Lai gan bieži vien cilvēkiem ir viss, kas nepieciešams, lai nodrošinātu sev normālus dzīves apstākļus, piemēram, jumts virs galvas, siltums, ēdiens, ūdens, tomēr mūsdienās grūti iedomāties ikdienas dzīvi bez komfortu radošām ekstrām. Jaunākā modeļa televizori un planšetes, skārienjūtīgie telefoni ar dažādām izpildfunkcijām, jaunākās modes drēbes, ceļojumi uz eksotiskām vietām, automašīna. Protams, dažreiz ir nepieciešams sevi palutināt ar atvaļinājumu Havaju salās, kā arī noteikti pienāk tāds brīdis, kad nepieciešams jauns televizors, jo vecais vairs nestrādā. Tomēr jārēķinās, ka līdz ar katru vēlmi un iegribu, kā arī nepieciešamību, noteikti būs arī tēriņi. Tehnika, atpūtas braucieni, remonti, garderobes atjaunošana un citas vajadzības spēj iegriezt lielu robu finansēs, tāpēc, lai pēc tam nenāktos ņemt kredītus, lai visu spētu atmaksāt vai arī vienkārši varētu izdzīvot līdz nākamajai algai, vajag jau laicīgi sākt krāt naudu.

Ja paredzēts kāds liels pirkums, kā piemēram, pirmā iemaksa dzīvoklim vai mašīna, naudas taupīšana un krāšana jāsāk ļoti savlaicīgi, jo nepieciešams iekrāt diezgan lielu naudas summu. Pirmais solis, kas noteikti veicina naudas krāšanu, ir mērķa apzināšanās. Naudas krāšana bez īpaša iemesla bieži vien nevainagojas panākumiem. Taču, ja šai krāšanai ir konkrēts mērķis, tad tā sekmējas daudz labāk. Ir vairāki veidi, kā veikt naudas uzkrājumus – var izveidot rezerves fondu, krājkontu, ieguldīt naudu vērtspapīros, var vienkārši krāt sīknaudu, vai arī atteikties no liekiem tēriņiem. Bet pirms naudas krāšanas uzsākšanas, noteikti ir jāizplāno budžets. Gandrīz katram strādājošam un patstāvīgam cilvēkam ir kādi regulāri maksājumi, kurus noteikti nevar atlikt, piemēram, īre par dzīvokli. Daudziem mūsdienās ir arī kredītsaistības, kas ir obligāts ikmēneša maksājums. Tāpēc vislabāk uzreiz pēc algas saņemšanas ir atlikt naudu tiem maksājumiem, no kuriem nav iespējams izvairīties. Pēc tam jāaprēķina aptuvenā naudas summa, kas nepieciešama atlikušajam mēnesim, lai spētu izdzīvot – pārtikai, transportam. Respektīvi, svarīgs solis ir prioritāšu noteikšana – jāveic aptuveni aprēķini, lai apzinātu tos tēriņus, bez kuriem nav nekādi iespējams. Šeit gan jāatceras, ka ierastā sestdienas kafejnīcu apmeklēšana ir tikai pieradums un nav prioritāte un bez tās noteikti iespējams iztikt.

Lai vieglāk kontrolētu sevi, kā arī varētu saprast, kur nauda tiek tērēta visvairāk, ieteicams veikt arī grāmatvedību mājas apstākļos. Vislabāk ņemt čekus par katru izdarīto pirkumu un pēc tam tos iereģistrēt pie pārējiem tēriņiem. Šādi mēneša beigās būs iespējams izdarīt secinājumus, kā arī iespējams veikt kādas izmaiņas naudas krāšanas procesā.

Pēc tam, kad budžets ir saplānots, prioritātes un mērķis noteikts, tad iespējams arī konstatēt, cik daudz naudas cilvēks var katru nedēļu vai mēnesi atlikt. Šādā veidā iespējams veidot rezerves fondu mājas apstākļos. Tomēr, ja naudas krāšanas procesa ietvaros netiek izmantota banka vai nauda netiek ieguldīta vērtspapīros, cilvēkam jābūt apveltītam ar stingru raksturu un gribasspēku. Katru reizi palielinot naudas uzkrājumu, piemēram, ievietojot to vēstules konvertā un ieliekot savā mīļākajā grāmatā, iespējams var pienākt brīdis, kad būs kārdinājums iekrāto naudu iztērēt. Var gadīties, ka pēkšņu iegribu rezultātā, mērķis, kam primāri tiek krāta nauda, vairs nešķiet tik svarīgs. Protams, ja cilvēks spēj sevi un savas vēlmes kontrolēt, tad naudu var krāt arī pats, bez banku starpniecības, taču bankās tiek piedāvāti arī vairāki veidi, kā uzkrāt naudu lielākiem tēriņiem, kā arī veiksmīgā gadījumā to palielināt.

