Ikdienā nav iespējams izdzīvot bez tēriņiem. Diemžēl bieži vien ir tādi izdevumi, bez kuriem pilnībā iespējams iztikt, taču ir arī “liekie” izdevumi, kas rodas, jo, piemēram, līdzņemamās kafijas iegāde pa ceļam uz augstskolu ir vienkārši ieradums. Padomājot un kādu mēnesi pierakstot katru reizi, kad tiek par kaut ko samaksāts, iespējams saprast, cik daudz naudas mēnesī tiek iztērēts. Ja liekas par daudz, tad varbūt ir laiks padomāt par naudas taupīšanu. Pat ja tas šķiet neiespējami, tomēr vienmēr ir kādi izdevumi, kurus iespējams ierobežot – atliek tikai mainīt savus paradumus.

Lai vispār naudas taupīšana studentiem, kā arī citiem, būtu iespējama, vispirms ir nepieciešams mērķis, kura dēļ tiek krāta nauda. Mērķa uzstādīšana, piemēram, ceļojums uz ārzemēm pēc sesijas vai arī datora iegāde, lai varētu uzrakstīt kursa darbu, var būt ļoti laba motivācija. Galvenais ir saprast savas prioritātes un vēlmes, citādi naudas krāšana var kļūt par ļoti mokošu procesu, kas nedod nekādu gandarījumu. Kad mērķis ir izvēlēts, nepieciešams arī izdomāt, cik ilgā laikā posmā vajadzīgā naudas summa ir jāsakrāj. Taču ir jāņem vērā, ka krāšanas periodam nevar atvēlēt pārāk īsu vai arī pārāk ilgu laiku. Jāņem arī vērā savi ienākumi un tas, vai tas ir reāli sakrāt 300 EUR mēneša laikā, ja ienākumi ir vien 500 EUR. Nav nepieciešams sevi ierobežot līdz minimumam, novest badā, kā arī neļaut pilnīgi nekādas izklaides, jo tad iekrātā naudas summa var nenest tādu prieku, kā arī naudas krāšanas process kļūs par nīstamu nodarbi. Nauda ir jākrāj ar prieku, kā arī jādzīvo ir šodienai ne tikai nākotnei.

Taupot naudu, noteikti ir nepieciešams ieviest mājas grāmatvedību. Tā palīdzēs kontrolēt izdevumu daudzumu un apmēru; būs iespējams redzēt, kur nauda tiek tērēta visvairāk, līdz ar to varēs arī izdarīt secinājumus, vai šos izdevumus ir iespējams kādā veidā mazināt. Mājas grāmatvedība ļauj uzturēt kārtību studenta finansēs. Turklāt, veicot šādas grāmatvedības piezīmes, noteikti vajag pierakstīt arī ienākumus ne tikai izdevumus. Studentiem ir iespējams saņemt stipendijas, kā arī daļa ir strādājoši studenti – jebkurā gadījumā gan alga, gan stipendijas vai arī ikmēneša pārskatījums no vecākiem ir jāpieraksta. Redzot mēneša sākumā, kāds ir ienākumu apmērs, uzreiz var aprēķināt neatliekamo maksājumu apmēru. Piemēram, par kopmītnēm vai dzīvokli, komunālajiem maksājumiem, telefona rēķiniem. Ja iespējams, tad šos maksājumus vajadzētu nomaksāt uzreiz nevis gaidīt līdz pēdējam brīdim – atliekot maksājumus, var gadīties arī tos aizmirst, līdz ar to students var nonākt situācijā, kurā ir arī jāmaksā soda procenti par maksājumu neveikšanu paredzētajā laikā. Kad ir aprēķināts, cik daudz naudas tiks iztērēts obligātajiem maksājumiem, iespējams redzēt naudas atlikumu. Jārēķinās, ka no atlikušās naudas ir jāiegādājas arī pārtika un citas lietas, no kurām nav iespējams izvairīties, lai varētu izdzīvot un nenomirt bada nāvē.

