Mazie kredīti, kas labāk pazīstami kā ātrie kredīti, ir naudas aizdevumi no privātiem kreditēšanas uzņēmumiem. Lai gan tagad pie dažiem ātro kredītu izsniedzējiem iespējams saņemt arī vairāk kā tūkstotis eiro, tomēr nosaukums „mazie kredīti” jau vien norāda, ka ar šiem kredītiem domātas ir mazākas naudas summas, kas ir vien dažus simtus eiro lielas.

Mazie kredīti, tāpat kā ātrie kredīti, ir domāti tieši ārkārtas situācijām, kad ar savām finansēm vien nepietiek. To mērķis ir palīdzēt tiem cilvēkiem, kuriem līdz algas dienai vien palikušas pāris dienas, bet diemžēl paša naudas iekrājumi jau ir iztērēti. Tāpat arī mazos kredītus izmanto dažādām neparedzētām un steidzamām situācijām, kā piemēram, avārija, nelaimes gadījums, neatliekams ārsta apmeklējums. Tomēr liela daļa mazo kredītu izmantotāju šo naudas aizdevumu izmanto arī citiem mērķiem, piemēram, dažādu preču iegādei – apģērbam, nelieliem sadzīves tehnikas pirkumiem. Protams, mazo kredītu izsniedzēji nepārbauda, kam nauda tiek izmantota, tomēr, ja naudas aizdevums tiek izmantots gadījumos, kad tas nav steidzami, svarīgi ir jau uzreiz apzināt savas iespējas – vai naudu būs iespējams atmaksāt noteiktajā termiņā. Ātrie jeb mazie kredīti, ja par tiem ir jāmaksā arī procenti, ir vieni no neizdevīgākajiem, līdz ar to, bezrūpīgi un vieglprātīgi izmantojot šo naudas aizdevumu, ātri vien ir iespējams iegūt ne tikai naudu, bet arī nonākt parādos. Mazie kredīti ir domāti īslaicīgām finansiālām problēmām. Ja naudas grūtības jau ir ieilgušas, tad noteikti nevajag izmantot ātros kredītus, lai segtu iepriekšējos parādus.

Kopš 2007. gada, kad Latvijā pirmo reizi parādījās ātro kredītu izsniedzēji, šāda veida kreditoru skaits ir krietni vien pieaudzis, tāpēc pirms iesniegt pieprasījumu mazajam kredītam, noteikti jāsalīdzina visi naudas aizdevēji. Mazos jeb ātros kredītus cilvēki labprāt izmantot tieši tādēļ, ka tos ir tik viegli un ērti saņemt – nepieciešams vien dators ar interneta pieslēgumu, jo mazos kredītus var saņemt pat neizejot no mājas. Dažādās interneta vietnēs iespējams atrast mazo kredītu piedāvājumu tabulas, kur savstarpēji salīdzināti gan atmaksas termiņi, gan maksimālās summas, gan procentu likmes, kā arī citi faktori.

Kā jau norāda pats nosaukums, tad mazie kredīti domāti, ja nepieciešams aizņemties vien dažus simtus eiro. Lielākā daļa ātro kredītu izsniedzēju piedāvā aizņemties līdz 300 eiro. Šeit gan ir svarīgi atcerēties, ka, ja kredīts vienā uzņēmumā tiek ņemts jau atkārtoti, tad maksimālā summa var palielināties. Tas gan nenozīmē, ka jaunajiem mazo kredītu ņēmējiem šāda veida naudas aizdevums ir mazāk izdevīgs. Lai piesaistītu jaunus klientus, kreditori tikai jaunajiem klientiem piedāvā iespēju saņemt savu pirmo kredītu bez maksas. Tas nozīmē, ka iespējams saņemt bezmaksas jeb bezprocentu kredītu – naudas aizdevumu, kas atmaksas termiņa beigās jāatmaksā tieši tādā pašā apmērā. Cilvēkam nav jāpārmaksā par procentiem. Respektīvi, ja persona aizņemas 300 eiro, tad atmaksas termiņa beigās (ja vien nav vajadzīgs termiņa pagarinājums) ir jāatmaksā tie paši 300 eiro. Bezmaksas jeb bezprocentu kredīta iespēja noteikti padara mazo kredītu par vilinošu un izdevīgu naudas aizdevuma iespēju, jo tieši augtie procenti ir tie, kas padara ātros kredītus par neizdevīgākajiem kredītiem, salīdzinot ar citiem naudas aizdevumiem.

