Kad tu ik mēnesi saņem savu algu, kas ir pirmais, ko tu ar to dari?

Lielākā daļa no cilvēkiem vispirms nomaksā visus savus rēķinus, tad tērē atlikušo naudu primāro vajadzību nodrošināšanai, kā pārtikas un transporta iegādei, bet atlikušo naudu tie tērē izklaidēm. Un šādā veidā mēneša beigās nav atlicis nekas, ko varētu ietaupīt un ievietot noguldījumu vai uzkrājumu kontā. Tieši tāpēc daudz pareizāk būtu pašā mēneša sākumā, tiklīdz, kā tu saņem naudu uzreiz daļu no šīs naudas ievietot savos iekrājumos, un tikai pēc tam maksāt visus maksājumus un mēģināt izdzīvot ar tiem līdzekļiem, kas tev ir atlikuši. Šāda darbība, kad tu vispirms parūpējies par saviem iekrājumiem tiek dēvēta par “maksā sev pirmajam”, jo tu šādi, pirms veic jebkādus citus maksājumus parūpējies par sevi un savu nākotni.

Tev un tavai nākotnei būtu jābūt galvenajai prioritātei, jo tu taču strādā un pelni naudu, lai varētu nodrošināt sevi ar visām savām vēlmēm un iegribām, bet tad, ja tu pēc naudas saņemšanas vispirms šo naudu lieto dažādu maksājumu veikšanai, sanāk, ka tev citi ir svarīgāki, kā tu pats un tu labāk samaksā par visiem šiem pakalpojumiem nekā investē savā nākotnē. Tāpēc arī lielākā daļa finanšu speciālisti iesaka saviem klientiem tiklīdz, kā tiek saņemta nauda vismaz 10% no šīs naudas ievietot iekrājumu kontā, kas var būt gan rezerves iekrājumi gan pensiju fonds. 10% varētu likties liela naudas summa, kur, ja vidējā Latvijas alga ir aptuveni 500 Eiro uz rokas, tad tas nozīmē, ka tev ir katru mēnesi jānoliek 50 Eiro vēl pirms tu sāc veikt visus maksājumus. Tieši tāpēc šo iekrājumu nolikšanu vajadzētu veikt lēnām sākot ar 1% vai 2% pirmajos mēnešos un palēnām palielinot šo procentu līdz ieteicamajiem 10%. Noteikti, ka tu vari atrast savā budžetā iespēju atlikt 5 vai 10 Eiro, ja tava alga ir 500 Eiro, un, lai gan tā ir maza summa, tomēr šādi tu būsi iesācis jaunu ieradumu, un ar katru mēnesi tev to būs veikt aizvien vieglāk un vieglāk un arī šīs iekrātās naudas palielināšana vairs nebūs tik pamanāma.

Bet es neesmu, kā visi finanšu speciālisti, jo manas domas ir mazliet savādākas. Lai gan es arī uzskatu, ka iekrājumiem ir jābūt vienai no pirmajām prioritātēm, tomēr šie ikmēneša maksājumi, kas tiek veikti par elektrību, ūdeni, siltumu un īri noteikti būtu jāliek pirmajā vietā, jo tos jau tu arī maksā par sevi. Teorētiski jau tu maksā par to, ko tu esi notērējis iepriekšējā mēnesī un tāpēc pat maksājot šos ikmēneša rēķinus tu jau šo naudu neatdod par velti, bet gan samaksā par pakalpojumiem, ko tu jau esi saņēmis un kas ir ļāvuši tev apmierināt savas primārās vēlmes. Protams, tādas lietas, kā kabeļtelevīzija, internets, spotify abonements vai citi ikmēneša pakalpojumi vairs nevar tikt uzskatīti par primāro vajadzību nodrošināšanu un tāpēc tie var tikt atlikti zemāk savā maksājumu prioritātē zem šiem iekrājumiem! Ir ļoti grūti salīdzināt šādas lietas, kur tev ir jānodrošina sevi tagad un šodien un arī jākrāj nauda nākotnei un tāpēc arī bieži vien viedokļi par to, kā veidot šos iekrājumus atšķiras.

Investēt sevī?

gramatasMēs taču visi zinām, kas ir investīcijas, bet vai tu esi dzirdējis tādu frāzi, kā investēšana sevī? Investēt sevī nozīmē nevis naudu dot kādam citam, lai no tās pelnītu procentus, bet gan ieguldīt to sevī, lai nākotnē varētu iegūt lielākus ienākumus. Investēt sevī ir iespējams dažādos veidos, bet vispopulārākais ir ieguldīt naudu savā izglītībā, iegādājoties grāmatas, apmeklējot kursus vai augstskolu un iegūstot papildus zināšanas. Lai gan zināšanu iegūšanai sākotnēji nav nekādas atdeves, jo tu no zināšanām nevari saņemt lielāku atalgojumu, bet vēlāk varētu būt, ka tu varēsi palielināt savus ienākumus vai nu iegūstot jaunu amatu vai arī uzsākot savu uzņēmējdarbību ar zināšanām, ko tu būsi ieguvis investējot naudu sevī. Tieši tāpat, kā reālajās investīcijās arī investējot savā izglītībā tu nekad nevari būt drošs, par atdevi, ko tu iegūsi, un, jo drošāku izglītības investīciju tu izvēlēsies, jo mazāka būs tās atdeve. Ja tu riskēsi un maksāsi par mācībām, kas nav tik populāras, vai arī iegādāsies grāmatas, kuras nav lasījuši daudzi cilvēki tu varbūt nomet savu naudu zemē, bet varbūt tieši otrādi tu šādi iegūsi zināšanas, kas tev ļaus izsisties daudz augstāk nekā citiem taviem vienaudžiem.

Nauda būtībā ir tikai veids, kā nomērīt produktu un pakalpojumu vērtību un cilvēki vienmēr ir tā teikt investējuši sevī un maksājuši sev vispirms ar izglītību un izpriecām, un tikai tāpēc ka tagad visas lietas tiek mērītas Eiro nenozīmē, ka tev nevajadzētu atvēlēt noteiktu daļu no šīs naudas sev. Jo galu galā mēs visi taču strādājam tikai tāpēc, lai iegūtu naudas līdzekļus izdzīvošanai un savu vajadzību apmierināšanai, jo, ja tev būtu pietiekoši daudz naudas, lai tev vairs nevajadzētu strādāt, tu diezin vai dotos katru dienu uz darbu.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here