Miltons Frīfmans ir amerikāņu ekonomists, kurš ir saņēmis Nobela prēmiju ekonomikā par viņa sasniegumiem dažādās ekonomikas jomās un jaunu teoriju izvirzīšanā. Frīdmens ir dzimis 1912. gada 31 jūlijā Bruklinā salīdzinoši nabadzīgā ģimenē, un jau no mazotnes viņš izrādīja lielu interesi dažādās studijās un jau 16 gadu vecumā viņš pabeidza vidusskolu. Pēc tam viņš devās uz Čikāgas universitāti, lai mācītos ekonomiku.

Lielāko ietekmi Miltons ir aizguvis no tādiem ekonomistiem, kā Artūrs Burns un Homers Džounss, kā arī Jakobs Biners Frens Knaits un Henrijs Simons, bet protams arī daudz zināmākie ekonomisti, kā Adams Smits un Frīdrihs Hajeks. Frīdmana galvenās idejas ekonomikā balstījās tieši ar brīvā tirgus ekonomiku un to, ka valdībām pēc iespējas mazāk vajadzētu tajā iejaukties, jo pretējā gadījumā rodas valdības monopols, un privātais sektors ar konkurenci un inovācijām ātri vien var samazināt šāda monopola cenas un uzlabot efektivitāti.

Miltona ietekme savos vēlākajos gados bija visai iespaidīga un viņš ar saviem darbiem ietekmēja gan politiķus, kā Mārgaritu Tečeri un Ronaldu Rēganu gan arī labi pazīstamus ekonomistus, kā Benu Bernanke. Viņa darbi par cenu teorijām, makroekonomiku un dažādiem statistikas mērījumiem, kā arī par brīvprātīgo militāro sektoru ir spējuši izmainīt gan politisko domāšanu gan arī izcelt dažādas valstis no nabadzības. Piemēram, mums tepat tuvumā esošo Igauniju Miltona Frīdmena idejas izcēla no nabadzības daudz ātrāk kā Latviju un Igaunijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju vēl jo projām ir daudz augstāks, kā Latvijai un Lietuvai.

miltona fridmana runa

Šī ekonomista idejas par brīvo tirgu un tā priekšrocībām ir sniegušas pasaulei ļoti daudz labuma gan cilvēku labklājības vārdā, gan arī dažādu nozaru efektivitātes uzlabošanā un viņa viedoklis par Keinsa idejām, jeb to, ka valdībai būtu jāiejaucas stimulējot ekonomiku līdz šim bija visai plaši izplatīts un tikai tagad, kad bijām nonākuši ekonomiskās recesijas grožos tad cilvēki atkal gribēja atgriezties pie valdības tēriņiem, kas patiesībā dara vairāk ļaunuma nekā labuma. Un viņa populārākais darbs ir 1962. gadā sarakstītā grāmata – Kapitālisms un brīvība, kurā Frīdmans mēģina apskatīt, kā kapitālisms ietekmē cilvēku brīvību un šī grāmata tika pārdota vairāk kā pus miljona eksemplāru un tā ir tulkota 18 dažādās valodās. Frīdmena darbi pie cenu teorijas arī ir parādīja to, ka cena kapitālisma ekonomikā ir galvenais rādītājs, kas tad arī nosaka preču un pakalpojumu klāstu un piedāvājumu un pieprasījumu un cenas brīvā tirgus stāvoklī brīvi mainās atkarībā no visiem šiem rādītājiem.

Miltons Frīdmens tiek uzskatīts par 20. gadsimta vienu no ietekmīgākajiem ekonomistiem un viņa idejas vēl jo projām notur mūsdienu kapitālismu un dēļ tām tad arī ir redzama nemitīga ekonomikas izaugsme, kā arī jaunu un inovatīvu tehnoloģiju un preču parādīšanās.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here