Nauda ir nozīmīga ikvienam cilvēkam, jo bez tās mūsdienās ir diezgan grūti izdzīvot. Nauda svarīgu lomu dzīvē ieņem aizvien agrākā un agrākā vecumā – jau mazi bērni zina, kas tā ir un ka naudiņa ir vajadzīga, lai nopirktu dažādas mantas. Taču, lai gan nauda ātri vien ieņem cilvēka dzīvē lielu lomu, tomēr tas nenozīmē, ka uzreiz arī parādās izpratne un prasmes ar to pareizi rīkoties. Ar naudu ir jāiemācās apieties, turklāt jo ātrāk, jo labāk.

Parasti, sākoties skolas gaitām un bērniem kļūstot aizvien lielākiem, vecāki drīz vien sāk piešķirt kabatas naudu. No sākuma vienu vai divus eiro, bet drīz vien jau nedēļā tiek doti jau vairāk kā 10. Šādā veidā iegūta nauda nav nopelnīta, bet gan piešķirta, līdz ar to sākumā rodas izpratne, ka nauda nav jāpelna, to iegūt ir vienkārši – atliek tikai pastiept roku. Viegli gūta nauda ātri tērējas. Lai veidotos prasmes rīkoties ar naudu, jau ātri vien ir jāsāk mācīt bērniem un pusaudžiem, ka naudu nemaz nav tik viegli nopelnīt. Izpratne par naudas pelnīšanu var rasties tikai strādājot. Tas nenozīmē, ka, sasniedzot 10 gadu vecumu, bērnam ir jāuzsāk darba gaitas, taču ir jāpieradina pie dažādiem nelieliem darbiem, par kuriem var saņemt nelielu naudas summu, piemēram, ogu lasīšana un nodošana. Šādā veidā iespējams radīt izpratni, kā naudu nopelnīt un līdz ar to arī nepilngadīgā persona pret savu nopelnīto naudu izturēsies atbildīgāk. Vecākiem ir milzīga loma tajā, lai nepilngadīgie iemācītos rīkoties ar naudu. Var sākt ar pavisam elementārām lietām, piemēram, likt salīdzināt produktu cenas veikalos, pamācīt, ka nevajag uzreiz pirkt tieši to kleitu, bet gan pameklēt, vai kādā citā veikalā nav līdzīga (varbūt pat skaistāka un labāka), taču par lētāku cenu. Pat ja arī nepilngadīgie daudzreiz nīgri izturas pret vecāku padomiem, tomēr daļa no sniegtās gudrības tomēr prātā paliek un tiek arī izmantota realitātē.

Ikvienam jaunietim ir draugu kompānijas, kurās tiek pavadīts daudz laika, jo šajā vecumā socializēšanās ar vienaudžiem ir vitāli nepieciešama. Gadiem ejot, pieaug arī vajadzības – diemžēl ne vienmēr tādas, par kurām būtu sajūsmā vecāki. Tiem nepilngadīgajiem, kuriem ir savs budžets, turklāt ne pārāk liels, bieži vien rodas problēmas ar naudas pārtērēšanu. Materiālā nodrošinātība katrā ģimenē ir atšķirīga, tāpēc ir jaunieši, kuri var atļauties pirkt katru lietu; tie, kuriem vecāki nepiešķir neierobežotus līdzekļus, var gribēt neatpalikt, līdz ar to budžets bieži vien tiek pārtērēts. Viens no padomiem, kā izvairīties no pārāk lielas naudas tērēšanas, ir būt kopā ar tādiem cilvēkiem, ar kuriem izklaidēm nav nepieciešams tērēt milzīgas naudas summas. Ir taču tik daudz iespēju, kā pavadīt vakarus, neiztērējot ne centa, piemēram, vakars pie ugunskura ar dziesmām ģitāras pavadībā un sarunām, tāpat var doties pārgājienos. Ir daudz iespēju, kā iekļauties sava budžeta robežās un vēl labi pavadīt laiku.

Saņemot naudu no vecākiem, pusaudzim ir jāizvērtē, kā to iztērēt. Vienmēr ir tā, ka ir kaut kāda lieta, ko vecāki nepērk, bet ļoti gribas to iegūt savā īpašumā. Vislabākais variants ir naudu sakrāt pašam. Tā kā nepilngadīgajiem lielākoties nav jārūpējas ne par pārtikas izdevumiem, ne drēbēm, ne citām precēm, tad saņemto kabatas naudu iespējams sakrāt. Kad ir sakrāta visa nepieciešamā summa, jaunietim būs daudz lielāks gandarījums par to, ka viņš var atļauties nopirkt to, ko vēlas. Nav vajadzības uzreiz jau kabatas naudu iztērēt visādiem niekiem un sīkumiem. Krājot naudu, var iegādāties gan koncertu biļetes, gan modernāko apģērba kārtu.

Lai gan tehnoloģiju laikmetā daudzi nepilngadīgie lielu laika daļu pavada pie datora, PlayStation vai Xbox, tomēr vēl ļoti daudzi ir iecienījuši grāmatu lasīšanu. Diemžēl grāmatu iegāde ir visai dārgs prieks. Turklāt diezgan maza daļa nepilngadīgo paši strādā, kā arī vecāku dotā kabatas nauda nav tik liela, lai varētu nopirkt jaunāko bestselleru cietajos vākos. Viens no variantiem, kā iekļauties sava budžeta robežās, ir bibliotēkas pakalpojumu izmantošana. Lielāku pilsētu bibliotēkās ātri vien jau ir pieejamas jaunākās grāmatas (protams, pastāv iespēja, ka vēl kāds šo grāmatu vēlas izlasīt), tāpat grāmatas var lasīt arī elektroniskā veidā. Ja mājās jau ir daudz grāmatu, kuras vairs neliekas interesantas un vecumam atbilstošas, tad tās ir iespējams arī pārdot. Tiesa, pirms tam gan vajadzētu pakonsultēties ar vecākiem, vai drīkst to darīt, taču, ja grāmata ir iegādāta par paša naudu, tad problēmām būt nevajadzētu. Internetā ir daudz vietņu, kur piedāvāt lietotas grāmatas, – daudzi būs priecīgi tās iegādāties par lētāku cenu nekā veikalā.

Ja ar vecāku doto kabatas naudu nepietiek, bet nauda ir vajadzīga, tad viena iespēja ir patiešām sākt strādāt. Vasarās, kad nav jāapmeklē skola, ikviens vismaz 13 gadus sasniedzis jaunietis, var sava brīvlaikā pastrādāt un nopelnīt. Turklāt šādā veidā iespējams iegūt arī pieredzi, jaunas paziņas un varbūt pat saprast, ko darīt pēc skolas beigšanas – kur studēt, kādā nozarē strādāt.

Ne tikai nepilngadīgajiem, bet ikvienam, kuram ir savs personīgais budžets, vajadzētu izvērtēt, kādi ir lielākie tēriņi, kur nauda tiek izdota. Var veikt pierakstus par katru pirkumu, saglabāt čekus. Lai gan, esot nepilngadīgam un vēl vecāku vai aizgādņu aprūpē, naudas atbildības nasta vēl nav tik liela, tomēr tas jau ir laiks, kad tās vērtību sākt novērtēt. Turklāt, ja dzīvē ir mērķis kļūt par miljonāru, tad tas ir pats labākais laiks, kad sākt jau krāt.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here