūrismu, tad ir vērts veikt šādu pirkumu, bet ja kempingā dodaties vien reizi gadā vai retāk, kā to dara vairums cilvēku, tad tā ir pārāk liela summa. Īrēt ir iespējams ne tikai teltis, bet arī guļammaisus, mugursomas, trekinga nūjas utt. Kārtīgā pārgājienā tas viss ir vajadzīgs, tāpēc labāk ir īrēt, nevis izdot kaudzi naudas priekš pāris izmantošanas reizēm. Protams, to visu varat iegādāties arī par daudz mazākām summām, bet tad riskējat iegādāties nekvalitatīvas preces. Ar tādām diez vai spēsiet pilnībā izbaudīt atpūtu pie dabas.

Līdzīgi ir ar sporta inventāru, jo īpaši tādu, ko izmantojat vien konkrētā sezonā, kā, piemēram, slēpes vai slidas. Ja to pirksiet, lielāko daļu laika šis inventārs stāvēs kaut kur nolikts un neizmantots. Turklāt, ņemot vērā straujās klimata pārmaiņas, jūs nevarat būt drošs, ka arī ziemā to izdosies izmantot. Labāk sagaidiet piemērotus laika apstākļus un īrējiet inventāru uz pāris dienām. Tāpat parasti šādu inventāru biežāk izmantot neizdodas. Arī citu sporta veidu inventāru bieži izdevīgāk ir īrēt, bet katra situācija ir jāvērtē atsevišķi. Parēķiniet, cik jums izmaksā inventāra iegāde un uzturēšana un cik īrēšana.

Vēl noteikti daudz lētāk sanāks īrēt videospēles. Jaunākās, populārākās spēles maksā pat 50 EUR un vairāk, turklāt tās tāpat ātri vien apnīk. Videospēles parasti tiek spēlētas aptuveni nedēļu, kamēr spēles ir pabeigta un pēc tam tās ilgi stāv kādā plauktā nevienam nevajadzīgas. Kāpēc maksāt tik daudz naudas, ja par pāris eiro ir iespējams spēli izīrēt uz tik ilgu laiku, kamēr spēle tiek izspēlēta? Līdzīgi ir ar daudzām citām lietām, kas ir nepieciešamas vien uz īsu laiku.

Un pēdējā preču kategorija šajā sarakstā ir svētku apģērbs. Ikkatram no mums skapī ir kāds grezns apģērba gabals, kas labākajā gadījumā uzvilkts vien pāris reizes. Parasti mēs izdodam ļoti lielas summas par dārgām kleitām un uzvalkiem, kurus uzvelkam vien reizi mūžā. Lielas svinības parasti netiek rīkotas visai bieži līdz ar to pat tad ja vēlaties nopirktās drēbes vilkt vairākkārt, līdz nākamajai iespējai to izdarīt, tās jau var būt izgājušas no modes vai kļuvušas par mazām. Ja tāpat šo apģērbu nevilksiet vairāk kā vienu reizi, labāk to izīrēt. Tas jums dos iespēju katrās svinībās ierasties ar jaunu, greznu, dārgu tērpu un neviens pat nezinās, ka šo apģērbu īrējat.

Īsāk sakot, ne vienmēr pirkšana ir labākais un lētākais variants. Pirkt ir izdevīgi tikai tās preces, kas regulāri tiek izmantotas, savukārt preces, kas vajadzīgas vien uz īsu brīdi vai, kas ātri apnīk daudz izdevīgāk būs īrēt. Ja šaubāties par to, veiciet vienkāršus aprēķinus. Izrēķiniet, cik ilgi aptuveni jūs preci varētu izmantot un kāda ir cenu starpība pērkot un īrējot. Tomēr jāpatur prātā, ka daudzas preces iespējams arī nopirkt un pēc tam par tādu pašu vai mazliet zemāku cenu pārdot. Katra situācija ir jāizvērtē individuāli, lai pieņemtu labā ko un finansiāli izdevīgāko lēmumu.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here