Automašīna daudziem cilvēkiem ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa – došanās uz darbu vai mācību vietu, tāpat arī tas var būt ģimenes galvenais pārvietošanās līdzeklis. Kā jebkura prece, ikviens transportlīdzeklis ar laiku nolietojās, īpaši ja tiek regulāri lietots. Dažkārt automašīnas remonts sanāk daudz dārgāks nekā cita auto iegādāšanās esošā vietā. Protams, ikviens jau gribētu iegādāties pilnīgi nelietotu jaunākā izlaiduma mašīnas modeli, taču realitātē ne katram tas ir pa kabatai. Līdz ar to aizvien vairāk cilvēki izvēlas pirkt lietotas mašīnas, kas arī var nodrošināt transportlīdzekļa galveno funkciju – ātrāk, kā ejot kājām, nogādāt no punkta A uz punktu B.

Lietotu automašīnu tirdzniecības uzplaukums ir nenoliedzams, jo tas patiešām ir daudz lētāk. Turklāt, iegādājoties pilnīgi jaunu mašīnu, tās vērtība vairākkārt samazinās jau brīdī, kad tā izbrauc no salona. Līdz ar to ievērojama summa jau ir pārmaksāta. Taču ne vienmēr ir iespējams arī uzreiz iegādāties lietotu mašīnu, pat neskatoties uz to, ka cena ir zemāka nekā pilnībā jaunai mašīnai, atkarībā no auto kopējā summa tāpat ir lielāka par pāris tūkstošiem eiro. Šādos gadījumos ir iespējams nopirkt lietotu automašīnu kredītā jeb līzingā. Latvijā darbojas gan vairāki kredītu devēji, kas nodarbojas ar šāda veida naudas aizdevumiem, gan ir arī automašīnu tirgotāji, kas piedāvā nopirkt mašīnu līzingā.

Taču pirms nonākšanas lietotu automašīnu tirdzniecības vietās, katram topošajam auto īpašniekam ir jāpārlūko savs budžets. Respektīvi, pirms nonākšanas mašīnu valdzinājumā jau ir jāzina, cik daudz naudas cilvēks var atļauties tērēt. Lietotu automašīnu tirgotāji tomēr ir pārdevēji, kas darīs visu iespējamo, lai noslēgtu pēc iespējas labāku darījumu; noteikti arī centīsies pierunāt iegādāties dārgāku automašīnu, īpaši izceļot visas ekstras, kas piemīt tieši šai mašīnai. Tāpat arī lietotu mašīnu tirgotāji, izmantojot daiļrunību, noteikti piedāvās dažādus papildu bonusus, kas patiesībā nemaz nav vajadzīgi. Tāpēc pats svarīgākais ir jau iepriekš zināt, cik daudz var tikt iztērēts.

Ne tikai lietotām, bet automašīnām kā tādām ir pat savs kredīta veidsauto kredīts. Turklāt daži no kredītu devējiem piedāvā speciālus kredītus lietotām automašīnām. Tomēr, izmantojot auto kredītu, jāatceras, ka nereti kredītu devēji lietotu automašīnu kredītiem piemēro lielākus procentus nekā jaunas mašīnas iegādei. Šāda procentu likmju nesamērība balstās uz to, ka lietotas automašīnas tiek iegādātas daudz biežāk. Līdz ar to ir svarīgi salīdzināt, kādi ir citu kredītu devēju piedāvājumi. Ir lietotu automašīnu tirdzniecības vietas, kur tirgotājs arī darbojas kā kredītu devējs, taču ne vienmēr tas ir izdevīgāk. Lai saņemtu auto kredītu ar pēc iespējas izdevīgākiem nosacījumiem, vērts ir uzzināt, kādas procentu likmes, summas un termiņus piedāvā gan privātie kredītu devēji, gan bankas, gan auto tirgotāji. Protams, tas ir laikietilpīgāks process, taču, ņemot vērā, ka par mašīnu noteikti būs jāmaksā vairākus mēnešus vai gadus, tad ir vērts dažas stundas veltīt kreditoru salīdzināšanai. Procentu likme ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kas jāsalīdzina. Ja auto kredīts tiek ņemts uz termiņu, kas ir vairāki gadi, tad jārēķinās, ka procenti būs jāmaksā visu atmaksas termiņu; līdz ar to, jo lielāki procenti, jo vairāk naudas tiks pārmaksāts kredītu devējiem. Ilgākas kredītsaistības nozīmē mazākus ikmēneša maksājumus, taču vairāk izdevumu par procentiem, kā arī nav iespējams atmaksas termiņa laikā mašīnu pārdot vai darīt ko citu, nenonākot zaudējumos.

Ja nav iespējams lietotu automašīnu iegādāties par saviem līdzekļiem un mašīna ir nepieciešama uzreiz lietošanai, tad auto līzings var būt viena no labākajām iespējām. Turklāt, ja cilvēkam ir regulāri un stabili ienākumi, kā arī pozitīva kredītvēstures, tad iespējams vienoties par izdevīgiem līzinga noteikumiem. Svarīgi, ka kredītvēsture nav sabojāta, jo laba kredītvēsture var sniegt ne tikai iespēju vienoties par izdevīgākiem nosacījumiem, bet arī tā ļauj iegādāties mašīnu šādā veidā vispār. Sabojātas kredītvēstures gadījumā pastāv iespēja, ka auto iegādāties nebūs iespējams. Kredītu ņēmējam gan būs jāveic pirmā iemaksa par mašīnu – katram tirgotājam vai kredītu devējam šī summa var atšķirties, taču parasti tā sastāda 10% – 30 % no automašīnas tā brīža vērtības.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here