Kad mēs saskaramies ar finansiālām grūtībām bieži vien tikai tad mēs aizdomājamies, ka tā īsti neko nezinām par saviem tēriņiem, un kur tā mūsu sūri grūti nopelnītā nauda tiek iztērēta. Pajautājot, cilvēkam, kuram nav konkrēta budžeta, kur, viņaprāt, viņš tērē visvairāk naudas, parasti tiek iegūta vispārēja atbilde, ka nauda tiek tērēta komunālajiem maksājumiem, īrei un pārtikai vai kaut kas tamlīdzīgs, bet patiesībā cilvēks nemaz tā īsti nezina, kur, kas un kā tiek tērēts, un kā tieši ik mēnesi visi iegūtie līdzekļi tiek iztērēti. Tieši tāpēc arī ir nepieciešams veidot budžetu un mēģināt reizi pa visām reizēm tikt galā ar savām naudas problēmām. Budžeta veidošana un uzturēšana ļaus tev saprast, kur tiek tērēta nauda, optimizēt šos tēriņus un arī ieplānot nākotnes izdevumus, lai tu varētu būt drošs par to, ka tu spēsi izdzīvot un, iesējams, pat iekrāt naudu nākotnei. Šis raksts būs, kā labs ievads tajā, kā tad īsti vajadzētu noritēt budžeta veidošanai un plānošanai.

Esošās situācijas apskats

Vispirms, pirms kādu ienākumu, izdevumu un citu tēriņu plānošanas vajadzētu sākt ar to, ka godīgi apsēsties un atskatīties uz savu finansiālo situāciju. Bieži vien ikdienas steigā mums nepietiek laiks, lai atveltītu pat vienu stundu nedēļā, kur mēs piesēstos un apskatītos uz to, kas nedēļas laikā ir noticis ar mūsu ienākumiem un izdevumiem, kur nu vēl darīt to katru dienu, bet, lai pilnībā sakārtotu šo problēmu, ir nepieciešams tai pieķerties tā nopietni. Vispirms, protams, ir jāsāk ar patreizējās situācijas pilnīgu apskatu. Tas nozīmē, to, ka konkrēti ir jāapskata, cik un kādi ir tavi ienākumi, zināmie izdevumi, un cik daudz naudas tev ir iekrāts, kā arī cik lieli ir tavi parādi. Tikai pēc šīs primārās situācijas apskata tu varēsi sākt domāt par to, ko darīt nākotnē. Bieži vien cilvēki izvairās no šāda atklāta finanšu situācijas apskata, jo tie nevēlas zināt cik liels ir parāds, vai arī to, ka visas dzīves laikā vēl nav izdevies sakrāt pat 100 Eiro rezerves iekrājumiem. Šajā esošās situācijas apskatā vajadzētu arī apskatīt to, kādi kustamie un nekustamie īpašumi jums pieder, un beigu beigās sarēķinot kopējo bilanci, cik liela ir tava finansiālā vērtība. Šādi, varbūt, iesākumā varētu likties dīvaini skatīties cik ir cilvēka monetārā vērtība, bet redzot šo gala skaitli bieži vien radīs tevī daudz lielāku motivāciju sakārtot šo situāciju un sākt nopietni pieiet finansēm!

Plānošana

Kad esi sakārtojis savas finanses un stājies pretī skarbajai patiesībai, tad ir pienācis laiks sākt vispārēju plānošanu par to, ko tu vēlies sasniegt 1 gada, 5 gadu un 10 gadu laikā, un, kā tu gribētu, lai šī finanšu situācija izmainītos pēc šiem laika intervāliem. Pagaidām nav nepieciešams domāt par to, kā tieši tu nonāksi līdz šiem mērķiem, tas sakos vēlāk! Sākumā vajadzētu vispārīgi izdomāt, ko tieši tu vēlies no savas dzīves sasniegt, bet esi reālistisks, jo, ja tu uzskati, ka nespēsi nopelnīt miljonu, tad nevajadzētu ieplānot, ka pēc 5 gadiem gribi dzīvot pie jūras un vairs nestrādāt! Šiem mērķiem noteikti ir jābūt pietiekoši lieliem, lai tie “uzkurinātu” tevi un iekurtu tevī to dzirksteli, lai tu varētu sākt domāt par to, kā tos sasniegt, bet, ja tu mērķi uzliksi par lielu, diezin vai tu spēsi sev noticēt, ka tu to jebkad varētu sasniegt. Ja tev gada ienākumi ir, piemēram, 10 tūkstoši Eiro, un tad sasniedzams mērķis būtu gada ienākumi 20 tūkstoši Eiro, jo tas būtu tikai patreizējās situācijas dubultošana, bet diezin vai tu spētu noticēt sev un uzlikt mērķi 100 tūkstoši Eiro gada ienākumi, lai gan tas, noteikti, arī būtu iespējams, tomēr diezin vai tu pats spēsi tam noticēt. Ja tu augsi, un redzēsi, ka no dzīves ir iespējams sasniegt daudz vairāk, jo augs arī tavas ambīcijas, un iespējams, ka tu pat pārspēsi savu 10 gadu plānu!