Iepirkšanās ir viena no iespējām, kā ietaupīt naudu. Pirmkārt, pats svarīgākais ir nedoties uz veikalu ar izsalkuma sajūtu. Izbadējies cilvēks veikalā nopirks daudz vairāk, tajā skaitā arī produktus, kuri nemaz nav nepieciešami, bet vienkārši kārdinoši izskatās. Vislabāk ir iepriekš jau sastādīt iepirkumu sarakstu ar pamatprecēm, kuras ir nepieciešamas. Dodoties iepirkties, jāapmeklē veikali, kur studentam ir atlaižu kartes – kaut arī varbūt nedaudz, tās tomēr palīdzēs iekrāt nedaudz naudas. Tāpat iepirkšanās laikā ir vērts pievērst uzmanību tām precēm, kurām ir atlaides. Taču nevajag arī iekrist otrā galējībā – ir jāizvērtē katra akcijas prece, jo ne vienmēr atlaide patiešām palīdzēs ietaupīt naudu. Piemēram, pērkot pārtikas produktus ar ierobežotu lietošanas termiņu, jāizvērtē, vai patiešām ir vajadzīgs pirkt 5 jogurtus tikai tāpēc, ka tad kopējā cena samazinās par dažiem centiem. Ja precēm ātri beigsies lietošanas termiņš, bet puse no jogurtiem pat nebūs apēsta un jau sabojājusies, tad nekāds naudas ietaupījums tas nebūs. Tomēr ir daudzas preces, kuras labāk ir pirkt vairumā, taču tām ir jābūt beztermiņa precēm, piemēram, tualetes papīrs. Tas vienmēr būs vajadzīgs, turklāt tas arī pēc laika nesabojājas, kā arī lielajos iepakojumos vienmēr ir lētāks.

Vēl viens veids, kā studenti var ietaupīt naudu, ir līdzņemamās pusdienas. Parasti ļoti daudz naudas tiek iztērēts, ēdot kafejnīcās vai bistro. Naudas krāšanas procesā iespējams ietaupīt, ja pirms došanās uz lekcijām students sagatavo līdzi maizītes vai ko citu. Ēšana mājās, pirmkārt, nozīmē, ka ēdiens būs garšīgs un nebūs pievienots kas tāds, kas cilvēkam negaršo; otrkārt, tas ir daudz izdevīgāk. Tāpat bieži vien, gaidot lekcijas vai pasniedzējus, studenti mēdz pirkt dzērienus kafijas automātos. Taču, kopumā parēķinot, sanāk, ka šādos kafijas automātos tiek atstāts ļoti daudz naudas. Tāpēc izdevīgāk ir vienreiz iegādāties termosu vai termokrūzi, kas, pirmkārt, ir ilgtermiņa ieguldījums un noderēs ne tikai studiju laikā, otrkārt, tilpums ir lielāks nekā kafijas automātu krūzītēm un, treškārt, pašgatavota līdzņemamā kafija dos garantiju, ka dzēriens būs garšīgs, kā arī būs karsts.

Patiesībā iepirkšanās ir tā joma, kur, ja labi grib, var ietaupīt ļoti daudz naudas. Vēl viens veids, lai ietaupītu naudu, ir iepirkšanās interneta veikalos, kur iespējams iegādāties gan apģērbu, gan elektropreces, gan citas lietas, turklāt daudz lētāk. Piemēram, studenti labprāt bieži vien iegādājas lietotas preces, piemēram, lietotus datorus vai citas preces. Interneta veikali piedāvā plašu klāstu, turklāt tā arī nav gluži pirkšana uz labu laimi – preces iespējams aplūkot un izmēģināt, lai varētu saprast, vai nolūkotā prece patiešām ir strādājoša.

Naudu iespējams ietaupīt uz grāmatu rēķina. Zināms, ka studentiem mācību procesa laikā ir jāizlasa daudz grāmatas, tāpat arī ir tādi, kuri nespēj aizmigt, ja vien vakarā nav izlasītas vismaz dažas lappuses. Grāmatas mūsdienās ir ļoti dārgas, tāpat arī bieži vien šīs grāmatas tiek vienu reizi izlasītas un tad ilgus gadus stāv plauktā pilnībā neaiztiktas. Līdz ar to naudu var ietaupīt, izmantojot bibliotēkas sniegtās priekšrocības. Turklāt tagad bibliotēkās ir ļoti plašs grāmatu klāsts, kā arī iespējams izlasīt jaunākās grāmatas, kas nesen publicētas.

Naudas taupīšana nav nemaz tik nepatīkams process – tas paver jaunas iespējas, liek cilvēkam mēģināt atrast atšķirīgus veidus, kā nonākt pie kārotā. Taču, kas ir pats svarīgākais, – kad nauda ir sakrāta, turklāt patīkamos apstākļos, ir milzīga gandarījuma sajūta. Apziņa, ka dators vai telefons ir iegādāts par savu naudu, ir neaprakstāma, kuru ir vērts izjust ikvienam studentam.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here