Skatoties pēc emitēto vienību skaita, piecas pasaulē populārākās valūtas ir ASV dolārs, eiro, Japānas jēna, sterliņu mārciņa, kā arī Austrālijas dolārs. Balstoties uz 2013. gada aprīļa datiem, ik dienu tika emitēti 87,0% (no 200%) ASV dolāru, 33,4% eiro, 23,0% Japānas jēnu, 11,8% sterliņu mārciņu, kā arī 8,6% Austrālijas dolāru.

Skatoties pēc valūtas pielietojamības, piecas visplašāk pielietotās valūtas pasaulē 2015. gada maijā bija ASV dolāri (44,96% no 100%), eiro (27,96%), sterliņu mārciņas (7,93%), Japānas jēnas (2,60%), kā arī Ķīnas juaņi (2,18%).

Tā kā valūtas popularitāte ir nosakāma pēc valūtas pielietojamības visā pasaulē, tad sanāk, ka pašlaik populārākās piecas pasaules valūtas ir ASV dolārs, eiro, sterliņu mārciņa, Japānas jēna, kā arī Ķīnas juaņs. Vairāk par katru no šīm valūtām lasiet turpinājumā.

1. ASV dolārs – šīs valūtas kods ir USD un tā ir Amerikas Savienoto valstu valūta. ASV dolāru ļoti bieži saīsina kā dolāra zīmi jeb $ vai kā US$, lai to atšķirtu no citu valstu dolāriem. Kopš brīža, kad 1785. gada 6. jūlijā Konfederācijas kongresā tika ieviests ASV dolārs, tas ir pasaules visplašāk pielietotā valūta, jo daudzas valstis to lieto kā savas valsts oficiālo valūtu, bet vēl daudzās citās valstīs tas ir de facto galvenā valūta. Ja runājam konkrētos skaitļos, jāmin, ka 1995. gadā apgrozībā bija vairāk nekā 380 miljardi ASV dolāru (2/3 no tiem ārpus ASV), bet jau 2005. gadā apgrozībā bija 760 miljardi ASV dolāru (lielākā daļa no tiem ārpus ASV).

2. Eiro – latviski sakot, eira, kuras starptautiskais apzīmējums ir EUR, bet zīme ir €, ir deviņpadsmit Eiropas Savienības valstu kopējā valūta un veido Eiropas Monetāro zonu jeb Eirozonu. Kopš Romas impērijas laikiem eiro ieviešana ir izveidojusies par vislielāko monetāro reformu Eiropā, praktiski visu Eiropu apvienojot vienā naudas tirgū, tādējādi veicinot arī Eiropas valstu politisko integrāciju. Eiro kā valūta tiek lietota tādās Eiropas valstīs kā Vācija, Spānija, Somija, Slovēnija, Slovākija, Portugāle, Nīderlande, Malta, Luksemburga, Lietuva, Latvija, Kipra, Itālija, Īrija, Igaunija, Grieķija, Francija, Beļģija, kā arī Austrija. Ārpus Eiropas Savienības eiro kā valūta tiek izmantota arī tādās valstīs kā Andora, Monako, Sanmarīno, kā arī Vatikāns.

3. Sterliņu mārciņa – ir oficiālā valūta Apvienotajā Karalistē jeb Lielbritānijā un daļā tās atkarīgajās teritorijās. Tās valūtas kods ir GBO un tā tiek apzīmēta ar simbolu £. Sterliņu mārciņas mazākā vienība ir penijs. Iesaukas, kā mēdz saukt sterliņu mārciņu, ir kvids, nikers un nagets.

4. Japānas jēna – šīs valūtas kods ir JPY un kopš 1872. gada tā ir Japānas oficiālā valūta. Vienā jēnā ir 1000 senu jeb 1000 rinu, kas ir tās mazākā vienība. Japānas jēna starptautiski tiek apzīmēta ar simbolu ¥, bet pašā Japānā tā bieži tiek apzīmēta ar japāņu valoda simbolu 円.

5. Ķīnas juaņs – juaņs, kura valūtas kods ir CNY, ir oficiālā Ķīnas valūta. Tā tiek izmantota visā plašajā Ķīnā, izņemot Makao un Honkongu. Savukārt valstis, kurās Ķīnas juaņs tiek izmantots neoficiāli ir Mongolija un Koreja (līdz 2009. gada novembrim). Ķīnā šo valūtu sauc par žeņmiņbi (rénmínbì, 人民币), kas nozīmē “tautas nauda”, bet vārds “juaņs” (yuán, 元) apzīmē jebkuras citas valūtas pamatvienību. Centrālā banka, kas izdod Ķīnas juaņus, ir Ķīnas Banka.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here