Kad esi izplānojis savu ilgtermiņa finanšu plānu,tad jāsāk ķerties klāt arī konkrētākiem mērķiem, kas būtu algas palielināšana, izdevumu samazināšana un jaunu ienākumu avotu atrašana. Ja tu esi nolēmis uzlabot savas finanses, tad nevajadzētu mēģināt samazināt savus tēriņus tikai tāpēc, lai pēc tam nākotnē varētu šo naudu notriekt, bet gan vajadzētu mēģināt izveidot jaunus ienākumu avotus, lai nākotnē tev nāktu vēl vairāk nauda un tu varētu vēl vairāk šo naudu likt lietā un, tā teikt, veidot naudu no naudas. Šādas runas bieži vien liekas kaut kas pavisam neiespējams, bet pat daži simti Eiro var tikt likti lietā ieguldījumos, vai arī kāda maza biznesa veidošanā, lai pēc tam nākotnē šī naudas summa palielinātos un pēc tam ar to naudu atkal varēsi vēl ātrāk palielināt kopējos ienākumu avotus. Ne visiem biznesiem vajag milzīgas investīcijas, un, piemēram, visvienkāršākais ienākumu avots, kur investēt vajag ļoti minimāli ir sava personīgā bloga veidošana. Ja tu katru dienu spētu izveidot vismaz vienu rakstu, tad gada laikā tev būtu 365 raksti, un noteikti, ka uz šiem rakstiem sāktu nākt cilvēki un tas ļautu tev ievietot tur reklāmas un nopelnīt naudu! Pēc tam ar šo nopelnīto naudu tu varētu maksāt kādam rakstniekam un dienā veidot jau 2 rakstu, bet pēc tam jau 3 utt, utt. Bloga piemērs ir tikai viens variants, un šādi varianti ir tūkstošiem ja ne pat miljoniem, jo katrā nozarē ir mazas nišas, kurās jaunie uzņēmēji var kaut ko uzlabot, pilnveidot vai padarīt efektīvāku, un tādā veidā nopelnīt naudu!

Ik-nedēļas / mēneša apskats

Kad ir izveidots ilgtermiņa plāns tev jāsāk pieķerties budžeta plānošanai katru mēnesi, un ideālā gadījumā katru nedēļu. Vislabāk ir nolikt konkrētu laiku katru nedēļu vienā dienā, kad tev ir jāpieķeras un jāsaplāno savs budžets. Ja tu atvēlēsi šādu laiku, tad tev būs iesējams uzskaitīt visus nedēļas ienākumus un saprast, kur tu visvairāk tērē naudu, kā arī saplānot nākamās nedēļas tēriņus, lai neveiktu tādas pašas kļūdas kā šonedēļ. Mēs visi mācamies tikai no kļūdām, un ja tu nemitīgi veic savas finanšu situācijas apskatu, tad ātri vien būs iespējams saprast, kādas kļūdas tu visvairāk pieļauj un sākt strādāt pie to izskaušanas. Iknedēļas budžeta apskats var būt ļoti labs veids, kā palēnām uzlabot savu finanšu situāciju, jo apskatot to katru nedēļu agri vai vēlu tev radīsies idejas, kā varētu veikt dažādus uzlabojumus un ietaupīt vairāk. Galvenais nevajag atmest cerības pat tad, ja pirmajās apskata nedēļās nekas dižs nemainās, jo tas viss nāks tikai ar laiku!

