Kopš esmu precējies, daudzi man pastāvīgi jautā divus jautājumus. Viens ir: “Kad jums būs bērns?”, bet otrs: “Kad pirksit māju?”. Mēs ar sievu vienmēr cilvēkiem atbildam, ka mēs pašlaik nevaram atļauties nopirkt māju, tomēr tā nav īsti taisnība. Mēs varam atļauties nopirkt māju, turklāt diezgan lielu un komfortablu, bet mēs nevēlamies to darīt tikai tādēļ, ka mēs to varam atļauties. Vienu dienu es kādam pateicu, ka nevēlos pašlaik pirkt māju. Šis cilvēks bija neizpratnē un jautāja, kādēļ? Turpinājumā lasiet, ko es šim cilvēkam atbildēju.

1. Mums nevajag tērēt vairāk

Tādas pašas mājas, kādā mēs jau dzīvojam, uzturēšana privatizēšanas gadījumā ir 2 līdz 3 reizes dārgāka nekā mēs šobrīd tērējam tās īrei. Tā kā mājas vienīgā funkcija ir patvēruma nodrošināšana, es neredzu vajadzību to iegādāties tikai tādēļ, ka mēs to varam atļauties.

2. Māju cenas krīt

Šī ir parādība, kas pašlaik ir novērojama visā valstī. Pašlaik nekustamo īpašumu cenas ir nokritušās par 10% – 20% un, visticamāk, arī turpinās kristies. Tas nozīmē, ka, ja es tagad nopirktu māju, tās vērtība pēc dažiem mēnešiem jau būtu ievērojami zemāka nekā es to biju iegādājies. Protams, ir citādi, ja nekustamo īpašumu cenas aug, bet tas jau ir cits stāsts. Un vēl pie tam lielākā daļa cilvēku mājokļus parasti pērk uz kredīta, kas ilgtermiņā izmaksā pat vēl vairāk.

3. Mājas iegāde uzliek papildus pienākumus un stresu

Kā īrniekiem mums nav nekādas saistības ar nekustamā īpašuma uzturēšanu, līdz ar to tas ir ļoti patīkami, ka mums nav jāsatraucas par, piemēram, jumta vai skursteņa remontu. Turklāt, mēs esam gados jauns pāris, kuru prioritāte ir karjera, tāpēc mēs nezinām, cik ilgi vēl mēs dzīvosim tieši šajā mājoklī. Kad esam īrnieki, ir ievērojami vieglāk vienkārši savākt mantas un pamest mājokli. Turpretī, ja mājoklis ir personīgais īpašums, tas saistās gan ar ievērojami lielākas mantības transportēšanu, gan visu mājokļa dokumentācijas noformēšanu, kas, kā zināms, nav no tām patīkamākajām nodarbēm.

Neskatoties uz to, ka piemērā es minēju mājas pirkšanu, uzskatu, ka arī pirms jebkura cita lielāka vai mazāka pirkuma veikšanas nepieciešams sev uzdot sekojošus jautājumus, ja arī jūs tik tiešām spējat to atļauties.

  • 1. Vai man tik tiešām vajag to pirkt?
  • 2. Vai šis pirkums manu dzīvi nozīmīgi uzlabos?
  • 3. Vai šis pirkums ir manas nopelnītās naudas vērts?

Protams, jautājumā, kas attiecas uz mājokļa pirkšanu, uz visiem trijiem jautājumiem es atbildētu ar “”, tieši tāpēc esam nolēmuši, ka nepirksim jaunu māju, kaut gan varam to šobrīd atļauties. Dažreiz atbildēt uz visiem šiem jautājumiem var būt grūti, bet jūs pavisam noteikti pamanīsit, ka, pat vienkārši padomājot par šiem jautājumiem, jūs izvairīsities no daudzu vieglprātīgu pirkumu veikšanas, tādējādi ietaupot arī ievērojamus naudas līdzekļus. Diemžēl šķiet, ka lielākā daļa cilvēku pirms pirkuma veikšanas uzdod sev tikai vienu jautājumu, proti, “vai es to tagad varu atļauties?”.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here