Nelicencētie Latvijas nebanku kreditori ir viena no problēmām, ar ko iespējams saskarties kreditēšanas jomā. Kopš 2011. gada 1. novembra kredītus drīkst izsniegt tikai tie kredītu devēji, kuri ir saņēmuši licenci. Šobrīd Latvijā darbojas gandrīz 60 kredītu devēji, no kuriem lielākā daļa ir LNKA (Latvijas nebanku kredītdevēju asociācijas) biedri, – visiem šiem kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem ir piešķirtas licences un no tiem ir iespējams aizņemties naudas aizdevumu jeb kredītu drošā veidā. Lai kreditors Latvijā varētu darboties legāli, ir nepieciešams saņemt PTAC (Patērētāju tiesību aizsardzības centra) piešķirtu licenci. Licenci iespējams saņemt, uzņēmumam samaksājot valsts nodevu, kas ir viena no augstākajām Eiropas Savienībā. Pirmreizējā valsts nodeva ir 71 140 EUR, taču katru gadu ir nepieciešams veikt arī licences pārreģistrāciju, kas uzņēmumam izmaksā 14 255 EUR.

Nelicencētie jeb nelegālie kredītu devēji veido, tā saukto, ēnu ekonomiku. Nelegālo darbošanos kredītu izsniegšanas jomā veicina apstāklis, ka licences iegūšana un ikgadējā atjaunošana ir ļoti dārga, taču sods par šādu pārkāpumu ir daudzkārt mazāks. Tāpat arī nelegālie nebanku kredītu devēju atrašanas un likvidēšanas process ir ļoti ilgs. Nelicencēto kreditoru izskaušana Latvijā ir ne tikai reģistrēto kreditoru, bet arī patērētāju un pašas valsts interesēs. Nelegālie kredītu devēji nemaksā nodevas valstij, kā arī valsts nesaņem izsniegto kredītu peļņu; turpretī patērētāji ir neaizsargāti, jo tikai licence nodrošina to, ka kredīta ņēmēja intereses aizstāv PTAC. Licence ir arī apliecinājums, ka kredītu devējs darbojas saskaņā ar valsts likumiem. Aizņemšanās no nelicencētiem nebanku kredītu devējiem ir arī ļoti neizdevīga – kredītu ņēmējiem būs jāmaksā augstāka procentu likme, tāpat arī līgumsods var radīt lielus izdevumus, kā arī parādu piedziņas process var būt neatbilstošs noteiktajām regulām. Saņemot kredītu no nelicencēta nebanku kredītu devēja, pastāv liels risks, ka kredītu ņēmējam netikt nodrošināta atbilstoša apkalpošana, kas ir saskaņā ar likumu un labu komercpraksi.

Ikvienam kredītu ņēmējam, nonākot situācijā, kad tiešām nav iespējams iztikt bez naudas aizdevuma, noteikti ir jāpārliecinās, vai izvēlētais kredītu devējs ir licencēts. Informāciju par to, vai kredītu devējs ir saņēmis licenci, iespējams iegūt PTAC mājas lapā; tāpat arī kredītu devēju mājas lapās ir jābūt norādītai informācijai par šo licenci. Diemžēl joprojām Latvijā ir sastopami cilvēki, kas neredz citu variantu, kā vien aizņemties no nelicencētiem nebanku kredītu devējiem, šādā veidā nodarot materiālo kaitējumu gan sev, gan valstij. Tāpat ir liela daļa debitoru, kas vienkārši nav iedomājušies pārbaudīt kreditora licences esamību.

Lai gan visi nelicencētie kreditori nav zināmi, kā arī aizvien rodas jauni, ne tikai kredītu ņēmēji, bet ikviens cilvēks tiek aicināts ziņot par nelegālajiem kredītu devējiem. Daži no nelicencētajiem kredītu devējiem ir creditor.lv, creditday.eu, aizdevums-jums.lv, creditcentre.eu, kreditubirza.lv.

Kredīts ir viena no iespējām, ko ikviens pilngadīgs Latvijas rezidents var izmantot, ja ir nepieciešams ko iegādāties, bet paša personīgie naudas līdzekļi ir iztērēti vai arī ar tiem vienkārši nepietiek. Ikvienas kredītsaistības pašas par sevi jau ir ļoti nopietns process, pret kuru atmaksu kredītu ņēmējam ir jāizturas atbildīgi. Lai mazinātu izdevumus, kas nereti saistās ar kreditoru sniegto pakalpojumu izmantošanu, kā arī nodrošinātu sev atbilstošu apkalpošanu, komercpraksi un patērētāju tiesību aizsardzību, cilvēkam ir noteikti jāpārbauda, vai kredītu devējs, pie kura personas vēlas saņemt naudas aizdevumu, ir licencēts. Tikai šādā veidā ir iespējams izvairīties no pārmērīgām izmaksām un zaudējumiem. Rūpīga kreditora pārbaude, pirms kredīta pieprasījuma iesniegšanas, ir ne tikai vēlama, bet arī vajadzīga.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here