Ienākumu palielināšana

Ja tavi ikmēneša ienākumi ir mazi, tad galvenā lieta, pie kā tev jāstrādā ir tieši šīs naudas summas palielināšana, lai tev būtu vairāk līdzekļu ar ko strādāt un ko tu varētu likt lietā, gan uzkrājumu veidošanā, gan arī jaunu ienākuma avotu izveidē. Pat ja tu strādā algotu darbu 8 stundas dienā, tev pēc darba noteikti, ka paliek vēl laiks, lai paņemtu vēl vienu pusslodzes darbu, mēģinātu veidot savu biznesu vai vienkārši strādātu virsstundas. Ja tu izbeigtu ikdienas televizora skatīšanos, tev noteikti, ka būtu vairākas liekas stundas dienā, kuras tad tu varētu izmantot, lai sakārtotu savas finanses un nopelnītu vairāk naudu. Ikvienam no mums vajadzētu tiekties uz pasīvajiem ienākumiem, kas nav atkarīgi no tā darba, kas tiek uzskaitīts pa stundām, bet kamēr vēl šādi nav iesējams nopelnīt, vajadzētu pēc iespējas censties efektīvāk izmantot savu ikdienas laiku. Mums visiem dienā ir tikai 24 stundas, tas ir gan tev gan man, gan pasaules bagātākajiem cilvēkiem, un viss ir atkarīgs tikai no tā, kā mēs šīs stundas liekam lietā. Ja tu pēc 8 stundu darba dienas atnāc mājas un nosēdi visu vakaru pie televizora skatoties seriālus vai arī lasot ziņas diezin vai tev izdosies sasniegt finansiālu neatkarību, bet, ja tu šo laiku liec lietā, lai izglītotos un pilnveidotu sevi tad nākotnē šis laika ieguldījums noteikti, ka nesīs augļus!

Izdevumu samazināšana

Otrs galvenais klupšanas akmens cilvēkiem ir tieši izdevumi, kurus vienmēr iespējams samazināt. Pat tad, ja tu jau tā pārtiec ikdienā tikai no 400 Eiro algas, noteikti, ka tu vari samazināt savus tēriņus pērkot lētākus produktus, pērkot tos vairumā vai vienkārši atsakoties no dažādiem liekiem tēriņiem. Protams, ka arī tēriņu samazināšanai ir savi limiti, un pat vislabākajam ietaupītājam pienāks brīdis, kad vairāk ietaupīt vienkārši nebūs vērts, jo tad tas krasi samazinātu dzīves līmeni vai arī prasītu tik daudz darba, ka to labāk būtu likt lietā ienākumu palielināšanā. Preču pirkšana vairumā ir viens no vieglākajiem veidiem, kā iespējams samazināt tēriņus, jo pērkot vairumā nereti iespējams iegūt dažādas atlaides, vai arī šos produktus sapirkt tad, kad tiem ir visizdevīgākā akcija, lai pēc tam tos varētu lietot un nebūtu katru mēnesi jāpērk par dārgāku cenu. Iepērkoties vairumā un piedomājot pie tā ko mēs pērkam var visai ievērojami samazināt tēriņus nesamazinot dzīves kvalitāti, jo par to pašu naudu, ir iespējams iegādāties pat daudz vairāk, nekā tas bija iespējams pirms tam!

Vai tiešām jāskaita katrs cents?

Kad tiek veidots budžets, nereti cilvēki prasa vai tiešām nepieciešams skaitīt katru centu, vai tomēr var budžetu veidot vispārēju, lai tikai vispārīgi redzētu izdevumus? Protams, ka pat vispārēja budžeta veidošana var būt noderīga, bet jebkuram vajadzētu tiekties tieši uz šo plānošanu pat sīkumos, jo ne par velti latviešiem ir šis sakāmvārds “santīmu nekrāsi, pie lata netiksi”, kas parasti tiek izsmiets, bet patiesībā tā arī ir. Ja mēs neskaitītu centus un vienmēr tikai visu pirktu vispārīgi, tad nav iespējams konkrēti zināt, vai viena prece ir lētāka par otru, un ilgtermiņā šādi var pazaudēt lielu daļu no sava ikmēneša budžeta! Protams, ir lietas, kur šādos sīkumos nevajadzētu ielaisties, bet lielos vilcienos, es tomēr ieteiktu tiešām sakārtot savu budžetu pat līdz katra centa uzskaitei.

Kā sākt?

Un nu lūk mēs nonākam arī pie beigām un pie tā, kā šo visu procesu uzsākt? Pirmkārt jau ir vienkārši jāsāk, neskatoties uz neko! Pat naudas uzskaitīšana uz lapiņas vai paturēšana prātā ir pietiekoša, lai sāktu, un ja reiz tu būsi iesācis, tad ar laiku noteikti, ka atradīsi dažādus veidus, kā šo budžeta veidošanu uzlabot un pilnveidot. Nav jēgas sākt ar sarežģītām programmām, finanšu plānotājiem un citām nelietderīgām lietām, un ir vienkārši jāsaņemas un jāsāk, jo ikviens no mums ir spējīgs uz visu, ko vien vēlās!

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here