Ātrie kredīti, gluži kā jebkurš cits naudas aizdevums, vienmēr ir jāņem atbildīgi, izsverot visus par un pret. Ātrie kredīti ir īstermiņa kredīti, kuriem ir īss atmaksas termiņš un augsta procentu likme. Tie ir vieni no neizdevīgākajiem aizdevumu veidiem. Ātrie kredīti ir viegli iegūstami – nepieciešams vien dators ar interneta pieslēgumu. Tieši šo kredītu vieglās iegūšanas dēļ, daudzi cilvēki izvēlas labāk saņemt ātro kredītu nekā paši sakrāt naudu. Galvenais mērķis, kam ātrie kredīti ir domāti, ir ārkārtas situācijas, kad patiešām steidzami ir nepieciešama papildu nauda. Šādas situācijas ir, piemēram, neatliekams ārsta apmeklējums, nelaimes gadījumi vai avārijas, neparedzēti izdevumi automašīnas remontam vai arī trūkst naudas, lai samaksātu par dzīvokļa īri. Jebkurā gadījumā ātri kredīti ir domāti neparedzētām un steidzamām ārkārtas situācijām. Diemžēl, tā kā šos kredītus saņemt ir viegli, īpaši, ja vajadzīgā summa ir pavisam neliela, piemēram, 150 eiro, daļa cilvēku iedomājas, ka var izmantot šos naudas aizdevumus citiem mērķiem, piemēram, nedēļas nogales izklaidēm. Lai arī cik vilinošs varētu likties šis piedāvājums, ātros kredītus nekad nevajag ņemt izklaidēm.

Kopš 2007. gada, kad ātrie kredīti pirmo reizi parādījās Latvijā, kreditēšanas uzņēmumi ir noteikuši striktus noteikumus, lai ierobežotu sabiedrības iespējas ātros kredītus saņemt. Agrāk cilvēki naudas aizdevumus ņēma daudz biežāk un bezatbildīgāk, jo sekas nebija tik sāpīgas kā tagad. Kredītus varēja saņemt ikviens pilngadīgs Latvijas pilsonis – ne tikai jaunieši, bet arī citu vecuma grupu pārstāvji nereti izmantoja šos naudas aizdevumus tieši izklaidēm. Diemžēl līdz ar to daudzi kredīta ņēmēji nonāca lielos parādos, jo, mēģinot atmaksāt vienu kredītu, aizņēmās atkal un atkal, līdz nonāca neapskaužamā „kredītu slazdā”. Ātrajiem kredītiem ir ļoti augsta procentu likme, kas jāmaksā par aizdevuma izmantošanu. Protams, tagad daudzi ātri kredītu devēji piedāvā iespēju jaunajiem klientiem izmantot bezmaksas jeb bezprocentu kredītu, kas nozīmē, ka atmaksas termiņa beigās jāatdod tieši tikpat daudz naudas, cik cilvēks aizņēmās sākumā. Respektīvi, ja debitors aizņēmies 100 eiro, tad pēc mēneša viņam jāatmaksā tie paši 100 eiro. Ja kredīta ņēmējs saprot, ka nespēs aizdevumu atmaksāt noteiktajā laikā (parasti maksimālais atmaksas termiņš ir 30 dienas), tad kredīta devēji piedāvā iespēju atmaksas termiņu pagarināt. Taču jārēķinās, ka šis pakalpojums ir par maksu. Turklāt, ja kredīta termiņa pagarināšanu izmanto cilvēks, kuram ir bezmaksas kredīts, tad šādā gadījumā aizņēmums kļūst par ātro kredītu ar visiem procentu maksājumiem.

Ātro kredītu izmantošana izklaidēm ir vieglprātīgs un nepārdomāts lēmums. Protams, ne vienmēr aizdevuma izmantošana šādiem mērķiem nonāk līdz parādu piedzinējiem, taču bezatbildīga kredītu izmantošana var likt cilvēkam pārmaksāt daudzkārt vairāk nekā, ja viņš būtu izticis vien ar saviem līdzekļiem, lai baudītu nedēļas nogali.

