Ja tev pašreiz ir kādi parādi vai ir bijuši lieli parādi, tad tu ļoti labi zini, cik ļoti nepatīkami ir būt parādā kādam, bet jo īpaši bankai vai nebanku kredītdevējam. Bet vēl viena lieta, kuru zina daudzi, ir, ka mēģinot tikt vaļā no iepriekšējiem parādiem, ļoti vienkārši ir arī iekļūt nepārtrauktu parādu ciklā, kad, šķietami, tu nekad nespēsi atmaksāt visas savas paradu saistības. Protams, lai iekļūtu šajā parādu cikla ritenī nav pat nepieciešams aizņemties kredītu, pietiek kādu laiku tērēt vairāk, nekā tu vari atļauties un dzīvot pāri saviem līdzekļiem, un drīz vien tev būs uzkrājušies tik lieli parādi, ka tu nezināsi ko iesākt. Tad nu šeit būs daži pietiekami vienkārši padomi, kā tev ātrāk izkļūt no šī parādu cikla un beidzot dzīvot dzīvi bez parādiem un kredītsaistībām.

Pirmais, kas tev ir jādara, lai pēc iespējas nesāpīgāk izkļūtu no savām parāda saistībām, ir saprast, kurus parādus tev ir nepieciešams apmaksāt pirmos. Piemēram, ja viens no taviem kredīta veidiem ir ātrie kredīti, tad noteikti apmaksā tos pirmos, jo šiem kredītiem jau tā tiek uzliktas milzīgas gada procentu likmes, kuru rezultātā tu jau tā ievērojami pārmaksāsi par aizņemto kredītu. Bet, ja tu kavē ātrā kredīt atmaksa termiņu, soda procentu likmes ir vēl nežēlīgākas, kas tavu finanšu situāciju noteikti neuzlabos. Taču, ja parādsaistības ir studiju kredīta veidā, par tiem tu vari tik ļoti neuztraukties, jo nereti šādiem kredītiem ir visai viegli saņemt kredīta atmaksas pagarinājumu, kā rezultātā tu vari sakārtot savas finanses un tad sākt apmaksāt savu studiju kredītu.

Nākamais, ko tev vajadzētu darīt, ir tev vajadzētu arī noteikt savu tēriņu prioritātes. Pamatā tas nozīmē, ka tev būs nepieciešams sastādīt visai striktu budžetu, iekļaujot tajā pamata tēriņus, piemēram, īres maksu un komunālos maksājumus, naudu pārtikai un citām pirmās nepieciešamības precēm, taču no šī budžeta izņemot ik vienus tēriņus, kuri nav pirmās prioritātes. Piemēram, ja tu esi pieradis ik mēnesi iegādāties jaunu kurpju pāri vai doties uz SPA procedūrām, kaut uz pāris mēnešiem izlaid šīs izmaksas, un tu redzēsi, cik daudz naudas tu vari ietaupīt, lai atmaksātu kredītus vai citas parādu saistības.

Ja tavi parādi ir kredītu formā, es iesaku tev arī padomāt un aprunāties ar savu kreditoru par šo kredītu refinansēšanu – pāriešanu uz tādiem kredīta noteikumiem, kuri tev ir daudz izdevīgāki un piemērotāki. Bet, ja nav iespējams refinansēt savus parādus, tad pamēģini vismaz izrunāt un apspriest šo parādu atmaksas kārtību. Piemēram, ja tu esi parādā saviem vecākiem vai kādam citam radiniekiem, aprunājies ar to un vienojies par to, cik daudz tu katru mēnesi atmaksāsi no kopējās parāda summas, lai šī perona, kam tu esi parādā, skaidri zina, ka tu tiem atmaksāsi parādu. Un pat, ja pašreiz tu nevari atmaksāt ne centa, vienalga aprunājies par iespēju sākt atmaksu, kad tev atkal radīsies brīvie līdzekļi, jo kaut vai šāda saruna var likt aizdevuma devējam vairāk tev uzticēties, kā arī tev pašam justies daudz labāk.

Un pēdējais, ko es tev ieteiktu darīt, lai tu pēc iespējas ātrāk un arī efektīvāk varētu izkļūt no nemitīgā parādu cikla un atmaksāt visus savus parādus, ir savaldīt savas emocijas, kuras virmo tevī saistībā ar šiem parādiem. Cik nav redzēts, ka cilvēki vai nu sadusmojas vai kļūst bēdīgi tiklīdz tu tiem pajautā par to parādiem. Tādēļ iemācies savaldīt savas emocijas, jo tās tev noteikti nepalīdzēs ātrāk un efektīvāk atmaksāt savus parādus. Pieej šiem parādiem neitrāli, it kā tie būtu vienkārši biznesa darījumi. Šādi tu ne tikai labāk pārdzīvosi to, ka tu esi kādam parādā, bet arī tas novērsīs situāciju, ka tu, vēloties pēc iespējas ātrāk atmaksāt parādu, piemēram, saviem vecākiem, tam novirzi visus savus līdzekļus, tā vai nu sākot dzīvot izteiktā nabadzībā, vai arī vienkārši aizņemoties jaunas kredīta saistības, kas tev nekādi nepalīdzēs izkļūt no parādu cikla.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here