Kad pienācis laiks pamest vecāku mājas un uzsākt patstāvīgu dzīvi, daudzi ir sajūsmā. Viņi nevar vien nopriecāties par to, ka beidzot būs neatkarīgi un paši varēs pilnībā kontrolēt savu dzīvi. Diemžēl nereti šis prieks ir īss, jo saprotot, cik izmaksā patstāvīga dzīve un ar kādiem tēriņiem nākas saskarties, daudziem nolaižas rokas. Nereti jaunieši, kas dzīvo kopā ar vecākiem, pat nenojauš, cik izmaksā ūdens, elektrība, īre, apsaimniekošana, pārtika utt. Tik pēkšņa izdevumu palielināšanās var radīt daudz raižu un apjukumu. Lai padarītu jaunās dzīves sākumu mazliet vienkāršāku, ņemiet vērā dažus padomus.

1. Plānojiet budžetu un pēc laika pārplānojiet to

Uzsākot patstāvīgu dzīvi, budžets ir jāplāno divreiz – tūlīt kā pārvācaties un pēc kāda laiciņa, kad jau esat iekārtojies un apradis ar situāciju. Pirms pārvācaties, izveidojiet budžeta plānu, kas precīzi atspoguļo pašreizējo situāciju. Dažus maksājumus jūs jau zināsiet skaidri, piemēram, kāds būs telefona rēķins, maksa par internetu utt., jo tie visticamāk saglabāsies, taču citus izdevumus jāprot izplānot aptuveni. Šis pirmais plāns jums ļaus vispārīgi saprast, cik varētu izmaksāt patstāvīgā dzīve un tas palīdzēs nepārtērēties pirmajos mēnešos. Pēc tam, kad jau esat sapratis, kādi tieši izdevumi jums ir, pārplānojiet budžetu. Jaunais budžets būs jau daudz noteiktāks un specifiskāks. Tas ļaus diezgan precīzi saprast, kur nauda tiek novirzīta nelietderīgi un kurus izdevumus ir iespējams samazināt.

2. Necentieties uzreiz sapirkt visu jaunajam mājoklim

Nereti jaunieši, kas tikko pārvākušies uz jaunu dzīvesvietu, cer uzreiz labi iekārtoties uz nodrošināt sev tādu pašu dzīves līmeni, kāds bija pie vecākiem. Jāsaprot, ka tas nav iespējams. Vecāki savu mājokli ir iekārtojuši un veidojuši gadiem ilgi. Jūs neverat cerēt sasniegt to pašu pāris nedēļās vai mēnešos. Sākumā ir jāiegādājas tikai tās lietas, kas patiešām ir nepieciešams dzīvošanai – vajadzīgākās mēbeles un elektropreces (ja jaunais mājoklis nav mēbelēts), dažus traukus un virtuves piederumus, sadzīves preces u.c. Necentieties uzreiz sapirkt dažādus dizaina priekšmetus, elektropreces, kas nav vitāli nepieciešamas utt. Tas viss nāks ar laiku. Jums nav visu naudu uzreiz jāizdod par mājokļa iekārtošanu vai jāņem kredīti, lai to paveiktu.

3. Izvērtējiet, par ko ir vērts maksāt un par ko nav

Kaut arī jums nav jāsapērk viss uzreiz, tāpat ir jāgatavojas lieliem pirkumiem. Arī pašas pamata lietas tomēr sastāda visai garu sarakstu. Lai tūlīt pēc pārvākšanās nebankrotētu un nebūtu jāatgriežas pie vecākiem, pārdomājiet katru pirkumu un izvērtējiet, par ko ir vērts maksāt vairāk un par ko nav. Piemēram, mēbeles mēs parasti pērkam vismaz dažu gadu lietošanai, nevis pāris mēnešiem, tāpēc nevajadzētu gluži sapirkt vislētākās mēbeles, kas tūlīt saplīsīs. Lietas, kas nav paredzētas intensīvai izmantošanai, vai kuras nevēlaties iegādāties ilgam laikam, varat pirkt par zemākām cenām. Galvenais, apdomājiet katru pirkumu un izvērtējiet alternatīvas.

4. Atgādiniet sev par rēķinu apmaksu

Ja līdz šim rēķinus nemaksājāt vispār, bet nu būs jāmaksā kādi 5 – 7 rēķini katru mēnesi, varētu rasties problēmas ar atcerēšanos par tiem. Rēķinu kavēšanas var radīt nopietnas finansiālas problēmas. Pirmkārt, jums tiks piemēroti soda procenti, kas būs lieli izdevumi un otrkārt, arī rēķinu kavēšana ver sabojāt kredītvēsturi jeb precīzāk, tas var ierindot jūs parādnieku reģistros. Vēlāk šādas nejaušas kļūdas var liegt saņemt aizdevumus. Lai tas nenotiktu, rakstiet atgādinājumus par rēķinu apmaksu vai arī automatizējiet maksājumus.

5. Padariet uzkrājumu veidošanu par obligātu nosacījumu

Kaut arī pārvācoties uz savu mitekli būs jārēķinās ar lieliem izdevumiem, ir jārod veidi, kā sākt veidot uzkrājumus jau no pirmās patstāvīgās dzīves dienas. Visvienkāršāk to būs paveikt tad, ja krāsiet nevis to, kas ik mēnesi paliek pāri, bet gan, saņemot ikmēneša ienākumus, tūlīt pārskaitīsiet daļu uz krājkontu. Tā neradīsies tik liela vēlme tērēt savu naudu nelietderīgi un iekrājumi veidosies daudz ātrāk. Dzīvojot pastāvīgi, uzkrājumi ir nepieciešamība, nevis ekstra, tāpēc tā arī attiecieties pret to.

Uzsākt patstāvīgu dzīvi nekad nav viegli, vismaz no finansiālā viedokļa. Nesarežģījiet visu vēl vairāk, pieņemot nepareizus, neapdomātus finanšu lēmumus. Sekojiet visiem augstāk minētajiem ieteikumiem un domājiet par savām finansēm. Tas, kā iesāksiet patstāvīgi dzīvi var lielā mērā ietekmēt to, kā dzīvosiet visu savu atlikušo mūžu.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here