Nav noslēpums, ka daudziem cilvēkiem izklaide nedēļas nogalē saistās arī ar alkoholisko dzērienu lietošanu. Protams, glāze vīna cilvēku nevar novest bankrotā, taču diemžēl ne visi aprobežojas tikai ar vienu glāzi. Esot alkohola reibumā, cilvēks vēl jo mazāk spēj racionāli domāt. Iespējams, vēloties izcelties uz citu fona vai padižoties paziņu priekšā, kredīta ņēmējs tērēs vēl daudz neapdomīgāk. Alkoholisko dzērienu cenas bāros, klubos jau tā ir diezgan lielas, – aizņemšanās no kreditoriem, lai iedzertu – tā pavisam noteikti ir muļķīga rīcība. Šāda bezatbildīga aizņemšanās patiešām var novest lielos parādos. Tāpat arī ātros kredītus nekad nevajag izmantot azartspēlēm, kur naudas laimests atkarīgs vien no veiksmes, kas lielākoties uzspīd vien ļoti reti.

Izmantojot ātros kredītus izklaidēm, cilvēks ne vienmēr pietiekami daudz pievērš uzmanības tam, kā šo kredītu atmaksās, tā sakot, – „Rīts gudrāks par vakaru”. Ātrie kredīti noteikti nav situācija, kur izmantot šo teicienu, jo pirms iesniegt savu kredīta pieprasījumu, vienmēr ir droši jāzina, ka šo naudu būs iespējams atmaksāt atpakaļ laikā. Protams, ja cilvēkam ir stabili ienākumi un viņš zina, ka nākamajā nedēļā viņš saņems algu, ar kuras palīdzību kredītu atmaksāt, tad kādu reizi šāds kredīta izmantojums var būt pieļaujams (bet tas nav pareizi!). Taču, ja tā jau kļūst par ierastu parādību un cilvēks jau apsver aizņemties ceturto vai piekto reizi vienā gadā, tad ir laiks satraukties.

Ja cilvēks izmanto ātro kredītu, bet nedomā par to, kā viņu atmaksāt, iespējams nonākt arī diezgan lielos parādos. Pirmais solis, kas var liecināt, ka atmaksas problēmas var ieilgt, ir kredīta atmaksas termiņa pagarināšana. Tas nozīmē, ka cilvēks noteikti par šo bezatbildīgo naudas aizdevumu noteikti pārmaksās. Ilgstoši neatmaksājot kredītu, sāk krāties lielas procentu summas. Turklāt sliktākajā gadījumā cilvēkam var pietrūkt naudas arī kredīta atmaksas termiņa pagarināšanai. Pēc tam jau tiek aprēķināti parāda procenti, kas arī ir ļoti augsti. Nonākot šādā ārkārtas situācijā, kad parādi ir lielāki nekā to iespējams aptver, cilvēks var mēģināt aizņemties atkal, lai parādus nomaksātu. Tā noteikti nekad nevajag rīkoties, jo kredītu atmaksāšana ar kredītu praktiski nekad nebeidzas tā, kā cilvēks ir iecerējis. Rezultātā kreditori ir spiesti iesaistīt parādu piedzinējus, sliktākajā gadījumā – viss nokļūst līdz tiesai.

Lūk, kādu nepatikšanu gūzmu var izraisīt šķietami nevainīga aizņemšanās izklaidēm. Kredītus, īpaši ātros kredītus, kurus ir tik viegli iegūt, nekad nevajag ņemt bezatbildīgi un vēl jo vairāk – izmantot vieglprātīgām izklaidēm. Kā brīdinājuma signāls par naudas grūtībām ir jāuztver jau vien fakts, ka cilvēkam nepieciešama nauda, lai dotos izklaidēties. Ja pašam ar savām finansēm nepietiek, tad nekad nevajag izmantot ātros kredītus.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here