Viens no piedāvātajiem veidiem ir mērķa krājkonts, kas tieši paredzēts šādiem gadījumiem, kad naudu nepieciešams sakrāt lielam pirkumam ar konkrētu mērķi. Protams, tas nevienam citam, izņemot pašu cilvēku, nav obligāti jāzina. Šāda veida krājkontā katru mēnesi tiek automātiski ieskaitīta konkrēta summa, kuru fiziskā persona pirms tam ir izlēmusi atlicināt naudas uzkrājumam, tomēr ņemot vērā faktoru, ka šī summa būtiski neietekmēs ikdienas dzīvi. Turklāt, izmantojot šo pakalpojumu, naudu no mērķa krājkonta nav iespējams izņemt ātrāk, kā vien pēc noteiktā termiņa beigām. Līdz ar to šis ir drošs veids, ka pēkšņu iegribu rezultātā, nauda no krājkonta netiks ātrāk izņemta.

Drošs veids, kā ieguldīt nauda un to uzkrāt, ir strukturālie depozīti. Depozītā ieguldīto pamatsummu nav iespējams zaudēt. Tā kā šo krāšanas veidu ietekmē svārstības finanšu tirgos, tad veiksmes gadījumā iespējams gūt arī peļņu, tomēr atšķirībā no riskantākiem ieguldījumiem nepastāv iespēja, ka tiks zaudēta arī sākumā ieguldītā nauda jeb pamatsumma. Tomēr, izmantojot strukturētos depozītus, jāņem vērā, ka pamatsummu nav iespējams palielināt. Termiņš, kura laikā nauda apgrozās finanšu tirgū, ir 1 līdz 3 gadi.

Investējot naudu darījumos, kas balstās uz finanšu tirgu, kurā nemitīgi ir kādas izmaiņas, svarīgi izvēlēties atbilstošāko ieguldījuma veidu. Ja cilvēks nevēlas pārāk riskēt, tad svarīgi izvēlēties kādu no piedāvātajām konservatīvajām metodēm. Arī naudas ieguldīšana obligācijās ir salīdzinoši droša, jo tās ir daudz mazāk pakļautas finanšu svārstībām. Tomēr, izvēloties mazāk riskantus ieguldījumus, nav iespējams gūt lielu peļņu. Ja fiziskā persona ir gatava ieguldīt savu naudu riskantāk, tad jāizvēlas ir tās investēšana akcijās. Tomēr, lai krātu naudu, svarīgi ir, ka tā pakāpeniski tiek palielināta. Ja nauda tiek ieguldīta akcijās, vienmēr var gadīties, ka cilvēks var ciest zaudējumus. Līdz ar to visa naudas krāšana paliek vien kā labs nodoms, kas neizdevās un jāsāk no jauna. Protams, finanšu lietās zinošs cilvēks var izvēlēties šo riskantāko naudas uzkrājuma palielināšanas veidu, jo veiksmes gadījumā iespējams gūt arī peļņu, kas iespējams var ietaupīt naudas krāšanu vairāku mēnešu garumā.

Ja naudas krāšana ir ilgtermiņa plāns, kurā cilvēks vienkārši jau laicīgi domā par savām vecumdienām, kurās noteikti viņš aizbrauks ilgi pelnītā atpūtā uz siltajām zemēm, tad tiek piedāvāti dažādi varianti, kā naudu uzkrāt. Viens no veidiem ir pensiju fondi. Tā kā 2.pensiju fonds tagad ir obligāts, tad kā brīvprātīgu naudas uzkrājumu vecumdienām var izveidot 3.pensiju līmeni. Tomēr jāņem vērā, ka šo summu var iegūt tikai pēc 55 gadu vecuma. Cilvēkam ir arī iespējams izvēlēties, vai uzkrājumu izņemt visu uzreiz, vai saņemt pa daļām. Iespējams veikt arī dzīvības apdrošināšanu.

Naudas uzkrājumus saviem spēkiem iespējams palielināt arī, ja, saņemot negaidītus ienākumus, piemēram, prēmiju vai sliktākā gadījumā mantojumu, tā tiek novirzīta uzkrājumam nevis izšķērdēta. Šādā veidā uzkrājums īsākā laika periodā kļūs lielāks, nemainot iepriekš izmantotos paņēmienus, kā naudu iekrāt. Arī sīknaudas krāšana laika gaitā dod zināmu atspaidu taupīšanas procesā. Pie tam cilvēks šādā veidā neizjutīs, ka kaut kas viņu ierobežo.

Lai sakrātu naudu lielākam pirkumam, nav nepieciešamas krasas izmaiņas ikdienas dzīvē, atteikšanās no visa, izņemot ēšanu un dzeršanu. Cilvēkam tikai atliek saprast, bez kuriem tēriņiem ir iespējams iztikt.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here