Mūsdienās liela daļa cilvēku izmanto internetbankas, lai veiktu dažādus finanšu darījumus. Tas, protams, ir ļoti ērti, jo nav nepieciešams pat iziet no mājas, lai samaksātu rēķinus, veiktu naudas pārskaitījumus, apskatītu savus veiktos darījumus utt., taču, diemžēl, tehnoloģiju attīstībai nāk līdzi arvien jaunas metodes, kā apkrāpt cilvēkus. Lai internetbanku varētu izmantot droši, ikkatram ir jāpasargā sevi pret iespējamu personas datu vai naudas piesavināšanos, kā arī iesaistīšanos kādās citās krāpnieciskās shēmās. Šeit būs svarīgākie nosacījumi drošai internetbankas lietošanai.

Sargājiet internetbankas pieslēgšanās datus

Izmantojot internetbanku, vienīgais, kas liedz kādam citam veikt darījumus ar jūsu naudu, ir pieslēgšanās dati, kas prasti ir lietotāja numurs, parole un kodi no kodu kartes. Ja kāda cita persona šos datus iegūs, tai būs pilnīga pieeja jūsu finansēm un iespēja veikt visdažādākos finanšu darījumus jūsu vārdā. Lai tas nenotiktu, ir ļoti rūpīgi šos datus jāsargā. Pirmkārt, jau tos nedrīkst izpaust pilnīgi nevienam, ar ko jums nav kopīgas finanses. Otrkārt, ir jābūt uzmanīgam arī ar šo datu uzglabāšanu. Šos datus glabājiet tikai vienā eksemplārā, vietā, kur neviens cits tiem nevar piekļūt. Nekādā gadījumā nesūtiet šos datus pa e-pastu, īsziņās vai sociālajos tīklos. Atcerieties, ka oficiālas iestādes vai pārstāvji no bankas jums nekad nelūgs šos datus uzrādīt vai nosūtīt. Ja saņemat šādus lūgumus, tā ir krāpšana.

Ja veicat lielus darījumus, izmantojiet kodu kalkulatoru (digipass)

Papildus drošību palīdzēs nodrošināt kodu kalkulators. Tā ir elektroniska autorizācijas ierīce, kas ģenerē internetbankas pieejas un autorizācijas kodus. Kodu kalkulators nodrošina daudz augstāku drošības līmeni nekā kodu karte, jo tas katru reizi ģenerē pienīgi jaunu, unikālu autorizācijas un pieejas kodus, kuri ir aizsargāti ar PIN kodu. PIN kodu uzstāda pats lietotājs, ko, pēc tam ievadot, var saņemt šos te ģenerētos kodus. Svarīgi ir izvēlēties drošu PIN kodu, ko citi nevarētu vienkārši uzminēt. Mūsdienās kodu kalkulatoru var aizstāt arī ar Smart-ID funkciju.

Sekojiet līdzi informācijai par veiktajiem darījumiem un konta atlikumam

Ļoti svarīgi ir arī regulāri sekot līdzi internetbankas informācijai. Ja to nedarīsiet, ļoti iespējams, ka pat nepamanīsiet, kā tiekat apkrāpts. Protams, ja vienā mirklī no konta pazudīs visa nauda, to jūs pamanīsiet un uzreiz par to ziņosiet savai bankai, taču ja pazudīs pāris desmiti eiro, varat arī to palaist garām. Tieši tā arī daudzi krāpnieki rīkojas, lai mazinātu iespēju tikt pieķertiem. Noteikti sekojiet līdzi tam, cik liela naudas summa ir jūsu kontā un ik pa reizei arī pārskatiet visu veikto darījumu sarakstu.

Lietojiet internetbanku tikai no drošām ierīcēm

Vislabāk būtu internetbanku izmantot tikai no sev piederošām ierīcēm, piemēram, sava personīgā datora vai viedtālruņa, turklāt vienmēr izejot no sava konta, kad beidzat to lietot. Ja tomēr nākas izmantot internetbanku no citām ierīcēm, pēc tam izejiet no sava konta un izdzēsiet no ierīces lietošanas vēsturi. Nekādā gadījumā nepiekrītiet saglabāt savus datus. Ja izmantojat internetbanku publiskās vietā, piemēram, bibliotēkā, pārliecinieties arī par to, ka neviens nevēro, kādus datus ievadāt. Vēl internetbanku vajadzētu izmantot arī tikai tādās ierīcēs, kurās ir ieinstalēta antivīrusu programma ar jaunāko versiju.

Ja rodas aizdomas par krāpšanu, bloķējiet internetbanku

Ja jums rodas aizdomas par to, ka notikusi kāda krāpšana un kādam ir izdevies piekļūt jūsu internetbankai, noteikti nekavējoties, sazinieties ar savu banku, lai par to informētu. Tālāk bankas pārstāvji noskaidros, vai tiesām ir runa par krāpšanas gadījumu un, ja jā, tad izpētīs, kā tas noticis. Atcerieties, ka arī jūs pats varat nobloķēt savu internetbanku, piecas reizes pēc kārtas nepareizi ievadot nepareizus internetbankas pieslēgšanās datus.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here