Ja personai vairs nav iespējams saņemt bezprocentu kredītu, tad procentu likme noteikti ir viens no svarīgākajiem aspektiem, kas ir jāsalīdzina, ja patiešām nepieciešams aizņemties no mazo kredītu devējiem. Kā jau tika minēts, šādam naudas aizdevumam procenti ir augsti – apskatot gada procentu likmi, potenciālais kredīta ņēmējs vispār var nonākt šausmās. Tomēr svarīgi atcerēties, ka ātrie jeb mazie kredīti domāti tikai kā īslaicīgi aizdevumi. Taču, arī aizņemoties tikai uz 1 mēnesi, svarīgi salīdzināt katra kreditora procentus. Parasti tie ir sākot no 10% un vairāk.

Iespējams salīdzināt arī maksimālo atmaksas termiņu, ko katrs kreditors piedāvā, tomēr šajā ziņā lielas atšķirības nebūs, jo mazie kredīti var tikt saņemti līdz 30 dienām, īpaši, ja tiešām tiek ņemti vien daži simti eiro. Protams, daži no kreditēšanas uzņēmumiem piedāvā arī ilgākas kredītsaistības, tomēr tos vairs nevar dēvēt par mazajiem kredītiem. Ja cilvēks, tuvojoties atmaksas termiņa beigām, saprot, ka nevarēs atmaksāt visu mazā kredīta summu, ko sākumā aizņēmās, tad kredīta devēji vienmēr piedāvā iespēju atmaksas termiņu pagarināt. Šādā gadījumā gan ir jārēķinās, ka tas ir maksas pakalpojums. Tāpat arī, izmantojot kredīta termiņa pagarināšanas iespēju, vairs netiek ņemts vērā, ka cilvēks ir saņēmis bezprocentu jeb bezmaksas kredītu. Pagarinot kredīta atmaksu, bezprocentu kredīts pārtop par mazo kredītu, kam ir jāmaksā arī procentu likme. Tāpēc vien ir vienmēr jāizvēlas kredīta devējs, kurš piedāvā zemāku procentu likmi, pat ja tiek izmantots bezmaksas kredīts.

Joprojām iespējams dzirdēt informāciju, ka mazos jeb ātros kredītus iespējams saņemt visu diennakti. Diemžēl šāda iespēja vairs nav reāla – protams, kredīta pieprasījumu iespējams iesniegt visas dienas, kā arī nakts garumā, tomēr jārēķinās ar to, ka nauda var tikt ieskaitīta vien tikai kreditoru darba laikā. Saņemt naudu plkst. 3.00 naktī vairs nav iespējams. Katram kredīta devējam darba laiki ir atšķirīgi, tāpat arī izmaiņas ir brīvdienu un svētku dienu darba laikos. Līdz ar to šis ir vēl viens aspekts, kas jāsalīdzina, ja naudas aizdevums nepieciešams vēlu vakarā vai brīvdienās.

Lai saņemtu mazo jeb ātro kredītu, nepietiek vien ar to, ka tiek salīdzināti kredītu devēju piedāvājumi. Arī pašam kredīta ņēmējam ir jāatbilst dažiem kritērijiem. Debitoram jābūt pilngadīgam Latvijas pilsonim, ar atvērtu bankas kontu un aktīvu tālruņa numuru. Tomēr pats svarīgākais ir, lai topošais kredīta ņēmējs ir ar pozitīvu kredītvēsturi un stabiliem ienākumiem. Ja kredīta ņēmējs, pārbaudot ziņas par kredīta ņēmēju, saprot, ka mazā kredīta pieprasījuma apmērs neatbilst maksātspējai, respektīvi, ienākumi ir zemāki, tad visticamāk kredīta devējs noraidīs kredīta pieprasījumu. Nesabojāta kredītvēsture ir tas aspekts, kuru jebkurš kredīts devējs var aplūkot. Ja cilvēks pēdējo gadu laikā ir nonācis kredītu jeb parādnieku reģistrā, tad kredīta devējam ir visas tiesības atteikt naudas aizdevumu, jo viņš saskata risku, ka nauda netiks atdota arī šoreiz.

Mazie kredīti ir iespēja visiem tiem cilvēkiem, kuriem ir īslaicīgas naudas problēmas. Lai gan iespējams atrast izdevīgus piedāvājumus, tomēr vienmēr ir vairākas reizes jāpārdomā, vai šādas kredītsaistības patiešām ir nepieciešamas. Ikviens kredīts ir nopietns lēmums, kurš jāpieņem atbildīgi, izvērtējot savas iespējas naudas aizdevumu atmaksāt laikā.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here